viekkarit remeronista?!

Söin Remeroneja 2½ vuotta 30 mg per päivä. Viimeisen puoli vuotta lopettelin tosi varovasti. Viimeisen tabun otin kesäkuun alussa. Pari viikkoa meni tosi hyvin...mut sit alkoi päänsärky, etova ja oksettava olo, huimaus, kuumat aallot ja kauhea väsymys yms. Onko muilla tietoa/kokemuksia et milloin mahdolliset viekkarit alkavat lääkkeiden lopettamisen jälkeen ja kauanko voivat kestää?
2411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vieroitusoireita ovat, sillä kyseinen masennuslääke poistuu elimistöstä vasta viikkojen jopa kuukausien kuluttua.

Olisi kannattanut lopettaa vähentämällä ensin päivä annosta sitten viikkoannosta (jokatoinen päivä) joka kolmas päivä jne. kerran viikossa, muutaman kuukauden....

Jos sinulla ei ole jo vieroitusoireet "paremmalla" puolella. ota vaikkapa yksi tabeltti pari kertaa viikossa kuukauden ajan sitten yksi tabeletti kerran viikossa kuukauden ajan ja sitten pari tabelettia kuussa muutamana kuukauden ajan....


eikä lääkäri antanut mitää lopetusohjeita...

Äänestä
  • Sait yllä omituisia ohjeita. Tässä parempi versio.

    Remeronin puoliintumisaika on noin 20-40 tuntia. Se tarkoittaa että lääkkeen pitoisuus laskee 50% 1-1,5 vrk:n välein. Kahdessa päivässä pitoisuus voi siis laskea neljäsosaan alkuperäisestä. Viikossa lääkettä on sitten niin vähän että se tuskin tekee mitään haittaa.

    Remeronin lopettamiseen ei yleensä liity vieroitusoireita. Osalla potilaista en voivat olla merkittäviä mutta selvästi haittaavia oirieta en muista olleen yhdelläkään omista potilaistani. Siksi neuvonkin lopettamaan lääkkeen yhtäkkisesti. Liian hidas lopettaminen saattaa aiheuttaa pienempään pitoisuuteen liittyviä sivuvaikutuksia kuten päiväväsymystä ja hitaan lopettamisen jälkeen voi silti tulla lisäksi vieroitusoireet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex-remppa kirjoitti:

Söin Remeroneja 2½ vuotta 30 mg per päivä. Viimeisen puoli vuotta lopettelin tosi varovasti. Viimeisen tabun otin kesäkuun alussa. Pari viikkoa meni tosi hyvin...mut sit alkoi päänsärky, etova ja oksettava olo, huimaus, kuumat aallot ja kauhea väsymys yms. Onko muilla tietoa/kokemuksia et milloin mahdolliset viekkarit alkavat lääkkeiden lopettamisen jälkeen ja kauanko voivat kestää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu