Huh hellettä.
http://www.tuulilasi.fi/hankkiminen/?subarea=&article=114463
Linkki myös verkkolehden etusivulta.
http://www.tuulilasi.fi/hankkiminen/?subarea=&article=114463
Linkki myös verkkolehden etusivulta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
siis joka on täälläkin kerrottu jo noin kaksikymmentäneljä kertaa.
Aikoinaan tutustuin autokaupan ihmeellisyyksiin Neuvostoliiton hajotessa Liettuassa. Ladassahan ei mittarin pyörittämisellä ollut hyötyä kun se pyörähti sadassatuhannessa ilmaiseksi. Siispä autosta vähennettiin maahantuodessa muutamia ikävuosia. Koskahan suomalaisjobbarit oppivat tämän?
Kaikenkaikkiaan on mittarikilometrien mukainen hinnoittelu mielestäni outoa. Miksi maksaisin enemmän autosta jolla on tasaisen maantieajon sijaan ajettu enimmäkseen pätkäajoa kylmällä koneella?
On jo ehtinyt tapahtua, ainakin kerran. Erästä naisasiakasta kusetettiin saksanauton kanssa (haki itse) ja vasta suomessa korjauksen yhteydessä ilmeni auton olevan vanhempi.
>>Siispä autosta vähennettiin maahantuodessa muutamia ikävuosia. Koskahan suomalaisjobbarit oppivat tämän?>>
Ei se mitään uutta ole! Miettikääs nyt, ken muistaa, näitä paljon puhuttuja ja kehuttuja japseja. Ratsunin 100-amppeerista myytiin Suomessa vielä ainakin vuoden 1979 alussa uutena ja japanissa tuotanto oli loppunut jo pari kolme vuotta aiemmin!
...eräästä autoliikkeestä. Mittarissa oli 245000 km, mutta öljynvaihtotarra ovenpielessä kertoi karua lukemaa: 380000 km. Mutta tämä oli muutama vuosi sitten. Ennen kuin Suomen kansaa alettiin 'helliä' näillä Saksan romuttamojonosta laahatuilla johtotähdillä.
Liike menetti myöhemmin merkkiedustuksen ja myy nykyään vain vaihtoautoja.
Eivät sentään laittaneet kyseisen lafkan nimeä lehteen jota täällä on väläytelty.
"tiedettiin" liike. Lieneekö perää. Lehdessäkin juttu oli tehty pakinan muotoon. Pelkäävätkö todistamisen taakkaa, vaikka väittävät tarinan todeksi?