Myydään käyttämätön omatunto

Myyntiin tulee lähiaikoina lisää. Kokonaismäärää on vielä vaikea tietää, koska tuotelista ei ole vielä aivan valmis, mutta halukkaat voivat jättää tarjoukset varauslistalle.

Tarjoukset voi lähettää SRK:n toimistoon.

http://freepathways.wordpress.com/2010/10/03/srkn-kirje-puhujille-2010/
4100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei kannata ostaa viallista tavaraa.

Äänestä

"SRK: Rippisalaisuus sitoo edelleen myös maallikkoja

SRK:n johtokunnan viesti on kaikessa lyhykäisyydessään seuraava:

“SRK:n johtokunta päätti kokouksessaan 22.5.2010 poikkeuksellisesta menettelystä: kaikille puhujille lähetetään kirje, jossa on Päivämies-lehdessä julkaistut pääkirjoitukset ja vastineet. Toivomme, että perehdytte niihin.” Viesti sisältää lisäksi puhujille suostuttelevaan sävyyn ja uskonnolliseen retoriikkaan puettuja muistutuksia siitä, mikä on puhujan tehtävä.

Viestin liitteinä ovat jo Päivämiehessä julkaistut pääkirjoitus 27.tammikuuta 2010 ja vastine Helsingin Sanomille toukokuun alussa, joka on julkaistu myös Helsingin Sanomien mielipidesivulla.

Näiden liitteenä olevien kirjoitusten mukaan SRK katsoo, että rippisalaisuus velvoittaa myös maallikkoa. Saatekirjeessä ei myöskään ole mainintaa, että SRK:n linja maallikon osalta rippisalaisuuden sitovuudesta olisi muutettu. Edelleen uskotaan, että pedofiili saa jumalalta voiman ilmoittautua itse rikollisena viranomaisille. “Rippi-isän saarnaama evankeliumi antaa voiman asian korjaamiseen.”

On kovin hämmentävää, että SRK on lähtenyt kuvitelmasta, että julkilausuma- ja kannanottoretoriikka on nyt se tapa, jolla asia saadaan hoidetuksi. Kirje ei nimittäin sisällä lainkaan konkreettisia ohjeita, vaan lähinnä uskonnolisia vetoomuksia puhujille.

Kirjeestä ei löydy myöskään tietoa siitä, että asian osalta olisi käytännön suunnitelmia valmisteilla.

Suomen suurimman herätysliikkeen piirissä on paljastunut toistuvasti pedofiliatapauksia, osa pitkään jatkuneita, törkeitä rikoksia.

Osassa tapauksia on ollut ilmeistä, että liikkeen omat toimintamallit ja vanhoillislestadiolaisyhteisön kulttuuri ovat mahdollistaneet pedofiilin rikosten jatkumisen. Osin samoista syistä moni lestadiolainen rikollinen on selviytynyt ilman tapauksen viemistä oikeuskäsittelyyn."


- Siinä sitä on todellakin venytetty omaatuntoa. Luterilainen kirkko ei myöskään ole millään tavalla konkreettisesti puuttunut asiaan.

Äänestä

SRK:n porukka pitäisi laittaa syytteeseen rikollisten suojelusta ja siis kanssarikollisuudesta. Koko järjestö pitäisi merkitä rikollisjärjestöksi. Taidanpa pirauttaa sisäministerille.

Äänestä

Mikä mahtaa olla arkkipiispan omantunnon käyttöaste. Veikkaisin, että vähän käytetty sekin. Muuta ei mies osaa kuin pahoitella vl-porukan johdon hankaluuksia, kun rikokset alkavat paljastua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SRK. kirjoitti:

Myyntiin tulee lähiaikoina lisää. Kokonaismäärää on vielä vaikea tietää, koska tuotelista ei ole vielä aivan valmis, mutta halukkaat voivat jättää tarjoukset varauslistalle.

Tarjoukset voi lähettää SRK:n toimistoon.

http://freepathways.wordpress.com/2010/10/03/srkn-kirje-puhujille-2010/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu