Oslo. Bruce Springsteen on konserttimatkalla Norjassa, kun maassa vietetään joukkomurhan ensimmäistä vuosipäivää 22. heinäkuuta.
Norjalaislehti Aftenposten tapasi tähden Sevillassa ja sai kuulla, että tämä on kiinnostunut osallistumaan muistotilaisuuteen.
"Minua ei ole pyydetty osallistumaan päivän tapahtumiin, mutta jos minuun otetaan yhteyttä, olen luonnollisesti kiinnostunut tekemään jotain", hän sanoi lehdelle.
Springsteenillä on konsertti Oslossa 21. heinäkuuta ja Bergenissä viikkoa myöhemmin.
Aftenpostenin saamien tietojen mukaan vuosipäivän järjestäjät toivovat, että Springsteen voisi esiintyä Norjan työväenpuolueen nuorisojärjestön AUF:n suljetussa muistotilaisuudessa Utöyan saarella.
.
Norjalaislehti Aftenposten tapasi tähden Sevillassa ja sai kuulla, että tämä on kiinnostunut osallistumaan muistotilaisuuteen.
"Minua ei ole pyydetty osallistumaan päivän tapahtumiin, mutta jos minuun otetaan yhteyttä, olen luonnollisesti kiinnostunut tekemään jotain", hän sanoi lehdelle.
Springsteenillä on konsertti Oslossa 21. heinäkuuta ja Bergenissä viikkoa myöhemmin.
Aftenpostenin saamien tietojen mukaan vuosipäivän järjestäjät toivovat, että Springsteen voisi esiintyä Norjan työväenpuolueen nuorisojärjestön AUF:n suljetussa muistotilaisuudessa Utöyan saarella.
.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Meinaakohan allah-aho(sivari)osallistua myös muistotilaisuuteen?
En tiedä sitä. Meinaakohan sen sijaan sivari Arhinmäki jättää osallistumatta?
Kas siinäpä äärivasureille filosofista pohdintaa, kunnes aivot sanovat: "TILT!".
Sulla taas aivoja ei ole joten sieltä kuuluu vain pökäleiden läsähtämisääniä aina kun avaat ruman kitasi.
Kyseletpä outoja. Ei muutkaan suomen eduskunnan kansanedustajat osallistu, niin minkä takia hallaaho osallistuisi tapahtumaan johon häntä ei ole kutsuttu.
Tästä iäisyyteen ei tule löytymään tilannetta jossa Allah- Aho osallistuisi johonkin tilaisuuteen jossa tummaihoisia ei haukuta.
Melkoinen aivopierumestari sielläkin päässä. Yritän kyllä tosissani päästellä yhtä pahoja, mutta osoittautui liian haastavaksi. :)
Ilmeisesti Helsingin kaupunginvaltuustossa haukutaan tummaihoisia joka kerta? :D
ajatollah aho juo omaa virtsaansa.
Enää ei joukosta puutu kuin Bonon pelle.
Ja sä olet täysi pelle! Sulta ei riitä lahjakkuutta mihinkään. Bono on tehnyt paljon hyväntekeväisyyttä ja vaikka Bono on maailmanluokan muusikko niin hän ei ole unohtanut juuriansa.
Musta on positiivista, että maailmankuulu aritisti ottaa kantaa yhteiskunnassa esiintyviin vääryyksiin ja epäkohtiin.
Naurettavia per`S suteja ei ole varustettu älyllä,lahjoilla,ulkonäöllä ja tämän takia ne inhoavat menestyviä ihmisiä jotka ovat viellä humaaneita ja sitten ne homoilevat peräkammarin natsi bileissä joissa naisia ei paljon nähdä.
Älystä puhuu henkilö joka ei osaa kirjoittaa suomea! LOL!
eli vähän kuin hitler-jugend kesäleirit, paitsi maa ja puolue on eri? Hieman arveluttavia kaikki tälläiset poliittiset nuorten järjestöt. Ei sen ikäiset kuitenkaan osaa olla riittävän objektiivisiä ja "aivopesua" on helppo antaa. Ja nyt sitten springsteen tukee tätä - ei hyvä
Bruce on amerikan äänitorvi ja jos se ei tykkää teistä persuista niin tällöin teistä ei tykkää koko amerikkakaan.
Eikös ne jenkkilän G eneral I ssue pojat ollet mukana potkimassa niiltä 3 valtakunnan persuilta hampaita kurkkuun sillon nelkytä luvun Euroopan hulinoissa ? Persuille tulee aina kylmää ja tuimaa kyytiä jenkeiltä.
Eikös jenkit potkineet teidän äärivasemmistolaisien islamonatsien edeltäjiä I maailmansodassa oikein olan takaa. Ottomaanien imperiumi miehetettiin kokonaan ja hajoitettaan aivan palasiksi.
Kannatatte muslimeja, jotka vihaavat juutalaisia ja kieltävät holokaustin. Siinä syy nimitykselle islamonatsi.
*Hajoitettiin*
Kiertokoulun ensimmäinen luokka kahteen kertaan käytynä, ja siinäpä olikin yleissivistävä koulutuksesi ja sen kyllä huomaa.
Ottomaani Imperiumia ei koskaan miehitetty, sen hajottiva arabianniemimaan nationalisti persut ihan itse. Turkkiin kyllä yritettiin hyökätä Gallipolissa mutta tuo seikkailu koitui melkein lopuksi itselleen Churchillille. Ensimmäisessä maailman sodassa Yhdysvallat ei koskaan julistanut eikä ollut sodassa Ottomaanien kanssa. Jenkeille tärkeintä oli tuossakin sodassa moukaroida saksalais persuilta leegot kurkkuun.
"Ottomaani Imperiumia ei koskaan miehitetty, sen hajottiva arabianniemimaan nationalisti persut ihan itse."
Ai että eivät Ranska, Venäjä ja Englanti jyränneet armeijoillaan Ottomaanien alueita hallintaansa? Sodanaikaista valtaamista kutsutaan myös miehittämiseksi, jos et sitä tiennyt. Nyt oli sinulta todella heikkotasoinen turahdus.
Sinulla on myös ihmeellinen fiksaatio persuihin. Näet heitä vähän missä sattuu. Jopa sadan vuoden takaisessa historiassa. Oletko aivan varma henkisestä terveydentilastasi?
Totta se, etteivät jenkit sotineet suoraan Ottomaaneja vastaan. Minun moka.
Ei Ranskalaa, eikä varsinkaan Venäjä, jossa ihan sattumalta oli tapahtunut se VALLANKUMOUS. Briteillä oli muutamia upseereita auttamassa paikkallisia esim. T. E. Lawrence, mutta ei Ottomaani imperiumia ei koskaan jyrätty millään armeijalla. Tiedäkös muuten Bjärne, miksi ? Ihan samasta syystä kuin miksi Yhdysvallat ei julistanut eikä käynyt sotaa Ottomaani imperiumia vastaan. YHDYSVALLAT MÖI OTTOMAANEILLE IHAN SAATANASTI SOTAKALUSTOA ENNEN SOTAA JA SODAN AIKANA.
Takaisin niihin tarkkailuluokan opintojesi pariin.
"Ei Ranskalaa"
Ei liity sinun mamutus traumoihisia mitenkään, vaan alkuperäiseen väitteeseesi, mitkä teillä hysteerikoilla ovat yleensäkkin aina niin fantatisa, kuten jos vaikka kukkaruukku tippuu ikkunalta on sekin maahanmuuttopolitiikan syy. Toinen on tuo vainoharhaisuus lyöntivirheisiin (joita muuten teet itsekkin, OLETKO SINÄ MAMU!?!?!?) ja sehän se olisikin häpeistä suurin tulla ei suomalaisen oikaisemaksi asiavirheistä. No sitä mahdollisuutta saat pyöritelle kaikin puolin pienessä päässäsi.
Mitä tulee tuohon wikipedian linkittämiseen, teillähän on aina tapana kiistää noiden tietojen paikkansa pitävyys kun ne eivät ole teille sopivia, mutta toisinaan ne näyttävät kelpaavan hyvin. Egypti ja Sudan olivat ja puoli-autonomisia ennen vuotta 1914 ja siellä oli jo valmiina englantilaisia ja ranskalaisia ja sama pätee Irakin kampanjaan ja molemmat näistä kampanjoista kuten myös kampanja Saksan itä-afrikkaa ja Gallipolia vastaan sodittiin siirtomaa joukkoilla eli, jos Ottomaaneja jollakin jyrättiin niin INTIALAISILLA sitten.
Ja se että kammoat ottomaaneja noinkin paljon kertoo että olet täysin indoktrinoitu "Wienin porttilainen", joten katsoppa seuraavaksi wikipediasta "habsburgien leuka", sillä se on se suunta johon sinun ajatuskantasi johtaa.
Persujen linja maahanmuuttoon on suunnilleen sama kuin jenkeillä, eli pitää pärjätä omalla työllään ensimmäisen puolen vuoden taloudellisen tukemisen jälkeen. Toiveajattelusi jenkkien suhteen on turhaa. Käsityksesi termistä persu on aika kummallinen, tai jopa kieroutunut.
Meinaatko muuten, että suomalaisissa joka 6. olisi kuin Joensuun skinit? Käyhän vähän ulkona katsomassa katukuvaa.
"Ei liity sinun mamutus traumoihisia mitenkään, vaan alkuperäiseen väitteeseesi, mitkä teillä hysteerikoilla ovat yleensäkkin aina niin fantatisa, kuten jos vaikka kukkaruukku tippuu ikkunalta on sekin maahanmuuttopolitiikan syy. "
On sinulla kuvitelmat.
"Egypti ja Sudan olivat ja puoli-autonomisia ennen vuotta 1914 ja siellä oli jo valmiina englantilaisia ja ranskalaisia ja sama pätee Irakin kampanjaan ja molemmat näistä kampanjoista kuten myös kampanja
Saksan itä-afrikkaa ja Gallipolia vastaan sodittiin siirtomaa joukkoilla eli, jos Ottomaaneja jollakin jyrättiin niin INTIALAISILLA sitten."
Valtaus mikä valtaus. Mitä väliä sillä on, (jos) ottomaanit päättivät luovuttaa ne alueet, tai muita alueita taisteluitta?
Ainakin Konstantinopoli vallattiin 1918. Valtaajina britit ja ranskalaiset. Myös Karaköyssä, joka on nykyisen Turkin alueella oli brittijoukkoja.
Olet oikeassa siinä, ettei koko Ottomaanien imperiumia miehitetty. Osassa sodista pääkaupungin valtaus lamaannuttaa vihollisen vastarinnan, eikä pääkaupunkinsa menettänyt valtio ole enää halukas taistelemaan, vaan solmii aselevon ts. häviää sodan.
http://en.wikipedia.org/wiki/Occupation_of_Constantinople
"Ja se että kammoat ottomaaneja noinkin paljon kertoo että olet täysin indoktrinoitu "Wienin porttilainen", joten katsoppa seuraavaksi wikipediasta "habsburgien leuka", sillä se on se suunta johon sinun ajatuskantasi johtaa"
En pelkästään entisiä ottomaaneja vaan enemmistöä muslimeista. Heidän pieni kunnollinen vähemmistönsä ei pysty, tai osa ehkä ei jopa halua laittaa kuriin uskontonsa negatiivista ainesta. Ei edes ole olemassa mitään maltillista islamia, vaan ainoastaan muhammedin(tarkoituksella pienellä) luoma alkuperäinen hirviöuskonto islam, joka on helvetillinen valtaususkonto, joka pyrkii tuhoamaan muut uskonnot, sekä valtaamaan koko maailman.
Ihmisten perusluonne ei ole muuttunut käytännössä miksikään sitten maailmansotien. Yhä osa ihmisistä käyttää toisia säälimättömästi ja raa'asti hyväkseen vallan, rahan, seksin ja monien muiden syiden vuoksi. Ottomaanien imperiumi olisi valloittanut vähintään Euroopan, jos sitä ei olisi pysäytetty Wienissä väkivallalla. Valtaaminen jatkuisi tänäkin päivänä, ellei länsi olisi sotilasteknologiassa ylivoimainen.
Lähi-idän öljyvarat ovat antaneet muslimeille vielä yhden mahdollisuuden nousuun. Ennen niiden käyttöönottoa muslimimaailma oli käytännössä lyöty maan rakoon ja heidän/(teidän?) täystuhoaminen koko maailmasta olisi ollut aivan mahdollista, joskin aikaavievää.
Hitlerin aikana Jerusalemin mufti antoi tukensa juutalaisten joukkotuhonnalle. Miksi tuollainen ihminen oli ylipäätään johtajana? Ettei enemmistö paikallisista ja muistakin maailman muslimeista antanut hänelle tukensa? Kuvitteletko, että muslimien valtaamisluonne, tai ihmisten perusluonne olisi ylipäätänsä muuttunut juuri mihinkään?
Taloudellinen kasvu ja teknologinen kehitys mahdollistavat entisaikoja rennonman elämäntyylin ja vapaamman suhtautumisen asioihin. Mieti mitä tapahtuu, kun ne otettaisiin pois? Se tilanne voi olla edessä, kun länsimaiden talous todennäköisesti romahtaa oikein kunnolla. Sama pätee myös maailman liikakansoitukseen.
Kummasti Länsi-Eurooppaan on muodostunut muslimilähiöitä, joissa kantaväestön jäsen ei voi liikkua etnisen taustansa vuoksi turvallisesti yöllä. Niissä paikoissa vainoon ja väkivaltaan syyllisiä yllättäen muslimit.Entä mitä on se imaamien uhkailu demografisesta valtauksesta, tai lupa raiskata vääräuskoisia? Siinä sinulle mainostamaasi turhaa hysteriaa.
Ihan oikeasti nyt - älä yritä sumuttaa minua. Minulla on sen verran enemmän aivoja kuin sinulla, että huomaan valehtelun ja kiertelyn helposti.
Kummasti se juna menee eteenpäin. Johtajina Ruotsi ja Ranska.
samaa muslimipaskasakkia tulee Suomeenkin, mutta heidän/(teidän?) määränsä on vielä pieni. Tosin kasvaa aivan liian nopeasti. Heidän määränsä ei saisi kasvaa lainkaan, vaan vähentyä.
Kriittisyyteni sosiaaliperusteista maahanmuuttoa ja erityisesti niihin kuuluvia muslimeja kohtaan on yksinkertaisesti epäoikeumukaisuus kantaväestöä kohtaan. Tämän maan ja sen sosiaaliturvan ovat rakentaneet suomalaiset. Systeemin rakentamiseen on kulunut kymmenia miljardeja euroja ja kymmeniä miljoonia työtunteja. Sitten maahan päästetään täysin loisevaa roskasakkia asumaan ilmaiseksi(= veronmaksajien kustannuksella) maan kalleimpiin kaupunkeihin, tekemään ilmaiseksi lapsia(joiden koulutuksen maksamiseen he eivät oikeasti osallistu), käyttämään ilmaiseksi terveydenhoitolaitosta ja vaikka mitä yhteiskunnan varoin pidettyjä palveluja.
Edes työperäisillä maahamuuttajilla ei pitäisi olla heti täysiä oikeuksia, vaan muutaman vuoden koeaika. Mitä ne pienemmät oikeudet olisivat, jätetään toiseen keskusteluun. Toki laillisesti töissäoleville pitäisi olla ainakin työterveydenhuolto.
Kansan tehtävä on äänestää tuollaista täysin vastenmielistä loiseläjien ylläpitoa kannattavat poliitikot ja puolueet ulos. Koska enemmistö kansasta on lyhytnäköisiä hölmöjä, tai täysin piittaamattomia hulluja pitkän tähtäimen tulevaisuuden ja nykyisten epäkohtien suhteen, kannattaa fiksumpien pyrkiä minimoimaan ainakin omat taloudelliset tappionsa ja kiertämään veroja maksimaalisesti
Ps. jos innostut räksyttämään oikein kovasti, pääset henkiseen koirakouluun.
En tiennytkään että Norjassa järjestetään Perussuomalaisia vastaan konsertteja.
Auttaakohan se konserrti norjalaisia jossakin ulkopoliittisessa jutussa?
Todella hävettävää että popparit haluavat tehdä kuolleitten muistotilaisuudesta SHOWN.
Ei perkele ole mitään häpyä, omaa myyntiä ylös kaikin keinoin. "Jos pyydetään..."
Muutenkin köyhyydestä ja kurjuudesta kaulasuonet suorana mölisevä multimiljonääri. HYH HYH.
Kannatetaan Suomen kansa näytti tyhmyytensä äänestämällä Persuja parin vuoden sisällä koko orkesteri on jo jäähyllä kun olisi näytön paikka katteettomista lupauksista ja seuraavissa vaaleissa jopa vasurit pyyhkii persut taakseen Springsteen konsertoimaan USA:n edustajana Suomeen kannatetaan
Älä unta näe! Ei kukaan tiedostava vasemmistolainen lähde kannattamaan "liuskeotsaisia" persuja!
Bruce Sprinsteen onkin tiedostava ja lahjakas muusikko. Vaikka onkin vuosikymmeniä ollut maailmantähti niin ei ole kadottanut työläisjuuriaan vaan on tiedostava ja yhteiskunnallisiin epäkohtiin kantaa ottava aritisti.
Hyvä, että vaikutusvaltaisetkin maailmantähdet ottavat kantaa kun maailmalla alkaa hälyyttävästi nostaa päätänsä "liuskeotsaisten" pyhää vihaa täynnä olevien äärioikeistolainen viha ja rasismi ja heidän typerä rasisminsa antaa oikeutuksen väkivallan käytölle.
...sitten puututaan muslimien rasismiin? Suomessakin muslimit tekevät satoja kertoja enemmän rikoksia kuin suomalaiset ja ovat rasistisempien kansallisuuksien kärjessä.
konserti? brue spingsten? milllon on konsetti?
Springsteen uuden kappaleen: "Gass for the jews", jollaisen norjan työväenpuolueen nuorisojärjestön AUF:n aktiivit ovat aivoriihessä kynäilleet, ja toivovat springsteenin suljetussa tilaisuudessaan esittävän?
Kyseessähän on kappale, jollaista saattaisi odottaa äärioikeistolaisten skinien soittavan keskenään hämyisissä kerhotiloissaan, mutta äärivasemmistolaisten juutalaisvihaajien lietsoessa rasistista propagandaansa se onkin yllättäen taidetta ja kulttuuria.
Onkin mielenkiintoista seurata osallistuuko Bruce äärivasemmiston vihakiihotukseen ja ottaa paikkansa Mel Gibsonin oikealla puolella ja sieltä tuomitsee niin eläviä kuin kuolleitakin juutalaisia postyymisti.
...vasemmisto on hyvin juutalaisvastaista. Paljon kertoo se, että päivää ennen Breivikin järkyttävää iskua Utøyalla järjestettiin juutalaisvastainen punaviherislamistinen riehapäivä: http://www.debbieschlussel.com/40417/karma-norway-camp-breivik-shot-up-celebrated-hamas-jew-hatred/
Perussuomalaiset ja muut maahanmuuttokriittiset ihmiset ovat hyvä vastavoima sille sairaalle kehitykselle, että Suomi muuttuu kuppaseksi monikulttuuri-paska-sekasotkuksi, jossa typerällä ja pahalla islamilla on paljon valtaa.
persut on perceestä minkä sille voi.
Auringonlaskun vihapuolue huutaa hädissäänsä koska ihmiset ovat kääntyneet niitä vastaan.
Miehen nimi on Jari-Veikko Kauppinen https://www.facebook.com/jallupoika1
KOK rules
kok sucks and bad