Granlundista jauhaminen on raukkamaista

Folio Mulder

Mikael Granlund on nuori pelaaja ja suomessa tuon ikäiset eivät ole vielä niin kovia kuin pohjois-amerikassa ja syynä on sekä fysiikka että harjoituksen taso.

Suomessa luisteluun ja laukaukseen ei näköjään satsata tarpeeksi ja jos sama tahti jatkuu, niin muutama maa menee suomen ohi että heilahtaa, kun saavat hiukan taktiikkaa ja maalivahtitoimintaa kehiteltyä. Katsokaapa vain rehellisesti mm-kisojen joukkueiden luistelutaitoa ja vertailkaa: Suomi kuuluu hidasjalkaismpiin joukkueena luisteluvoimassa.

Mutta sitten tuohon Granlundiin: Mielestäni osa suomen kansasta on näköjään jotenkin kiittämätöntä. Nälviminen ja sättiminen alkaa Granlundia kohtaan käsittämättömän helposti, kun ei juuri nyt pelaa huippukiekkoa.

Onko joiltain unhtunut se, että Granlund oli pääarkkitehtejä viime vuoden mestaruudessa. Sitä ei tule vuodessa unohtaa.

Granlundillahan on repaleinen kausi ja huippuiskuun hän ei ehtinyt edes koko kevätkaudella enää. Annetaanpa nuoren miehen rauhassa kehittää vkuntoaan ja voimatasoaan tulevia vuosia varten.

6

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Torstaina loppuu!

      Mikke ei ole pelannut yhtään sen huonommin, kuin muukaan joukkue. Valmentajan tehtävä on laittaa pojat pelaamaan.

      MIKSEI VILLEÄ OTETTU MUKAAN??? NIIMPÄ!

    • Samaa mieltä

      Mikkeä ei saa haukkua!

      • Folio Mulder

        Veikkaan, että Granlund on niin mukava ihminen tyyppinä, että on sanonut tuossa viime vuonna alkaneessa pyörityksessä kaikille "joo kyllä mä voin tulla haastatteluun" jne. pyörittäjiä, mielistelijöitä ja haastattelijoita riittää.

        Ja sitten kävi niin, että alkoi väsy iskemään, siihen flunssat päälle, niin kyllähän sen tietää, että väsy tulee ja huippukunto on ohi tältä kaudelta. Vilttikomennus ei yllättänyt, koska olisin itsekin tehnyt samoin valmentajana.

        Nyt olisi vain hyvä, että Granlund saisi levätä kunnolla, pelaa ensi kausikin suomessa kehittyen, voimatasoa ja nopeutta kehittäen. Ei puhettakaan, että NHL:ään vielä seuraavalla kaudella.


    • pelipaikalla

      IDIOOTTIA ENNEKAIKKEA ON VIEDÄ VAUVA SINNE SAATANALLISEEN METELIIN!!!

      • ei se vauva enää oo

        Ai onks Mikke vielä vauva vai, ei kai sentään.


    • mikkebest

      Ttuako sitä pokaa mollataa. joka pelis pistäny aiva käsittämättömän hienoja syöttöjä, mut immo ja peso oo saanu sisää. uskomaton jätkä. repikää ite siitä sohvapaskat, joista ei oo mihkää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3295
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3107
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2468
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      2250
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1415
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1142
    Aihe