EU-joukot avasivat tulen

Somaliassa...

"Euroopan unionin valmiusjoukot ovat hyökänneet merirosvojen tukikohtiin Somalian rannikolla. Hyökkäykset toteutettiin ensi kertaa uudella mandaatilla.

Atalanta-operaatio on saanut luvan hyökätä somalimerirosvojen aluksia, veneitä, autoja ja tarvikkeita vastaan. Ihmisiä EU:n merijoukot eivät saa tarkoituksella surmata".

http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/122548-isku-somaliassa-–-eu-joukot-avasivat-tulen

Kansainväliset uutislähteet kertovat, ettei kukaan loukkaantunut hyökkäyksessä Haradheressä. EU:n joukot tuhosivat merirosvojen tarvikkeita ja polttoainetta. Hyökkäyksessä ei käytetty raskasta aseistusta.

Paljon tämän enempää ei tiedotusvälineille operaatiosta herunut. Tietoja on antanut vain EU:n joukkojen tiedotus. Esimerkiksi al-Jazeera ei ole saanut varmistettua paikallisilta, mitä hyökkäyksessä tapahtui.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hrässism

      Hrässismiä! Yksittäistapaus!


      Emme saisi mennä puuttumaan monikulttuurin kehtoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      187
      1890
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1033
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      99
      947
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      717
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      544
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      536
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      199
      473
    Aihe