minulla ja poikaystävälläni meni kortsu rikki su - ma välisenä yönä. menin ti ostaan jälkiehkäsy pillerin. tämä on toinen kerta kun näin tapahtuu. minun pitäisi alottaa e-pillereitten syönti silloin kun menkat tulee seuraavan kerran. ekan kerran ku otin jälkiehkäsy pillerin niin tuli vuotoa, lasketaanko ne menkoiksi? eli kun tulee seuraavan kerran vuotoa voinko alottaa pillereitten syönnin? olen 17 vuotias nuori nainen ja täytän kohta 18.
menkat
nimetöntyttö11
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
voi minun mielestäni hyvin aloittaa?
voisitteko vastaaa?
EI, EI lasketa menkoiksi, se vuoto on sen je-pillerin sivuvaikutus!! Eli pileerit aloitetaan _oikeiden_ kuukautisten ensim.(yleensä) vuotopäivänä. Älä vain aloita sivuv.vuodon aikaan, silloin ei sitten ole ehkäisytehoa.
Ja täytyyhän sinun tehdä raskaustestikin ennen kuin aloitat ne pillerit, varmistaa ettet ole raskaana, ei se je-pilleri ole mikäään 100%:n varma, eli ei estä välttämättä raskautta, ei ole olemassa mitään 100%:sta e-keinoa paitsi selibaatti, edes sterilisaatio ei ole 100%:n varma.
Älä tee sitten raskaustestiä liian aikaisin, nyrkkisääntö on edelleen se 19 vrk siitä yhdynnästä