Turun Sanomat uutisoi tänään (17.5.2012) "Helatorstain ay -historiasta", miten helatorstai oli 1973 siirretty työmarkkinatahojen vaatimuksesta lauantaille. Turun Sanomat jatkaa: "Luterilainen kirkko kärsi arvovaltatappion, mutta voitti revanssin, kun eduskunta kaksitoista vuotta myöhemmin hyväksyi kirkkolakiin raamatun perinnettä kunnioittavan muutoksen." Huomaatko, miten Turun Sanomat manipuloi lukijoita suoralla valheella esittäen helatorstain "raamatulliseksi perinteeksi". Turun Sanomien toimituksen tulisi tietää Raamatun perinne, jos siitä kirjoittaa, ettei Raamatussa ole opetusta helatorstaista tms. kirkkopyhistä. = Raamattu ei opeta Uuden liiton kristittyjä viettämään minkäänlaista kerran vuodessa toistuvaa juhla-aikaa, vaan varoittaa sellaisista: "Te otatte vaarin päivistä ja kuukausista ja juhla-ajoista ja vuosista. Minä pelkään teidän tähtenenne, että olen ehkä turhaan teistä vaivaa nähnyt." Gal. 4:10-11.
Turun Sanomat ei uutisoi uskonnollisista asioista totuuden mukaisesti, vaan kirkollisuudesta käsin.
Turun Sanomat ei uutisoi uskonnollisista asioista totuuden mukaisesti, vaan kirkollisuudesta käsin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vietätkö omia tai lastesi syntymäpäiviä?
Omaa logiikkaanne käyttäen ne ovat "raamatun vastaisia", koska "raamattu ei niihin kehoita"!
Te olette rakkaudeton lain'alainen harhaoppi, ette kykene muistamaan ja juhlimaan edes Kristukseen Taivaaseenastumista. Olette juuri kuin JT:t, kaikessa vastustatte kristinuskoa, silti odotatte, jopa vaaditte, että teitä vastoin todellista olemustanne, kristityiksi kutsuttaisiin.
Koska te Luciferin lapset ette voi sietää Jeesuksen muistojuhlia, älkää viettäkö, mutta kristityt näitä viettävät. Te helluntailaiset ette ole kristittyjä, vaikka pyritte muka "oikeina kristittyinä" esiintymäänkin. Teissä ei ole vähäistäkään rakkautta, ei Jumalaa, Jeesusta, eikä ihmisiä kohtaan.
Älä yleistä. Viestisi on varsin rakkaudeton helluntailaisia kohtaan vaikka ehkä ajatteletkin olevasi kristitty. En tiedä ehkä oletkin mutta viestisi sävy on lahkohenkinen. Vaikka en olisi aloittajan kanssa täysin samaa mieltä aloitus on kuitenkin maltillinen ja se on yksi mahdollinen näkökanta, kristityllä on mahdollisuus olla viettämättä ko. juhlia, koska helatorstai on hänelle TODELLISUUTTA joka päivä. Huomionarvoista on että syytät toisia epäkristillisiksi ja rakkaudettomiksi - mutta sitten itse käyttäydyt epäkristillisesti ja rakkaudettomasti. Oletko sinä veljiesi syyttäjä? Toisen kristityn tuomitseminen Luciferin lapseksi ei ole Pyhän Hengen tuotosta vaan ehkä juuri sen saman hengen jonka lapsiksi helluntailaisia väität...
Helluntailaiset jos ketkä viettä helatorstaita - juhlan varsinaista sisältöä.
"Kuitenkin minä sanon teille totuuden: teille on hyväksi, että minä menen pois. Sillä ellen minä mene pois, ei Puolustaja tule teidän tykönne; mutta jos minä menen, niin minä hänet teille lähetän." Joh.16:7.
Ilman Jeesukseen taivaaseenastumista seurakunnalla ei olisi ainoaakaan karismaa (armolahjaa).
Tämäkin foorumi on täynnä vihakirjoituksia kristittyjä ja kristillisiä kirkkoja ja niiden oppeja vastaan. Samoin olette levittäneet ympäri S24:ää vihakirjoituksia luterilaista kirkkoa ja luterilaisuskontoisia vastaan, vedoten Lutherin antisemitistisiin kirjoituksiin ja syyllistätte niistä luterilaiset uskovaiset. Teikäläisten agentit edelleen nostavat näitä ketjuja esiin, julistaen "luterilaisuus on vihan uskonto".
Olen tuntenut teikäläisiä useiden vuosikymmenten ajan ja tämä on teidän ainoa evankeliuminne: mustamaalata kristinuskoa ja kristittyjä ja tämän kautta saada käännynnäisiä omaan lahkoonne. Turha yrittää kieltää, jokainen joka tuntee helluntailaiset tietää, että nämä mustamaalaukset ja luterilaisten pilkat jatkuvasti sisältyvät sekä saarnoihinne, että kahvipöytäkeskusteluihinne, tämä on teidän ainoa evankeliuminne. Te ette ole kristittyjä, oma antikristillinen toimintanne on todistanut sitä jo yli 100 vuotta, myös Suomessa. Älä sää mulle opeta, mikä on lahko.
Nykyään käy niin miehet kuin naisetkin kodin ulkopuolella töissä niin olisi kyllä hyvä että ei menetettäisi näitä vapaapäiviä helatorstaita jne... Näinä vapaapäivinä voi olla enemmän perheen parissa muutenkin niin kiihtyvän työtahdin ohella.
Sapatti on tietysti itsestään selvä pyhä, mutta muutkin arkipyhät saisivat olla vapaita ehdottomasti.
Näin juuri hyvä ajatus !