Vuoden välein sijoitan puolet palkastani kultaan, siinä arvo säilyy vaikka maailmalla heilahtelee.
Muutan tilini kullaksi
Rikas sinkku
863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Syö sitten kultaa kun pula-aika tulee. Ja aivan takuulla se joskus tulee. Milloin, onkin sitten eri asia..
kulta on maailman valuuttaa aina, on ollut ja tulee aina olemaan, kulta on paras
sijoitus jos johonkin sijoittaa.
Jep. Mutta mitään et sillä saa sitten kun se iso rytky joskus tulee. Kukaan ei ruokaansa vaihda kultaan.
Kannattaa ostaa maapalsta koska maan valmistus on lopetettu. Siellä sitten hätätilanteessa voi viljellä. Metsäpalstalta saa puita lämmitykseen ja talon korjaamiseen. Sekä toki auton polttoaineeksi myös, jos häkäpöntön vielä muistaa.
Minä ainakin kävelisin vaikka viikon edestakaisin jos olisi tiedossa unssi kultaa juustokiloa ja litraa maitoa/piimää vastaan. Ja voi sillä ostaa suojelustakin.
Muuta tilini dragmoiksi.
Minä valmistan kultaa wanhojen ohjeiden mukaan. Ongelmana on tähän asti ollut alhainen karaattimäärä, vain 9 karaattia.
Ei seteleistäkään nälkä lähde. Osta ensin maapalsta, missä voit olla lähes omavarainen. Kulta on aina hyvä sijoitus. Se käy aina maksuvälineenä.
Seteleitä voit lappaa kottikärryllä sokeripalasta. KULTA ON KULTAA.
niinkö