Päivän sitaatti

"Luullakseni uskonto perustuu etusijassa ja pääasiallisesti pelkoon. Se on osittain pelkoa tuntematonta kohtaan, osittain sitä, että ihminen toivoo, että hänellä olisi eräänlainen isoveli seisomassa rinnallaan jokaisen vaikeuden ja kiistan kohdatessa. Pelko on koko jutun perusta – salaperäisyyden pelko, häviämisen pelko, kuoleman pelko. Pelko on julmuuden alku, eikä sen vuoksi olekaan ihme, että julmuus ja uskonto ovat kulkeneet käsi kädessä."

- Bertrand Russell
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyse on nimenomaan luulosta.

Äänestä

Herran pelko on viisauden alku, ja Pyhimmän tunteminen on ymmärrystä.

Olet muuten kyllä väärässä siinä, että "pelko on julmuuden alku", sillä
pelko auttaa pysymään hengissä.

Pelon takia ihmiset ja eläimet pysyvät hengissä, se on oikeastaan hengissä pysymisen ehto. Aistit varoittavat, opittu varoittaa, alitajunta varoittaa vaarasta, syntyy pelko, sen seurauksena suojautuminen ja näin moni elämä saa jatkoaikaa eikä lopu heti alkuunsa pelkkään tyhmyyteen.

Elikkäs vaarat aiheuttavat pelkoa, monesti sen tie on aika lyhyt, joka kuvitelee olevansa kaikkivoipainen ja pystyvänsä elämään ilman pelkoa.

Äänestä
  • Kirjoitit: "Olet muuten kyllä väärässä siinä, että "pelko on julmuuden alku", sillä
    pelko auttaa pysymään hengissä."

    Mutta juuri tappamalla ja tuhoamalla kaiken mikä mahdollisesti uhkaa hengeäsi, teet juuri kuten suuri filosofi Bertrand Russell on kirjoittanut.

    Siten pelko on todellakin pahuuden alku. Vietnamin sodadassa amerikkalaiset sotilaat tappoivat lapsiakin, koska pelkäsivät näiden olevan sissejä. Raastava pelko väijytyksistä ajoi heidät tuhoamaan kokonaisia kyliä maan tasalle.

    Äänestä

Maailman kaikkien aikojen viisaimman miehen kuningas Salomon viisautta:

11. Milloin pahan teon tuomio ei tule pian, saavat ihmislapset rohkeutta tehdä pahaa,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuutta kehiin kirjoitti:

"Luullakseni uskonto perustuu etusijassa ja pääasiallisesti pelkoon. Se on osittain pelkoa tuntematonta kohtaan, osittain sitä, että ihminen toivoo, että hänellä olisi eräänlainen isoveli seisomassa rinnallaan jokaisen vaikeuden ja kiistan kohdatessa. Pelko on koko jutun perusta – salaperäisyyden pelko, häviämisen pelko, kuoleman pelko. Pelko on julmuuden alku, eikä sen vuoksi olekaan ihme, että julmuus ja uskonto ovat kulkeneet käsi kädessä."

- Bertrand Russell

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu