Saksa tiesi euron romahtavan

Saksan hallitus tiesi jo euron perustamisvaiheessa euron kaatuvan. Kansalaisille tietenkin valehdeltiin muuta ja tilastoja vääristeltiin häikäilemättömästi.

Tavoitteena oli pakottaa eurooppalaiset rahaliiton kautta liittovaltioon, kertoo Der Spiegel -lehti.

http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=3737
996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minusta ainakin olisi ihan hyvä että EU olisi liittovaltio, saataisiin Suomenkin takapajula joskus muun maailman tasolle. Suomalaisia jos joitakin on todellakin tähän saakka pidetty pimennossa. Nyt on jo EU alueen vapaa liikkuvuus niin miksei liittovaltiokin. Liittovaltio toimii USA:ssakin. Yksi itsenäinen valtio ei kykene pärjäämään kilpailussa.

Hyvä vaan että vapautta lisätään ja rajoja poistetaan. Kansallisvaltiot kaikkinerajoituksineen pois, sitä ei voi eikä kannata enää estää.

Äänestä
  • >Liittovaltio toimii USA:ssakin.

    Euroopan eräät valtiot (kuten Kreikka) ovat liian erilaisia taloudeltaan, jotta rahaliitto toimisi heille.

    Mutta rahaliitto olikin puhtaasti poliittinen päätös.
    huom. päiväys, 1998:
    http://www.internetional.se/9802brdpr.htm

    Äänestä

  • Muuta ameriikkaan.

    Äänestä

Juuri siitä syystähän Kreikkalaiset tavikset ovatkin vittuuntuneet natsi Merkkelille sun muille natseille.
He tekee fyffeä noilla kansojenkusetuksilla. coccareemmekin ovat siinä mukana. Joko alkaa raksuttaan?


Oli se vaan harmi, ettei Venäläiset pommittanu KOKO Saksaa paskaks.....

Sakemannit pääsivät "vastuunkannosta" kuin koirat veräjästä sodan jälkeen.

Sama juttuhan se oli "meidän" hyrreillämme sen Suomalaisten teurastuksen jälkeen.

Äänestä
  • Ps. Saxit valloittivat kuitengin lopulta Englannin... ;)

    Äänestä

Turha syyttää saksalaisia, juutalaiset pankkiiripiirit ovat vielä pahemmin tämän eurokusetuksen takana. Samainen Goldman Sachs-pankki, joka vääristeli kreikan taseet euroon liittymisneuvotteluja helpottamaan, on nyt palkattu Espanjaan tekemään erityistilintarkastusta espanjalaisten veronmaksajien syliin kaatuneelle Bankialle.

Mitään ei ole opittu. Jäljet pelottavat. Espanja on seuraava teurastettava euromaa.

Äänestä

Saksa rahoitti neuvvostöliittoa, jotta berliinin muuri saatiin purettua. Saksan kansaa köyhdyteyyiin tuon takia järkyttävällä tavalla. Eu-ssa saksa kiristi eu-n keskupankin saksaan. Tutkikaapa lystiksenne millä historiallisesti kiinnostavalla paikalla eu-n keskupankki sijaitsee ja mikä sen historia on. Mittaamattoman arvokas, vaiko mittaamattoman irvokas?
Tämä rauhan periaatteelle rakennettu euroopan unioni on tietysti luxus hieno asia, mutta köyhä työläiskansa voi siinä huonommin, kuin johtajansa.

Äänestä

Selvää sälpää sanoi geologi.
"Kriisin" tarkoitus on lisätä liittovaltion kannatusta.
Euroopan pitää olla yhtä - muuten käy huonosti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


X kirjoitti:

Saksan hallitus tiesi jo euron perustamisvaiheessa euron kaatuvan. Kansalaisille tietenkin valehdeltiin muuta ja tilastoja vääristeltiin häikäilemättömästi.

Tavoitteena oli pakottaa eurooppalaiset rahaliiton kautta liittovaltioon, kertoo Der Spiegel -lehti.

http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=3737

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu