Jalasajärvi on Suomen Kreikka. toinen ogelma paikkakunta on Salo, jossa Nokian raunioille jäi ennätyksellinen työttömyys. Ja kas kumpaakin paikkakuntaa on luotsannut sama ukko, Ranta-Kokko.
Kohtalainen kirous
Murheen alhossa
11240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jalasjärvi on myös itse ongelmansa aiheuttanut kuten Kreikkakin. Maksakoon siis itse tuppinsa jäljet. Kunnan heikkeneminen näkyy aivan selvästi, kun palvelut ja väki pakenee muualle. Sama juttu on Kreikassa, josta muutto sen kuin vilkastuu Saksaan. Tämä on luonnonlaki.
Jalasjärven ongelmat ei ollut ranta-kokon aiheuttamia vaan ranta-kokon seuraajan...
Esko juntunen on ollut jalasjärven kunnanjohtajana vuodesta 2006
Ilmaisjakelulehdessä EPARIssa näkyy kirjoittavan Jalasjärven kunnanvatuuston taii kunnanhallituksen puheenjohtaja puutaheinää muista kuin Jalasjärven katastrofista. Jo on aikoihin eletty, kun vastuulliset eivät uskalla pöyhiä JAKKin kohtaloa. Taitaa olla niinkin, että joutavuukisen ruistailu vie ajatukset pois ongelmista.
.
Juuri tuli tieto
.
Ilkassa kirjoitteleva juopon näköinen jalasjärveläinen kirjoittaa kyllä ihan kans kaikesta muusta kuin oman kunnan vakavista asioista. Mutta niinhän sanotaan kepupiireissä, että älä puhu/kirjoita politiikasta, pidä urheilua esillä.
rantapaska hirteen niin kaikki ovat onnellisia
Jalasjärven kunnan johtaja Esko Juntunen vaatii opetusministeriö kohtuullistamaan summaa niin korkojen kuin pääoman osalta. Juntusen mielestä 47 miljoonan euron korvaukset ajaisivat Jalasjärven kriisikunnaksi.
Kuntaministeri Henna Virkkunen sanoo, että takaisin perittävän summan kohtuullistamista vaikeuttaa se, että Jalasjärven kunta ei myönnä JAKKin tekemiä virheitä.
- Opetusministerinä ollessani ministeriö kohtuullisti vastaavanlaiseen tilanteeseen joutuneen Adulta Oy:n 32 miljoonan korvauksia. Asiaa helpotti se, että Adulta myönsi väärinkäytökset.
Yle
Entä miten kävi kaikille niille opiskelijoille jotka vuosien ja vuosikymmenten ajan olivat tulleet huijatuiksi ns. koulutuksissa????
Salo on vuosikymmeniä ollut juuri Nokian ja Mobiran ansiosta Suomen vauraimpia alueita. Salon seurakuntakin taitaa edelleen olla Suomen rikkain...
tähän listaan saa lisätä vielä kauhajoenkin, sielläkin rantakukko kerkes vaikuttaa!