Tuolla juutalaispalstalla liikkuu kristittyjä, jotka haikailevat kääntymistä judaismiin ja samaan aikaan täällä seistään tumput suorina israelfanituksesta kiksejä saaden.
Mitä teki aikoinaan apostoli Paavali nähdessään samanlaista harhaa? Hän sanoi näin:
Galatalaiskirje:
1:6 Minua kummastuttaa, että te niin äkkiä käännytte hänestä, joka on kutsunut teidät Kristuksen armossa, pois toisenlaiseen evankeliumiin,
4:9 Nyt sitävastoin, kun olette tulleet tuntemaan Jumalan ja, mikä enemmän on, kun Jumala tuntee teidät, kuinka te jälleen käännytte noiden heikkojen ja köyhien alkeisvoimien puoleen, joiden orjiksi taas uudestaan tahdotte tulla?
Missä te nyt olette, kun teitä TODELLA tarvittaisiin?
Sängyn alla perse pystyssä vapisemassa islamfobiakohtauksen kourissa vai?
Mitä teki aikoinaan apostoli Paavali nähdessään samanlaista harhaa? Hän sanoi näin:
Galatalaiskirje:
1:6 Minua kummastuttaa, että te niin äkkiä käännytte hänestä, joka on kutsunut teidät Kristuksen armossa, pois toisenlaiseen evankeliumiin,
4:9 Nyt sitävastoin, kun olette tulleet tuntemaan Jumalan ja, mikä enemmän on, kun Jumala tuntee teidät, kuinka te jälleen käännytte noiden heikkojen ja köyhien alkeisvoimien puoleen, joiden orjiksi taas uudestaan tahdotte tulla?
Missä te nyt olette, kun teitä TODELLA tarvittaisiin?
Sängyn alla perse pystyssä vapisemassa islamfobiakohtauksen kourissa vai?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olet oksettava.
aina parempi kuin tämän maailman viinipuut. Kiitetään Isää Jeesuksen nimessä ja Hengessä, hallelujah!
Jeesuksessa ja pelkästään Moosekseen uskovat eivät ole löytäneet totuutta Juutalaisten Kuningas Jeesuksesesta.
Olkaa autuaat kaikki, jotka Jeesuksessa olette sydämeltään ympärileikattuja uskon kuuliaisuuteen sillä sen on Isän Jumalan tahton uskossa ja toivossa ja rakkaudessa, totisesti.
Pelastus on juutalaisista ja Juutalaisten Kuningas Jeesuksesta, josta myös Mooses todisti vaikka Galatiaan tulleet juutalaiset eivät ymmärtäneet Herran hyvää tahtoa pakanakansoista pelastuneita kohtaan.
Iloitaan Herrassa Jeesuksessa ja Totuuden Hengessä, totisesti, hallelujah!
Varotaan ylpeitä pakanakansoista pelastuneita korvausteologiaoppeineen ja myös muine erossa Juutalaisten Kuningas Jeesuksesta olemiseneen, sillä sekään ei ole Isästä, joka vie työnsä päätökseen nimenomaan Israelin kahdentoista sukukunnan 144 000 kautta.
Varotaan ylpeilemästä juutalaisten rinnalla, jotka tunnustaa uskonsa Herraan Jeesukseen, kuten Pietari ja Paavali ja Johannes ja Jaakob ja muut Uuden Liiton pyhät, totisesti. Hallelujah!
Varotaan ylpeilemästä totisesti. Ylpeily ei johda sinne mitä etsimme. Sinne mitä etsimme ja se missä syömme ja aterioimme on pyhä paikka, sinne ei yksikään paha voi astua, ainoastaan oven auki jätettyä sisälle pääsee huutelemaan suunnitelmiaan eri lähteet. Onneksi voidaan aina valita missä odotamme.
Kuninkaan eli Jeesuksen kanssa, totisesti! Kiittäen saamme vastaanottaa Elämän Leipää ja Totuudellista Viiniä Isältä Jeesuksen nimessä, totisesti!
niitä, jotka tahtovat kieltää sen, että pelastus on juutalaisista ja Isästä ja Pojasta Jeesuksesta, joka on Israelin Herra ja Juutalaisten Kuningas. Pidetään huolta että tunnemme Daavidin Juurivesan ja Juudan Leijonan, sillä monet tahtoo tulla tilalleen, totisesti, kuten Jeesus varotti meitä kaikkia Raamatun pyhien kirjoituksien kautta "katsokaa ettei kukaan teitä eksytä!"
Totuuden Hengessä hyvin että lähtönsä jälkeen pakanakansojen apostolin tehtään valittuna ja valtuutettuna, monet julmat tulee lähtönsä jälkeen ja on totisinta totta, jos ja kun ei välitetä opetuksistaan Jeesuksesta ja myös juutalaisista ja Israelista ja siitä millaisen rakkauden Pyhä Henki antoi Paavalillekin kaikkia juutalaisia kohtaan, ihan niitä Herraa tuntemattomia ja kieltäviäkin.
Pidetään huolta, että vaellamme siinä samassa Hengessä, emmekä pakanakansojen ylpeydessä, sillä sitäkin oli heti alusta alkaen!
ole rakkautta Israelia ja juutalaisia kohtaan kuten Jeesuksella ja Paavalilla Jeesuksen apostolina, sillä Paavalikin toivoi itsensä kirotuksi juutalaisten veljiensä hyväksi lihan mukaan.
Varotaan julmia susia, jotka ovat paljon tehneet tuhoa kirkoissa vainotessaan juutalaisia ja kaikkia ihmisiä. Hedelmäistään puut tunnetaan. Se että holokausti tapahtui nimikristillisessä maassa osoittaa ettei Jeesuksen omia voinut olla paljon tuolla natsisaksassa, sillä muutoin eivät varmaan olisi voineet tapahtuakaan, kuten Jeesus opetti Paavalille, ettei hänelle käy pahoin juutalaisena, koska hänellä on paljon omiaan tuossa kaupungissa.
Rakastetaan juutalaisia, sillä pelastus ja liitot ja pyhät kirjoitukset ja isät ovat heistä, Aabrahamista ja Jeesus Immanuelina, totisesti.
Ei eksytä antisemitismiin eikä antikristillisyyteen, sillä pahat tekeytyvät vanhurskauden palvelijaksi ja nähdään teoistaan, kun juutalaiset ovat saaneet väärän käsityksen Jeesuksesta näiden nimikristyttyjen heitä vainotessaa ihan lähitulevaisuudessakin. Aivan samoin islamissa ja vielä nykyäään paljon pahemmin johtuen luvatun maan antamisesta Israelille ja juutalaisille, totisesti.
Rakastetaan kaikkia lähimmäisiä ihan riippumatta heidän mistään asioista, sillä sen esimerkin on Jeesus antanut meille opetuslapsinaan rakastaa kaikkia, mutta enemmän Herraa kuin ketään ihmistä, edes itseään. Pysytään totuudessa, sillä Jeesus on totuus. Kavahdetaan ulkokultaisuutta ja valheita, sillä ovat pahasta uskonnollisesta valkeuden palvelijaksi tekeyvästä valheen isästä eli Saa-tanasta.
Pelastus tulee Jumalan tuntemisesta. On antanut meille valinnan vapauden... Valinnan vapaus, tuo vapaus valita ensimmäisestä tai toisesta tai kolmannesta. Tuo vapaus heittäytyä suunnitelmaan mukaan.
Mutta mitä valita mihin heittäydytään, valitaan niinkuin Jeesus opetti.
nämä naiset ovat kaksi liittoa: toinen on Siinain vuorelta, joka synnyttää orjuuteen, ja se on Haagar; sillä Haagar on Siinain vuori Arabiassa ja vastaa nykyistä Jerusalemia, joka elää orjuudessa lapsineen. Mutta se Jerusalem, joka ylhäällä on, on vapaa, ja se on meidän äitimme." (Gal.4:24-26)
On suunnitelma sydämmiimme kirjoitettu. Pyhä henki vie Jumalan suunnitelman loppuun tehtiimpä kuinka monta äkkipikaista heittäytymistä tahansa. Tehtiimpä ne sitten kotona tai kaverilla tai työssä.
hallitsevat juutalaiset eivät ole edes israeliitteja, Jeesuskin näistä valehtelijoista on varoittanut.
pahuuden ihmiset hyökkäämään Israeliin ja Jerusalemiin nimenomaan valheilla ja murhaa on hedelmänsä sen jälkeen, toki myös raiskauksia ja pahoinpitelyjä ja muuta aivan käsittämätöntä pahuutta ja idästä tulevat Eufratin kuivuttua. Tutkikaa kartasta mikä on siellä idässä ja jo nykyäään uhoaa tuhoavansa Israelin ja aseitaa raketeille terroisteja niitä ampumaan Gazasta ja Libanonista ja myös varmaan kaikista mahdollisista paikoista ja hedelmänsä kertoo murhan ja valheen isän hedelmän lahjomattomasti.
Myös Suomessa voi olla niitä, joiden sydämissä on viha Israelia ja juutalaisia kohtaan ja antisemitisminsä on sen saman valheen ja murhan isän vaikuttamaan, joista saamme uutisista lukea myös euroopassa, mutta tietysti Israel ja Jerusalem ovat maailman napa ja sinne myös pahuuden vallat hyökkävät ihmisiä villitessään näissä kansanousuissa jihadissaan ja muissa ja nähdään myös nykyisissä murhissa ja valheissa noissa Israelin ympärysmaissa ja kauemmissakin ennenkaikkea itäisissä Iranissa ja Pakistanissa ja Afganistanissa ja Intiassa, ja yhteistä on islam ja Isän ja Pojan Jeesuksen kieltävä henkivalta valheineen korottaessaan Muhamedin Jeesuksen yläpuolelle.
Jeesuksessa edes rinnalle ei ketään tahdota korottaa sillä rakkaus Herraa kohtaan on puhdasta ja pyhää Herran rakastamista ja kunnioittamista ja kiittämistä, hallelujah!
Jeesuksen opetuksien mukaan on luopumus ja laittomuus.
KTS esittää omaa sydämensä pelkoja ja sallittua toki.
Jos kuka tahtoo palvella Jumalaa, niin rakastakoon Jeesusta kaikesta sydämestä ja kaikesta sielusta ja kaikesta mielestä ja on sitä hyvää hengellistä juutalaisuutta Jeesuksessa, jossa myös lähimmäistä rakastetaan kuten itseä, vanhurskaasti ja pyhästi Jeesuksen opetuksien mukaan.
Rakastetaan Juutalaisten Kuningas Jeesusta palavasti, kuten Laodikeaa kehotetaan. Varotaan kaikkea hapatusta ja väärää opetusta ja vääriä profeettoja ja antikristillistä Isän ja Pojan Jeesuksen kieltämistä opetuksen ja ajatuksien ja sanojen ja tekojen kautta.
Ylistetään ja kiitetään Abba Isää Jeesuksen nimessä, hallelujah! Isä antoi Paavalin pakanoiden apostoliksi Jeesuksessa ja seurakuntakirjeensä ovat hyvää opetusta hengellisestä juutalaisuudesta, varotaan valheita näistä, sillä ylpeys käy lankeemuksen edellä joten ei ylpeillä Juudan Jalossa Öljypuussa Israelin sukukuntien jälkeläisten rinnalla, kun täyttyvät nämä Ilmestyskirjassa esitetyt Jumalan lupauksen lapsien armoihin ottamiset ja Hengen vuodatukset Jerusalemissa ja kaikkialla maailmassa.
Pysytään totuudellisten profetioiden täyttymisten ymmärtämisessä, ettemme vai sotisi Jumalaa vastaan eksyen antisemitismiin tai antikrisillisyyteen rakastaen enemmän väärän profeetan seuraajia kuten islam-uskoisia kuin Jeesuksen tunnustavia veljiä ja sisaria. Toki on profetoitu, että tätä vihaa tulee Jeesuksen omien keskuuteen ja nähdään monissa väärissä profetioden tulkinnoissa ihan Raamatun pyhien kirjoituksien osalta, koska laittomuus ja luopumus on todellista ja elämme aikaa kuten Nooan ja Sodoman, kuten Jeesus profetoi tästä tulemuksen läheisestä ajasta.
Jotkut tahtoo osoittaa ylenpalttista rakkautta kaukaisia muslimeja kohtaan mutta eivät tahdo rakastaa läheisiä suomalaisia ihmisiä johtuen puoluehengestä ja mielestä, joka ei omaa perhekuntaansa rakasta vaan halveksii ja sitten osoittaa rakkautta enemmän kaukaisia kohtaan ja osoittaa myös tämän ajan vaikeutta ja ihmisten ymmärtämättömyytttä rakastaa lähimmäisiä khotaan vaikka eivät olisikaan samaa mieltä monista asioista.
Samoin rakastetaan eläimiä enemmän kuin lähiimmäisiä ihmisiä, koska ei ole Jumalan antamaa rakkautta sydämessä. Varmaan monet ilman lähimmäisen rakkautta olisivat valmiit jopa rankaisemaan ennemmin lähimmäisiä ihmisiä kuin eläimiä sillä sydämen on kovettuneet monilta näissä asioissa, kun ei ymmärretä ihmistä Jumalan kuvana. Totuus on se, että joka ei ihmistä rakasta kuten Jeesus ei voi rakastaa myöskään Jumalaa kuten Jeesus Isää rakasti ja ristinsä kantoi ja antoi esimerkin meille opetuslapsinaan.
Siunataan Israelia ja anotaan Hengen vuodatusta Jeesuksen vastaanottamiseksi ja elämäksi kuolleista kuten Paavali opetti. Rakastetaan kaikkia lähimmäisiä ei vain niitä samanmielisiä puoluehengessä.