Voihan se olla...

että...

Suomi häviää jääkiekossa Venäjälle, mutta mehän ollaan Suomi, ei Venäjä!

Me herätään häviöaamuunkin suomalaisena, eikä tarvitse asua Venäjällä. Siinä se ihana ero. Parempi hävinneenäkin suomalaisena, kuin voittajana venäläisenä.

Puluputi-puluputi....

8

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Masa1111

      Hah hah, mikä aivopieru. No jostainhan se lohtu pitää hakea.

      • -

        Parempi noin kuin että joisi suruunsa.


      • noooooh?

        Olisitko itse vjenäläinen ja jatgossa, kuin sjuomalainen?


      • Niettistä!

        Aatteles: Oot Venäläinen ja jonotat hakemaan Suomen Gigantin takapihalta jotakin käytettyä jääkaappia, jonka roudaat Ladalla kotiisi. Huh!


    • -

      Venäläiset ovat maailman onnellisin kansa.

      Jääkiekon maailmanmestaruus on onnellisuuden mitta. Venäjä (Neuvostoliitto) on voittanut kaikkein eniten jääkiekon maailmanmestaruuksia. Siispä Venäjä on kansoista onnellisin ja venäläisten itsetunto maailman parhain.

    • Masa1111

      Rossija, Rossija...

      • puylu...

        Mainilan laukaus-Masa?


      • Masa1111

        "Aatteles: Oot Venäläinen ja jonotat hakemaan Suomen Gigantin takapihalta jotakin käytettyä jääkaappia, jonka roudaat Ladalla kotiisi. Huh!"

        Mikäs siinä, jos on kunnollinen jääkaappi ja Lada pelittää. Aika moni suomalainenkin joutuu nykyään hommaan kamansa käytettynä kirppiksilta tai kierrätyksestä, ei se ole mikään ihmisen mitta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2679
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      117
      2031
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1596
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1294
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1149
    6. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      96
      1054
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1052
    8. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1044
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1032
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      363
      970
    Aihe