Ikivanha bakteeri löydetty

7169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuolla aiheella uusittiin etusivuja jo vuosia sitten; silloin kun pantiin olutta ikivanhoilla hiivoilla meripihkan sisästä.

Äänestä

  • Me panemme olutta aika usein. Siis olutpulloa.

    Meillä on aika pieni.

    Äänestä

  • tieteenharrastaja kirjoitti:

    Me panemme olutta aika usein. Siis olutpulloa.

    Meillä on aika pieni.

    Mikä siinä on niin helevetin hauskaa, että pitää esiintyä toisen nimimerkillä?

    Äänestä

  • Solon1 (ei kirj.) kirjoitti:

    Ei ole ihan samasta asiasta kyse. Nyt löydetyt bakteerit ovat astrobiologian näkökulmasta mielenkiintoisia, koska ne elävät aivan minimaallisella ravinnolla ja hapella.

    http://www.sciencemag.org/content/336/6083/922.abstract

    Toisaalta elämän alkusynty on niin epätodennäköinen, että vaikka bakteerit saattaisivat teoriassa selvitä esim. Marsissa tai Jupiterin kuissa, ei niitä siellä kuitenkaan todennäköisesti ole.

    Äänestä

Kerro sinä. Emmehän me siitä mitään tiedä. Hähhää, tätä et huomannut.

Äänestä
  • Nikkivoroilmoitus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Etusivu uusiksi kirjoitti:

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=406&artikel=5110889

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu