No hei
En oikein osaa selittää tai paikantaa kipukohtaa sillä se on laaja ja vaihtelee.
Kipu alkoi perjantai iltana pienenä jomottavana särkynä oikean puolen alahampaissa. Kipu tuntui olevan kaikissa hampaissa ja paikansin sen olevan ikenien sisällä, eli hampaiden juurissa (?) .
Lauantai aamuna kun heräsin kipu oli levinnyt ikenistä leukaluuhun asti ja sitä pitkin ohimolle, eli lähes koko oikeaa puolta kasvoista särki.
Kipu äityi hirvittävän kovaksi kun join kahvia ja kuumaa osui alahampaisiin.
Välillä kipu tuntui jopa nenän juurella ja yläikenissä.
Tänä aamuna kipu oli hieman hellittänyt, mutta lisääntyi päivän mittaan. Jos syön jotain, kipu pahenee. Tällä hetkellä kipu on mieletön, tosin vaan oikean puolen alahampaiden juurissa/ikenissä sekä leukaluussa...
Olen syönyt buranaa, mutta ei sitäkään viitsi kokoajan syödä. Aina kun kipu äityy pahaksi pidän jäisiä pakastekasviksia pussissa leualla, ja auttaa joskus.
Huomenna pitäisi mennä pääsykokeeseen istumaan muutamaksi tunniksi, enkä ehdi päivystykseen hammaslääkäriin, ahdistaa miten pärjään kokeessa.
Tietäisikö joku mistä on kyse?? Voiko olla joku tulehdus ? Kotikonsteja pahaan särkyyn?
Mieletön särky ikenissä/ hampaiden juurissa
4
21171
Vastaukset
- jdsklajdkaöfkasjöa
Sinulla lienee ientulehdus. Erittäin kivulias ja kiusallinen vaiva. Kuuma tekee pahaa, kylmä hyvää. Nyt peset hampaat hyvin monta kertaa päivässä. Apteekista saa decapinol nimistä purskutusaibetta ( on aika kallista noin 15-18 euroa) Se puuduttaa/ hoitaa ientulehdusta. Ohjeessa neuvotaan purskuttamaan 2 krt päivässä, itse purskutin 5 kertaa päivässä, pidin alueella jossa kipu oli, ainetta 30 sek ja sylkäsin ulos. 1/2 h syömättä ja juomatta purskutuksen jälkeen. Helpottaa muutamassa päivässä. Jotain ongelmaa siellä on koska tulehtuu, mutta se selviää kun pääset hammaslääkärille.
- Yks vaan
Joskus poskiontelon tulehdus voi tuntua ylähampaissa.
- Hammaspeikko666
Jotenkin vaikuttaisi, että narskutat hampaita unissasi.
Itselläni on ollut samaa vaivaa. Narskuttaessa leuka tekee töitä, jolloin leukanivel rasittuu ja menee jumiin. Tästä kipu sitten säteilee joka puolelle (mm. korvaan).
Narskuttelu luonnollisesti rasittaa myös hampaita, jolloin kipu tuntuu tulevan ikäänkuin ikenien sisältä. Myös aiemmin mainittu ientulehdus tuntuu tältä.
Ei muuta kuin hammaslääkäriin. Lääkäri katsoo hampaasi ja ottaa tarvittaessa koko suun röntgenin, josta näkee ovatko juuret kunnossa. Suuhygienisti poistaa hammaskivet ienrajasta, jolloin ien pääsee paranemaan.
Itselläni on ollut apua Sensodyne Rapid -hammastahnasta. Pesu sillä aamuin illoin ja tarvittaessa voi hieroa tahnaa sormella kipeään ikeneen. Tehoaa yllättävän hyvin ja nopeasti. - ai ai ai
sama ongelma o_O
puhuin ite asiasta mun isälle ku se on hammaslääkäri ja se väitti että se tulee just siitä ku pureskelee, narskuttaa öisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073225GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831162
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531102Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351032- 47899
- 67878
- 53867
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn25864Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862