Nuori ja seksitön pari

Neuvoja kaipaavat!

Eli ollaan alle 30v pariskunta ja yhteisiä vuosia reilu 2.Reilu puol vuotta on ollut seksin kanssa todella hiljaista. Ehkä n. 1-5 kertaa/2kk. Ei suhteessamme ikinä mitää järjettömiä määriä seksiä ole ollut, mutta riittävästi.

Nyt on kuitenkin tilanne se, että seksittömyys alkaa nakertaa kumpaakin. Ja vaikuttaa jo muutenkin suhteeseen. Kummallakin on haluja, kummatkin tyydyttää itseensä, mutta kumpaakaan ei ainakaan keskusteluiden perusteella myöskää vieraat innosta, vaikkakin ehkä fantasia tasolla kiihottaa. Ongelma on siis, ettei toinen sytytä. Kuulostaa kyllä todella naurettavalta, mutta tällänen on ongelma! Onko teillä vastaavia kokemuksia? Miten ootte noussut suosta, jos olette nousseet?

Tullaan muuten toimeen hyvin, ja siksipä ei haluaisi seksin vuoksi muuten hyvää suhdetta hukkaan heittää, mutta olisihan se seksikin kuntoon saatava ennen kuin se nakertaa rikki tämän muuten hyvän suhteen. Meillä ei ole lapsia. Viimeiset kuukaudet ovat kuitenkin olleet todella kiireisiä, koska kummatkin käyvät töissä ja iltakoulussa. Näiden taakse ei tietenkään voi mennä, eikä sitä ole yritettykään. Läheisyyttä on kuitenkin jonkin verran ja ulkonäöstä yms ei kyse ole. Edelleen pidetään toisemme ulkonäköä todella miellyttävänä.

Nyt ovat hyvät neuvot kalliit. Kertokaa ihmiset kokemuksianne pliis!

Ps. Te, jotka haluatte vain saivarrella kommenteillanne, älkää vaivautuko. Ne ei täälä pääs hetkauta suuntaan eikä toiseen!

T: Neuvoja todella kaipaava 27v. pariskunta

11

865

Äänestä

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitenvain

      Tykkäätte toisistanne ja miellytätte toisianne myös habituksiltanne. Älkää tehkö ongelmaa sellaisesta, mikä ei teidän mielestänne ole ongelma. Jos muut harrastavat seksiä päivittäin, miksi teidän pitäisi olla samanlaisia. Ehkä te tyydytätte toisianne toisella tavalla. Ei seksi ole edes tarpeen, jos siltä tuntuu. Nauttikaa toisistanne muulla tavoin. Iloitkaa siitä, että käsittelette seksiä parisuhteessanne omalla tavallanne. Olkaa ihan omia itsejänne.

    • ei hääviä

      Jos on ruma niin ei kiihotu ja myöskään seksi ei maistu. Seksissä joutuu katsomaan toisenne kasvoja ja jos se ei miellytä niin hohhoijaa. Hyväksykää itsenne ensin.

    • 13 + 19

      Olen sitä mieltä, että teidän pitäisi erota tuon seksittömyyden takia. Voitte pitää toisistanne muuten vain; ei ole pakko olla kimpassa. Molemmat ansaitsette tajunnan räjäyttävän seksisuhteen.

    • ei kiitos

      Seksittömyys on ihan positiivinen asia joillekin.
      En pystyisi olemaan kenenkään kanssa.

    • Vähän hankala ymmärtää, mistä on kysymys. Ongelma on siis, ettei toinen sytytä, mutta ulkonäöstä ei ole kysymys? Haluja kumminkin riittää?

      Jos teillä molemmilla on ollut kiireitä, niin voi olla että kuiva kausi menee itsestään ohi kun kiireet vähenevät. Tiedä häntä, muutama kuukausi ei kuitenkaan hirveän pitkä aika ole.

      Aina voi tietenkin kokeilla ns. "perinteisiä" seksielämän piristäjiä, eli kokeilette uusia juttuja. Ostakaa vaikka joku yhdessä käytettävä seksilelu, sotkekaa itsejänne suklaakastiikkeella, tehkää oma seksivideo, kokeilkaa järjestyksessä kaikki seksiasennot mitä keksitte/löydätte... tai vaikka kaikki noista.

      Tuo kiire aloittajan viestistä silti pomppasi silmään, eihän sitä aina jaksa vehtata jos on muutakin työnalla. Ehkä teidän pitäisi varata joku ilta viikosta (tai mikä aikaväli onkaan sopiva) ihan tietoisesti treffi-illaksi, jolloin harrastatte jotakin kivaa (niin kuin vaikkapa seksiä) eikä työstä saa edes puhua.

    • Entäpä jos

      En myöskään ymmärrä miksi pitäisi olla seksiä suhteessa (tai paljon seksiä), jos se toimii molemmilla ilmankin sitä. Se mikä sopii muille, ei välttämättä sovi teille.

      Mutta mitä jos tosiaan lähtisitte hitaasti palaamaan toistenne luo? Ei heti seksiä, vaan viettäisitte vaikka illan tai kaksi kiusaten toisianne. Yritätte kiihottaa toisianne mahdollisimman paljon ja vasta sitten varaisitte päivän juuri sitä yhtä ja ainoaa asiaa varten :)

    • kerro lisää, analysoi

      Jos se nakertaa, se on ongelma. Onko seksi hyvää silloin kun sitä on? Kyllä laatu voi korvata määrää! Jos se taas on valjua silloinkin, kun sitä on, voi olla että olette liian "sisko ja veli". Silloin himo olisi ns. väärin. Tuohon on vaikea sanoa mitään.

    • qwpoei

      Oletteko tulleet toisillenne vain ystävyksiksi? Joskus vain kaksi ihmistä rakastaa toisiaan mutta rakastuminen häviää. On hyvä olla yhdessä ja arki toimii, mutta himo on vain hävinnyt. Kun jotain sellaista särkyy, sitä ei saa takaisin. Joskus on parempi olla vain ystäviä. Tuossa aiemmin ehdotettiin sisko ja veli -yhdistelmää, tämä on varmaan vähän sama.

    • apina

      Kysykääpä hiljaa itseltänne häiritseekö seksin puute enemmän itsenne vai muiden asettamien "standardien" takia? Ja kyllä, olen periaatteessa samankaltaisessa tilanteessa ja silti onnellinen.

    • kipinät lentelee

      Ymmärtäisin jos samantyyppisiä ongelmia olisi esim. 10-15 vuoden yhdessäolon jälkeen, kun "arki" on tullut suhteeseen. Olen samaa mieltä muiden kanssa, että kuulostaisi teidän suhteen muuttuneen sisko-veli -suhteeksi, ja silloin ei usein voi muuta kuin erota. Molemmilla on haluja ja tyydytätte molemmat itsenne eli kyse ei ole haluttomuudesta vaan haluttomuudesta toisianne kohtaan. Se tästä asiasta tekee todella ongelmallisen.

      Edellinen suhteeni vaipui samaan tilaan 1,5v. yhdessäolon jälkeen ja seksi ei vain kiinnostanut oman kumppanin kanssa..en siis "syttynyt" mistään. Emme edes asuneet yhdessä. Erohan siitä tuli 3v. jälkeen. Nykyisen kumppanin (seurusteltu 2,5v. ja asutaan yhdessä) kanssa halut ovat valtavat kokoajan ja välillämme kipinöi. Pelkkä hipaisu ja sitten ollaankin jo peiton alla :D Jos kumpaakaan tilanne ei haittaa, että suhde pysyy vähäseksisenä, niin jatkakaa yhdessä, mutta usein suhteeseen kuuluu hyvän ystävyyden lisäksi seksuaalista himoa, jotta suhde kantaisi pitkään. Seksi yhdistää myös henkisellä tasolla ja saa aikaan yhteenkuuluvuuden tunnetta.

    • Tyhmä pari

      Kannattaa kokeilla vaikka aluksi pelkkää pusuttelua ja hyväilyä iltaisin nukkumaan mennessä tai ihan mihin aikaan vuorokaudesta tahansa... Meillä kävi niinkin hölmösti (ollaan asuttu 5v. yhdessä ja ollaan molemmat 28v.), että halut katosivat tyystin molemmilta... Kumpikaan ei enää tehnyt aloitteita ja koko seksi tuntui ahdistavalta. Sitten mentiin vaan melkein 4 kk nukkumaan siten, että pikkuiset pusut suulle ja hyvät yöt... Yhtenä iltana sitten ihan muuten vaan alettiin pusuttelemaan ja hassuttelemaan ja se sitten johti aivan täydelliseen panemiseen! :D Se alku huuma palasi noinkin pienellä tavalla... Arki vaan jotenkin söi kaiken hellyyden pois, mutta silti tultiin hyvin toimeen... Nyt on taas ihan eri ääni kellossa ja ollaan paneskelemassa miltei koko ajan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1509
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      345
      1279
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      1080
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      331
      1029
    5. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      60
      987
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      136
      914
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      821
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      195
      728
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      625
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      42
      609
    Aihe