Miks kaikkiin autoihin ei laiteta nopeusrajoittimia,esim max 130km/h ?? Suurin sallittu ajonopeus Suomessa kuitenkin on 120km/h ,poislukien hälytysajoneuvot. Raskaille ajoneuvoille säilyisivät nykyiset rajoittimet. Pienisi pääästöt, ihmiset säästäisivät bensan kulutuksessa, liikenneturvallisuus kohenisi yms yms..
Olen jo lahes elakkeella oleva henkilo ja minua ihmetyttaa, etta miksi pitaa olla autoissa enemman tehoa. Polttoainetta kuluu enemman ja rikolliset kaahaavat helpommin koska autot kiihtyvat voimakkaasti. Kiellolla liikenne saataisiin turvallisemmaksi ja liikenteessa olisi vahemman kaahareita. Olen tullut erinomaisesti toimeen Avensikseni tehoilla ja yliopistolaiset pojanpoikani ovat samaa mielta. Nyt paattajat Suomessa, autojen tiedot trafilta ylos ja kaikki yli 90hv autoihin laitettaisiin rajoittimet. Lisaksi katsastuksiin laitettaisiin tehodynamometrit ja poliisi voisi epaselvat autot pakkokaytattaa dynamometrilaitteella. Kohti turvallisempaa ja puhtaampaa kevatta! A ja O pisteet puuttuivat koska olen thaimaassa..))
Ajattelin heittää ajatuksen siitä, että miksi autojen täytyy voida kulkea niin nopeasti? Tarkoitan tässä lähinnä suomessa ajavien ja suomen rajoituksia noudattavien kuljettajien autoja. Suomessa saa lain mukaan ajaa korkeintaan 120 km/h, niin minkä takia autolla pitää pystyä kulkemaan kahtasataa.
Pointtini on siinä, että mitä nopeampaa auto kulkee ja mitä nopeammin ja vaivattomammin se kiihtyy, SITÄ LUJEMPAA (=YLINOPEUTTA) AUTOILIJAT AJAVAT. Tämä tapahtuu monesti ihan huomaamatta, kaasua kun vähänkin vahingossa painaa, niin kakkosellakin ollaan parissa sekunnissa kuudessakympissä, ja moottori kehrää yhtälailla kuin ei kaasua poljettaisi lainkaan. Kaverikin sano rupeneensa ajamaan säännöllisesti 10-20 km/h ylinopeutta sen jälkeen kun sai allensa uuden tehokkaamman auton vanhan pikkukotteron tilalle. Aikaisemmin hän ei tätä tehnyt koska auton tehot olivat paljon pienemmät.
terv säkkihanskat taustapeilissä roikkuen
Henk autoihin nopeusrajoittimet?
10
201
Vastaukset
- Beeämvee
Huono idea. Jos poliisia ei näy moottoritiellä, niin saatan hyvinkin ajaa työmatkani aamulla aikaiseen 130- 150km/h
Moottoripyörällä jos ajaa niin sitten ajetaan kovempaa.
Ja joo, tiedän hyvin että on kiellettyä suomen laissa mutta paskat siitä!- Absoluuttinen totuus
Lopeta tuo sekoilu heti alkuunsa! Et sä ole töissä vaan oot ollu työtön pummi jo vuosia. Eikä sulla ole minkäänlaista kulkuneuvoa koska sulla ei ole sellaisiin varaa eikä sulla ole myöskään mitään ajolupaa, ei ole ikinä ollutkaan.
- trolli3453
Trolli
- Juurinäin4
Ihmeen vähän on näin hyvä ajatus herättänyt tunteita, mitä yhtä tuossa lapsettaa vielä leikkimään autolla. Tällähän olisi kerrannaisvaikutus että pikkuhiljaa ajokalusto muuttuisi tarkoituksenmukaiseksi. Autoilusta saataisiin näin kitkettyä turha glamouri ja "urheilullisuus". Ja luonto kiittää, turvallisuus lisääntyy.
- 80km/h
Jep,säästyis poltttoainetta ja riittäisi nykyiset"huonokuntoidet tiet"!
- 123344
1) Ne jotka haluaa ajaa 200km/h poliisia pakoon tms. ohittaa sen rajoittimen.
2) Loput ohittaa 2km väärällä kaistalla henkensä kaupalla edellä ajavaa
(93km/h) rekkaa, tai paria.
Ei ole laitetta, jota ei kykene ohittamaan. - Zimu
Olipa hyvä, että olet kirjoittanut viestin loppuosan Suomessa. Miksi et käyttänyt kirjaimia Ä ja Ö kirjoittaessasi Thaimaassa?
- jou-ni
Ongelma ei ole maantiellä rajoitusten mukaan ajavat vaan 40 kmh rajoituksella 60 kaahaavat. Ehkä rajoitin pitäisi laittaa 40 kohdalle?
Oikeasti kansalaisiin luotetaan ja lähes kaikki sääntöjen mukaan ajavatkin. Helpompi ottaa kortti ja auto pois niiltä, jotka eivät noudata sääntöjä, kuin asentaa jokaiseen autoon rajoitin.´Jos kansalaisiin ei enää luoteta, niin sitten seuraavaksi kielletään autoilu perussuomalaisilta tai sininen paita päällä. - Kielletään kaikki
Just... Toyotamiehelle ei vaan yksinkertaisesti sovi ajattelu. Taidat olla juuri se joka ajaa säännöllisesti alle nopeusrajoitusten ja mieleen ei varmasti juolahdakkaan toimia joustavasti ja vaikkapa helpottaa ohittamista. Toivottavasti olen väärässä.
- asdfghrrrr
Täämän järjen jättiläisen olisi pitänyt anniksensa kanssa olla jo kauan sitten eläkkeellä ja rollaattorilla vaan painella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047