yöraudat

homesuu

Onko teillä ollut yörautoja? Mulla on aktivaattori tällä hetkellä (aiemmin ollut yhteensä 6 raudat), ja haluisin tietää kuinka kauan suurinpiirtein sitä pitäis pitää? Nyt siis olen 14-w tyttö.
Tnä just oli h.lääkäri ja sain kunnon haukut koska olen pitänyt joka kolmas yö, vaikka h.lääkäri itse sanoi joskus että KORKEINTAAN joka toinen yö ja nyt sanoo että käsky oli pitää joka toinen yö, niin miten tuo nyt pitäisi ymmärtää (akka on kamala, moni jättänyt sen takia hoidon kesken)? Ja nyt ollut muka liian vähällä käytöllä ja seuraava aika 3 kk kuluttua ja käski pitämään joka yö nyt, joten voitte uskoa että vituttaa, kun kesäkin just tulossa ja kaikkee kivaa on niin tosi ehanaa olla joka paikassa vitun raudat suussa -.- Joten on hieman takapakkia?!

5

803

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoomoilu

      Vaikka kuinka nolottaisi tai tuntuisi epämukavalta, niin käytä niitä silti. Se on pieni aika elämästä ja aikuisena kiität itseäsi. Koita unohtaa inhottava hammaslääkäri ja keskittyä siihen, että saat suoran hammasrivistön.

    • Suulasta

      Olen aika paljon samaa mieltä hoomoilun kanssa.
      Mutta voisiko kenties harkita hammaslääkärin vaihtoa?

      hammasrautojen pitämisestä kiität itseäsikin.
      Nimittäin mikä sain kiskot jossain vaiheessa ja melkein itku tirahti silmään kun näin, mutta nyt kiitän hammaslääkäriä joka kirskotti ne.

      Huomiolla: kokemusta itsekkin yö raudoista. ;)

    • gdrjigoerjge

      ole ilonen joudun pitään yörautoja 12h pvä -.-

    • duni-

      Mulla kans oli aikoinaan yöraudat joita piti pitää niin usein kuin mahdollista, muistaakseni ainakin 12 tuntia päivässä. Eli siis aina kotona ollessa. Reissuvihkoon piti kirjoittaa ajat miten on pidetty.
      En tiedä millaisia yöraudat nykyään on, mulla oli 15 vuotta sitten metallinen hökötys joka kiinnitettiin niskan kautta leveällä kuminauhalla.
      Tämmösseet: http://www.lapsenhampaat.fi/kuvat/324/NV.uusi.JPG
      Oli sen verran epämukavat nukkuessa että useana aamuna löytyivät huoneen toisesta nurkasta kun olin ne unissani riisunut :D

      Tämän jälkeen pidin kiinteitä rautoja pari vuotta ja lopuksi puolisen vuotta tällaista:
      http://media2.stallet.se/fi/gallery/standard/94/14/90QOC8XHSG_201494.jpg

      Älä ihmeessä luovuta oikomisen suhteen tai kadut aikuisena karvaasti! Jos mulla olisi hampaat samassa asennossa nyt kuin lapsena, en varmaan kehtaisi edes ulkona käydä. Nyt 24-vuotiaana mulla on niin kauniit ja suorat hampaat että pussaisin varmaan silloista oikojaani jos tulis kadulla vastaan :D

    • Anonyymi

      Nonni kiitätkö jo oikojaas?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe