Ihastumisen osoittaminen: Miten edetä!?!

APUA!!!

Olen nyt seitsemäsluokkalainen poika, siirtymässä kasille ja olen vahvasti ihastunut erääseen rinnakkaisluokkalaiseen tyttöön. Tapaamme harvoin, mutta silloin, meidän katseet kohtaavat jotenkin sattumalta. Hän näyttää hieman pelästyneeltä, kun katsomme toisiamme silmiin, laskee katseensa alas ja sitten vilkaisee minua kohti minun hymyillessä. Yleensä hän hymyilee takaisin. Olemme onnistuneet myös vaihtamaan pari sanaa, mutta ne ovat olleet enemmän hänen kysymyksiä, mutta tänään minä onnistuin kysymään häneltä myös erään kysymyksen, joka ylitti järkevyydeltään tason "Mitä kello on?".

On siis oletuksena, että hän pitää minusta. Mutta pelkään niin paljon sitä, että saisin pakit. Mutta nytten olen ajatellut rohkaistua, mutta toisaalta, en tiedä mitä tehdä. Omistamme toisemme puhelinnumerot, kun olemme eräässä projektissa kummatkin (projektissa on monia muita).¨

Mutta onko ehdotuksia mitä tehdä, aika alkaa käydä vähiin?!?

9

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8lk..Girll

      Sano sille jtn. "et se on nätti" yms. kehu sitä ja sano et tykkäät siit, sillee "ujosti/varovasti" ettet säikäitä sitä (Kokemusta on):)..Jos tulee pakit nii ompahan ekat pakit saatu:D..sit on ehk tosi huono-olo, mut se menee ohi ku unohat sen tai jos tulee joku uus..Mut älä lannistu jos se ei susta tykkää, toi mitä kerroit viittaa kyl siihe et se tykkäis sust:) Onneevaa yrityksii

    • Alkuper. kirjoittaja

      Juu, yritän huomen jonkinmoista silmäpelii ja sit tyylii sanon sille moi ja etenen sillee varovasti. Ne ekat pakit kyl masentais mut varmaa aik pitkäks aikaa, kun kerran ei oo käsitystäkään toisesta vaihtoehdosta.

      Mutta sellaistahan se rakastuminen on...

      • aaööl

        Ekat pakit on "jollekkin vaikee päästä yli”Mutkun löytää toisen tuntuu kuin ei olis koskaan saanu pakkei.


    • jcpojroeijcroirj

      Ajattele näin: jos yrität, mahdollisuudet on 50% onnistuminen, joka sitten on jotain aivan ihanaa, tai 50% epäonnistuminen joka tosiaan masentaa.
      Mutta jos et yritä niin tiedät sisimmissäsi että olet pelkuri etkä edes saanut yrittää. Eikö puhdas logiikka sano että kannattaa siis yrittää? Parempi yrittää ja epäonnistua kuin jättää yrittämättä vai mitä? Itseäni ainakin syö niin perhanasti jos en ole uskaltanut tehdä jotain, ja se on pitkällä aikavälillä mielestäni jopa pahempaa kuin epäonnistuminen ja siitä seuraava väliaikainen masennus.

      • Alkuper. kirjoittaja

        Tottahan tuo on. Ja onneksi omistan hänen puhelinnumeron. Yritän kertoa tunteeni hänelle tekstiviestin kautta. Hankalaahan se toki olisi.

        Voin myös sopivan paikan tullen kertoa tunteet face to face tilanteessa, mieluiten niin, ettei muita löytyisi paikalta.


    • Moikka!

      Mukavaa, että tunnet ihastusta. Kannattaa ehkä edetä rauhallisesti, ettei tyttö säikähdä ja peräänny. Hienoa, että olet jo uskaltanut ottaa ensimmäisiä askelia. Siitä se lähtee. Koita hankkia lisää tilanteita, jossa katseenne kohtaa ja pääsisitte juttelemaan taas. Tsemppiä tutustumiseen!

      Sari ja Sara Nettisaappaasta

    • 132549780

      sano sille että haistaa pitkän ja vetisen paaskan

    • tiedoks vaa

      Tyttö ainaki vaikuttaa siltä et se ois myös ihastunu suhun, ainaki noitte mukaa mitä kerroit, oon kans tehny tollee ihastukselle(jonka kans ollaan oltu vuosi yhessä) Mut ei kannat heti mitää alaks juttui, sit vast ku oot varma asiasta, zemppii =)

    • dlksakgp

      pane peppuun....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      12
      4719
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      85
      4231
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      232
      3480
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      105
      3045
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      34
      2586
    6. 24
      1931
    7. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      6
      1759
    8. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      88
      1634
    9. Mikä on pahinta

      Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
      Ikävä
      222
      1603
    10. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      66
      1520
    Aihe