Voiko akun navoista saada hengenvaarallisen sähköiskun? Toiset sanoo että ei, toiset taas että kyllä.
Niin, miten se on?
22
320
Vastaukset
Tietysti voi.
Heikko sydän märkä ihminen kädestä käteen = huonosti käy.
Hyväkuntoinen nuori mies kuivin käsin = napsauttaa kivasti.
Isoisäni aikoinaan testaili auton akkuja ottamalla peltilevyn ja napsauttamalla sen napojen väliin. Paljain käsin piti kiinni. kivasti kinät lentelivät.- edellinen=väärässä
Ei 12 voltista pysty saamaan tappavaa sähköiskua, kuten ei 12 voltin patteristakaan. Suurempi vaara on, että navat menevät oikkariin metallijohtimella ja syntyvät kipinät/sula rauta aiheuttaa vammoja.
Eivät voltit ole vaarallisia. Amppeerit tappavat. Ja niitähän akussa riittää, kunhan ne kehoon pääsevät.
The_Rat kirjoitti:
Eivät voltit ole vaarallisia. Amppeerit tappavat. Ja niitähän akussa riittää, kunhan ne kehoon pääsevät.
Vaan kun se 12 V ei riitä ajamaan niitä ampeereita ihmiseen... Pitäisi olla reilusti enemmän voltteja.
sitroen kirjoitti:
Vaan kun se 12 V ei riitä ajamaan niitä ampeereita ihmiseen... Pitäisi olla reilusti enemmän voltteja.
Märkään ihmiseen menee.
- tasasähkö ei tapa
The_Rat kirjoitti:
Märkään ihmiseen menee.
Älä rotta aina känää kun et tiedä asiasta mitään, olisit kerrankin siellä komerossasi piilossa mutsiasi koko päivän.
- Höpön
The_Rat kirjoitti:
Märkään ihmiseen menee.
löpön rotan jutuille!
- Ei virta
The_Rat kirjoitti:
Eivät voltit ole vaarallisia. Amppeerit tappavat. Ja niitähän akussa riittää, kunhan ne kehoon pääsevät.
tapa vaan jännite.
- 9+17
The_Rat kirjoitti:
Märkään ihmiseen menee.
rotta = osu ja uppos
- Ja vanhaan
The_Rat kirjoitti:
Märkään ihmiseen menee.
ihmiseen kans.
- takuu juttu
ei voi sillä 12 V ei tapa...ei tapa aina edes 230V. Kyllä se näpäyttää mutta siihen se jää.
- Tadadaa
Lukekaapa sähkötekniikkaa ennen kun vastaatte tämmösiin... Amppeerit tappaa, EI voltit.
- tasavirtaville
Nyt on luettu sähkötekniikkaa, eli noinkin suurella jännitteellä kuin normaali akussa on niin saadaan huikeat 0,08 mA:n virta kulkemaan ihmiskehon läpi, sehän on tosi tappava virta kun ajattelee että normaali sähköverkossa vikavirtasuojaus toimii vasta 30 mA:n virralla.
Mittasin juuri kehoni resistanssin kosteilla sormilla, oli niinkin suuri kuin 150 kilo-ohmia, jännite kun jaetaan sillä niin siitä tulee se 0,08 mA.
Eli ei hirveän suurta hengenvaaraa ole. - Ja kun liian vähän
voltteja, ei ampeerit kulje. >50 V tarvitaan, että alkaa saada sähköiskun.
- xzffdg
Kyllä voi. Ei sen virran tarvitse kulkea sydämen tai sisäelimien kautta, vaan riittää että sähkövirta kulkee esim. sormen pään läpi, jos sormella erehtyy koskemaan johtimia joiden päät on navoissa kiinni. Tämä voi aiheuttaa sydämen sähköisen toiminnan häiriön mikä voi johtaa kuolemaan jopa päivienkin päästä.
- 21
Sydän tarttee keskimäärin 300 mA rytmin sekoittamiseen.
- Höpö juttu
Hommahan kiinnosti sen verran että piti kokeilla. Kastelin sormet vahvassa suolavedessä, että olisi mahdollisemman hyvä johtavuus. Tulos oli, vastusta 38 K ohmia (eli 38000 ohmia). Virraksi tulee 12 voltilla 0,31 mA. Eli yhteenveto, Vaikka akusta toinen johto suuhun ja toinen perseeseen, niin tuskin edes tuntee. (Tätä ei tosin tullut kokeiltua, joten tältä osin tuntemukset jää arvailujen varaan, jos joku kokeilee, niin kerro tuntemuksista).
- No nyt tuli
pakonomainen tarve kokeilla. Ei toiminut, tuli p a s k a ulos. Tulipahan tämäkin kokeiltua.
Ei voi saada 12 V:sta tappavaa sähköiskua. Jännitettä pitää olla huomattavasti enemmän, jotta sydänlihaksen läpi menenisi 50 mA joka on raja sydänkammion värinään ja sekin vaihtovirralla. Kammioivärinä pysäyttää sydämen. Tuon takia vikavirtasuojat on säädetty max 30 mA.
Todella suurilla jänniteillä saatu sähköisku aiheuttaa solujen myrkytystiloja, vaikka virta ei kulkisikaan sydänlihaksen läpi ja tilanne on hengenvaarallinen. Palovammat ovat sitten kolmas ihmiselle vaarallinen tilanne sähköiskun yhteydessä.- Ei voi saada
http://www.courses.physics.helsinki.fi/ope/opelab/turva/sahkoturva.htm
--- klip klip ---
A) Ei sähköiskuvaaraa, tai aistittava mutta ei vaarallinen vaikutus
Yleisesti kaikki enintään 24 V tasa- ja vaihtojännitteet.
--- klip klip ---
Ellet sitten laittanut kompakysymystä.. voihan akkuja periaatteessa kytkeä sarjaan riittävästi, että jännite nousee tarpeeksi. - C5
Laittakaapa 12V autonakusta & - piuhat suoraan kielelle, niin alkaa tuntumaan. Ainakin jo wanhan ajan 4,5 V paristo ja nykyinen 9V patteri tuntuu kielessä kummasti.
Sormin ei taida 12V akusta tällejä irrota. - skjfksdjfksjdfsfsd
Normaaliolosuhteissa ei voi saada hengenvaarallista sähköiskua auton akusta.
Olen ollut sairaalassa korjaamassa leikkaussalilaitteita, ja siellä nuo jännitteet ja virrat on pidettävä äärimmäisen alhaisina. Mutta äärimmäisenä esimerkkinä kerrottakoon että 1,5 voltin patterilla voi saada ihmiseltä hengen pois. Neulat sormenpäihin ja patterista niihin kytkentä. Jokainen voi tuota virrankulkua kokeilla laittamalla se 9 voltin patteri kieleen kiinni... En toki suosittele.
Ihonalaiset vastukset ovat huikeasti pienempiä kuin ihon päältä mitatut. Hemoglobiissa on sitä rautaa...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2243418Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622084Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt401688Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651613- 1051357
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221245Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva61090Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa501053Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan197996Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61957