´Kertokaa kokemuksia nuva ringin käytöstä... Olen toista vuotta itse käyttänyt ja mulle se sopii omasta mielestä hyvin, ei mitään sivuvaikutuksia. Paitsi että olen lihonut jonkun verran, mutta ei välttämättä johdu siitä vaan viime talvena ei ollut aikaa paljon liikkua. En ole koskaan käyttänyt pillereitä, koskaan pelkään että en muista syödä niitä. Onko muille tullut mitä sivuvaikutuksia?
Nuva ring
utelias
91367
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mä aloitin ehkäsyrenkaan käytön vajaa kuukausi sitten. Nyt on meneillään ensimmäinen renkaaton viikko ja vähän aikaa sitten ilmestyi ihmeellistä ruskeaa vuotoa ja emätin kutisi/kutiaa hirveästi... :( Harrastin kuitenkin seksiä "hammasta purren" ja nyt ei enää ole niinkään kutinaa vaan nyt on kunnon kipua! Alapää on aikaslailla kipeä. Kysyisin siis sulta, että oliko sulla vastaavaa ihan ensimmäisen renkaan aikana..? Muuten olen ollut tähä asti tyytyväinen renkaaseen. Helppo asettaa ja ottaa pois jne.
Niin siis tosiaan, en tietenkään ole varma johtuuko nämä emätinvaivat nuvaringistä... Mutta sen juuri haluaisin tietääkin. Pakkausselosteessa oli vastaavasta että sitä(emättimen kutina, vuoto ym.) esiintyi 5,5 % naisista mutta se oli kerta luontoista eikä vaatinut käytön lopettamista. Mitä muuta se esimerkiksi voisi olla?
Tuossa alempana on keskustelu "ehkäisyrengas", siellä on minun ja muidenkin kokemuksia asiasta!
Kaksi rengasta on mennyt ja vuoto vähentyi
huomattavasti, kaikki muukin on ok.
... mutta olen lihonnut vatsasta ja takapuolesta aivan älyttömästi ja nyt pähkäilen onko syynä rengas vaiko jokin muu syy...
Luonnollisesti selluliittia on tullut kanssa.
Olen yrittänyt katsoa mitä syön mutta lihoaminen on suorastaan riistäytynyt käsistä.
Onko muilla samaa ongelmaa, vai kuvittelenko vain? Eli rengas vaiko ruokavalio ...
Noh, itse ainakin lihoin, vaikka laihdutin kun oli rengas käytössä... Pikkusen pisti pännimään kun söin kuin lintu ja silti vaan lihoin!
Eli kyllä minulle teki rengas tepposet ja sain kiloja ja selluliittia aimo annoksen lisää :(
Jos ruokavaliostasi ei löydy syytä lihomiseen, voisin sanoa että syy on renkaassa.
Niin ja minulle lihominen tapahtui tosi nopeasti, noin kolmessa kk:ssa olin lihonut jo housuistani ulos, ja tosiaankin silloin koko ajan katsoin tosi tarkkaan mitä suuhuni laitoin!
Rengasta käytin yhteensä 4kk, sit lopetin sivuvaikutusten takia.
Eli olen todella tyytyväinen Nuva Ringiin sen
helppouden takia. Paras ehkäisy mikä minulla
on ikinä ollut. Mutta tämä lihoaminen ottaa
niin pahasti päähän, että ajattelin lopettaa.
Mutta te, jotka lopetitte...
Laihduitteko, poistuiko turvotus ja
tuliko vatsasta ja peffasta enää ikinä normaalia??
Tämä varmaan on persooona kohtaista,mutta olen
aivan hätää kärsimässä paino-ongelman takia nyt.
ole kokeillut nuva ringiä, mutta pari tuttuani on ja he molemmat ovat laihtuneet renkaan käytön aikana, vieläpä ilman erityistä diettiä!!
olen käyttänyt yli vuoden nuvaringiä ja olen todella tyytyväinen. Ennen käytin pillereitä monta vuotta ja niistä rupesi tulemaan kaikenlaisia sivuvaikutuksia. Mutt ne loppuivat heti kun vaihdoin renkaaseen ja olen myös laihduttanut vaikka olen käyttänyt rengasta, painonvartijoiden ohjeella. Paino putosi eikä takaisin ole tullut. Ensin kun vaihdoin pillereistä renkaaseen parit kuukautiset olivat todella niukat mutta sitten tilanne tuli normaaliksi. Suosittelen.