Otin liikaa seronilia, lääkäriin?

En selittele enempää jutun taustaa. Eilen illalla otin 600mg Seronilia alkoholin kanssa, otin myös 3g parasetamolia ja 50mg melatoniinia.

Aluksi tuntui heikotusta, sitten kuin sydän olisi pysähtynyt hetkeksi, voimattomuutta ja lopulta nukahdin. Heräsin neljältä aamuyöllä kamalaan oloon, oksetti ja oksensinkin. En pystynyt syömään tai juomaan, en kävelemään tai edes istumaan. Päässä pyöri ja huimasi.

Pakkauksessa sanotaan, että jos otat liikaa seronilia, hakeudu ensiapuun. Olen kuitenkin hengissä toistaiseksi, enkä ole kertonut tästä kenellekkään. Pitäisikö kuitenkin hakeutua lääkäriin tai edes verikokeisiin maksan takia?

Olen tyttö 17v bmi 21
202136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Eiköhän tuo ole jo osoitus siitä, että olet avun tarpeessa. Soitto ystävälle ja lääkäriin mars!

Äänestä

Kannattaisi tosiaaan käydä tarkistuttamassa että kaikki on ok.

Äänestä

Kyllä pitäisi hakeutua ja ei se ole vaarallista ainoastaan maksalle tuo yliannostus, mahd. serotoniinisyndrooma voi olla mahdollinen, samoin munuaisvauriot. Ei ole pelkkä maksa joka voi sanoa poks.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Serotoniinioireyhtymä


Eli lääkäriin ja pikaisesti!

Äänestä

Oho kirjotusvirhe, siis 800mg seronilia.

Oon itseasias kirjoilla osastolla mut nyt oon vaa lomalla... Voishan sinnekki soittaa...

Äänestä
  • LÄÄKÄRIIN ELLET JO OLE LÄHTENYT!!

    Äänestä

  • nurs kirjoitti:

    LÄÄKÄRIIN ELLET JO OLE LÄHTENYT!!

    Vihaan elämää.

    Äänestä

ehdottomasti lääkäriin!!!!

Äänestä

Voi tyttöpieni kerro vanhemmilles ja menkää lääkäriin!

1Äänestä
  • Huomionhakua..

    Äänestä

LÄÄKÄRIIN!

Äänestä

Kävitkö lääkärissä tai oletko kertonut asiasta kenellekkään, kiinnostaa?

Äänestä
  • ANNOS:

    12 x olut III
    30 x Opamox(15mg)
    100 x Seronil(60mg) = tuhatta milligrammaa

    Se vähän pisti nykimään ja tärisyttämään, mutta vain päivän pari. Enää en kokeikele enkä suosittele muillekaan, mutta että säikähtää liikaannoksesta? LOL!

    Äänestä

Niin, mitä sitten jos sinä olet, kuten niin monasti olet asiasta kertonut, ottanut fluoxetiinia tietyn annoksen, ei se silti tarkoita sitä että joku toinen ei matalammalla annoksella saisi serotoniinisyndrooma. Jonka voi muuten saada ihan terapeuttisellakin annostuksella.

Äänestä
  • SSRI -lääkkeistä ei voi saada Serotoniinisyndroomaa, jota itsekin aikoinani yritin itsemurhatarkoituksissa.

    6000 milligrammaa. 6 tuhatta.

    Äänestä

  • Kylmät kädet kirjoitti:

    SSRI -lääkkeistä ei voi saada Serotoniinisyndroomaa, jota itsekin aikoinani yritin itsemurhatarkoituksissa.

    6000 milligrammaa. 6 tuhatta.

    Hitto, mikä nieleminen niissä oli, voin kertoa.

    Ironista on, että otin kymmenkertaisen määrän mitä aloittaja, mutta vaaditaan vielä minun annoksistani kymmenkertainen määrä, että voitaisiin alkaa havittelemaan kuolemaa SSRI -lääkkeillä.

    En todellakaan suosittele moista sekoilua ja siksi saarnaan asiasta täällä monesti. Olo oli sanalla sanoen: ikävä.

    Äänestä

LL35 = Lasse Liittynyt 35v. ??

Äänestä

Mä otin aamulla 10 1mg temestaa ja 14 0,5mg alproxia. Ei tunnu missään eikä väsytä. Haluaisin vain nukkua.

Äänestä

Ajattelin vielä tänään ottaa saman satsin Seronilia ja lisäksi jotain alkoholipitoista, sekä parasemolia 5 grammaa. Minulla on vielä Sirdaludia 100 kpl 2 mg tabuja ja ajattelin ottaa neikinyhdellä kertaa tänä iltana. Voiko näistä tulla jotain oireita, eli heräänkö normaalisti aamulla,vai voiko tulla pieni myrkytyskin. En voi soittaa lääkärille, koska ne laittaisivat vain pakko hoitoon. Mitä muuta lääkettä kannattaa ottaa lisäksi, jotta vintti menis pimeäksi? Jos ottaisin vielä 200 kpl Mirtazapin lääkettä (15mg), niin tulisko hyvä olo illaksi? Itse en tavallaan näitä lääkkeitä kisko, vaan sivupersoonani on ottanut nyt vallan ja ohjaa kättäni lääkepurkeille.
En jaksa odottaa iltaan asti, vaan alan nyt jo kiskomaan lääkkeitä urakalla, kun päässäni niin ääni käskee. Komentaa komentaa koko ajan, ei jätä mua rauhaan. Yritän nyt päästä valttan, ettei sivupersoonani päätä mun elämästäni, vaan minä päätän omasta elämästäni, vai ääni taa huutaa mulle ota lääkettä ota lääkettä. Hassua, miten voin tuota ääntä totella. Jos sittenkin otan lääkkeet vasta illalla, vai mitä ootte mieltä??

Äänestä

Kyllähän täältä maailmasta pois haluis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yliannostuss kirjoitti:

En selittele enempää jutun taustaa. Eilen illalla otin 600mg Seronilia alkoholin kanssa, otin myös 3g parasetamolia ja 50mg melatoniinia.

Aluksi tuntui heikotusta, sitten kuin sydän olisi pysähtynyt hetkeksi, voimattomuutta ja lopulta nukahdin. Heräsin neljältä aamuyöllä kamalaan oloon, oksetti ja oksensinkin. En pystynyt syömään tai juomaan, en kävelemään tai edes istumaan. Päässä pyöri ja huimasi.

Pakkauksessa sanotaan, että jos otat liikaa seronilia, hakeudu ensiapuun. Olen kuitenkin hengissä toistaiseksi, enkä ole kertonut tästä kenellekkään. Pitäisikö kuitenkin hakeutua lääkäriin tai edes verikokeisiin maksan takia?

Olen tyttö 17v bmi 21

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu