Perheenäiti sanoi tv-ohjelmassa, ettei pedofiili voi olla uskovainen, eikö heidät pitäisi sitten erottaa vl-liikkeestä.
POISTAKAA PAHA KESKUUDESTANNE
Miten on?
13164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olet ymmärtänyt "pahan" täysin väärin.
Sinussakin on pahaa maan ja taivaan väli täynnä. Kirjoituksestasi päätellen et ole vielä tullut tietoiseksi sinussa asuvasta pahasta?
Ihmisillä on oikein hekuma (himo) siihen että itsessä oleva tiedostamaton paha heijastetaan toiseen henkilöön ja vihataan sitten häntä. (Vrt. syntipukki)
Alttius rauhan evankeliumille on yksi Kristukseen uskoville kuuluva avu, joka tarkoittaa sitä ettemme ole heti kivetkourassa kivittämässä toista ihmistä, vaa julistamassa hänelle Kristuksen evankeliumia jolla on parantava voima. Päälle viskotut kivet eivät ketään paranna, eivät rikollistakaan.
Mistä on siis kysymys?
Ef. 6:10-20
Lopuksi, vahvistukaa Herrassa ja hänen väkevyytensä voimassa.
Pukekaa yllenne Jumalan koko sota-asu, voidaksenne kestää perkeleen kavalat juonet.
Sillä meillä ei ole taistelu verta ja lihaa vastaan, vaan hallituksia vastaan, valtoja vastaan, tässä pimeydessä hallitsevia maailmanvaltiaita vastaan, pahuuden henkiolentoja vastaan taivaan avaruuksissa.
Sentähden ottakaa päällenne Jumalan koko sota-asu, voidaksenne pahana päivänä tehdä vastarintaa ja kaikki suoritettuanne pysyä pystyssä. Seisokaa siis kupeet totuuteen vyötettyinä, ja olkoon pukunanne vanhurskauden haarniska, ja kenkinä jaloissanne alttius rauhan evankeliumille.
Kaikessa ottakaa uskon kilpi, jolla voitte sammuttaa kaikki pahan palavat nuolet, ja ottakaa vastaan pelastuksen kypäri ja Hengen miekka, joka on Jumalan sana.
Ja tehkää tämä kaikella rukouksella ja anomisella, rukoillen joka aika Hengessä ja sitä varten valvoen kaikessa kestäväisyydessä ja anomisessa kaikkien pyhien puolesta; ja minunkin puolestani, että minulle, kun suuni avaan, annettaisiin oikeat sanat rohkeasti julistaakseni evankeliumin salaisuutta, jonka tähden minä olen lähettiläänä kahleissa, että minä siitä rohkeasti puhuisin, niinkuin minun puhua tulee.
Perheen äiti sanoi TV-ohjelmassa, että pedofiilit eivät ole uskovaisia, miksi niitä sitten pidetään vl-liikkeessä. Hän sanoi myös, ettei pedofiili parane koskaan.
Raamattu kehoittaa poistamaan pahan keskuudesta.
Tähän menenssä onkin uskovaisia ihmisiä leimattua "teoillaan uskonsa kieltäneiksi" ja erotettu huhupuheiden, kateuden, luulojen ja kaiken maailman "henkien" perusteella.
En ole kuullut, että ketään olisi erotettu siksi, että on harrastanut omien lastensa raiskaamista. Nämä herrat ovat saaneet jatkaa uskovaisena elämistään. Heidän sielunhoidostaan SRK:n pj ja pääsihteeri ovat erityisesti kantaneet aina ensimmäisenä huolta. "Emme me voi lähteä veljeä tämän takia tuomitsemaan."
Mutta henkien takia tuomittiin tuhansia oikeita uskovaisia ulos. Ei siunausta eikä sielunhoitoa annettu vaikka itkien pyysivät.
Eikö kenelläkään kello soi että jotakin on mennyt karkeasti vinksalleen tässä liikkeessämme?
"Tähän menenssä onkin uskovaisia ihmisiä leimattua "teoillaan uskonsa kieltäneiksi" ja erotettu huhupuheiden, kateuden, luulojen ja kaiken maailman "henkien" perusteella."
Todella terävä huomio! Missä yhteisö menee tällä hetkellä. Hoitokokouksissa/-tilaisuuksissa uhreiksi joutuivat täysin syyttömät hoitajien omien oneglmien vuoksi. Hoitajina toimineet järjestivät toimillaan ja juoruillaan uhriensa ympärille sellaisen hoitohelvetin, että jotkut luopuivat yhteisön ympyröistä, koska eivät pitäneet eivätkä pidä edelleenkään hoitajia uskovaisina. Pedofilian/insestin vastustajat ovat saaneet aika rajun kohtelun asian esille tuomisesta. Kaikki rehelliset ja rehellinen toiminta suuntautuu ulospäin yhteisöstä, koska kukaan sydämestään uskovainen ei voi yhtyä menoon. Mitä sitten "sisällä" tapahtuu ja touhutaan - salataan ja salataan? Ilmituloa ei kuitenkaan tänä päivänä voi estää. Asioiden myöntäminen kerralla olisi kuitenkin se oikea tie puhdistaa yhteisön maine.
Valitettavasti ei. Inhimillistä toimintaa tämä liike ei harrasta.
Ei voi kello soida kun kelloa pitää raakalaiset.
Pedofiili ei parane koskaan
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012052515625961_ul.shtml
Tv -ohjelmassa Tiina kertoi, että hän pelkää isäänsä, niin kauan kuin hän elää.
Hän pelkää, että isä tekee jotain lapsenlapsilleen.
Eipä erotetakaan, koska SRK:n mittaamatoin armo riittää jokaiselle vl-lastenraiskaajalle runsain mitoin!
Mutta uhrille ei riitäkään.... Kun armoa on käytettävissä rajallisesti vl-uskonyhteisössä, se kaikki sunnataan rikollisille.
Tai sitten pedofiilit jäisivät liikkeeseen ja muut lähtisivät pois.
tulessakaan!
VL-lahkossa saavat sairaat psykopaatit ja luonnevikaiset toimia saarnaajina ja toisten ihmisten elämästä määräävinä "jumalina." Siellä toimii maalikkosaarnaajina ihmisiä, jotka ovat mieluisia itse sarvipäälle!
Mutta kauhistus Jumalalle - se helvetin tuli, jolla heikäläisiä pelotellaan onkin varattuna juuri heille itselleen. Itsensä pirun tekoja siellä lahkon sisällä
on tehty - armottomia hoitokokouksia, mutta VL-pedofiilejä on suojeltu SRK:n johtoa myöten - kuten myös paikallisten ry:n vaikuttajien taholta sekä tavallisten rivijäsenien myötävaikutuksella - siis kollektiivisesti.
Mutta kollektiiviseen anteeksipyyntöön ei SRK:n johto näe mitään syytä!
Jankutetaan tekojen olleen yksittäisten ihmisten tekoja ja siksi ei voida nöyrtyä pyytämään anteeksi - teot ovat kuitenkin VL-lahkon sisällä tapahtuneet ja niitä on myös kollektiivisesti salattu ja suojeltu. Yhteisön maine ennenkaikkea!
Pahasti sairas lahko - voimalla ja väellä ovat käyneet taisteluun totuuden esille tuoneita lahkoonsa kuuluneita rohkeita ja rehellisiä ihmisiä. Heitäkin löytyy sieltä - Luojalle siitä kiitos!
VL-lahkon taivas tulee olemaan tulipunainen - sitä niittää, mitä on kylvänyt!
Rikokset täytyy aina paljastaa poliisille ja muille tarpeellisille tahoille.
Ef. 5:
11 Älkää osallistuko pimeyden töihin: ne eivät kanna hedelmää. Tuokaa ne päivänvaloon. [Matt. 18:15; Room. 13:12; 2. Kor. 6:14]
Ap. t. 5:
29 Mutta Pietari ja muut apostolit vastasivat ja sanoivat: enempi tulee kuulla Jumalaa kuin Ihmisiä.
Lisää rippisalaisuusopista olen kirjoittanut mm tuolla:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10676324
ja tuolla
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10675972
Miksipä armonoppilas ei osaa vastat ihmisenä vaan raamatunlauseina. Kun se raamattu ei tunne pedofiliaa eikä lakia. Raamattu on opaskirja elämään ei lakikirja. Jo tuo naurettava nimi jonka olet ottanut itsellesi antaa sinusta erittäin kieron kuvan,. Mitä mahtaa olla takanasi kun koko ajan hoet syntisyyttä ja jakelet armoja ja valehteletkin. Koko ajan toistat kuin monitori. Sinusta huokuu kylmyys ja armottomuus joka vastauksessa. Vaimoparka jos olet sellaisen onnistunut saamaan. Mitähän mahtoi Pietari tehdä ennenkuin kellot soivat. Taitaa olla oma lehmö jossain ojanreunalla.
Usko ja uskonto ovat eri asia. Elävää uskoa ei pedofiilillä voi sydämellään olla, mutta herätysliikkeessä hän voi olla vaikka puhujan paikalla.