23 helmikuuta Maersk Oil haki porauslupaa Albert projektille norjamerelle ja nyt odotetaan että siellä on 177-855 miljoonaa tynnyriä öljyä. Tolla sitä on kairattu http://www.sundsutsikt.se/images/bredford_dolphin[001].JPG
Toisin kuin Kokoomus on tehnyt Norjalla ei ole minkäänlaisia aikomuksia myydä löytöä pilkkahintaan ulkomaille vaan siitä saatavat tulot käytetään omaan maahan ja sen kansalaisten hyväksi.
Toisin kuin Kokoomus on tehnyt Norjalla ei ole minkäänlaisia aikomuksia myydä löytöä pilkkahintaan ulkomaille vaan siitä saatavat tulot käytetään omaan maahan ja sen kansalaisten hyväksi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos ketjun aloittaja viittaa Suomen kaivostoimintaan, niin kyllä ne ulkomaiset kaivosfirmat maksavat ihan riittävästi yhteisöveroja Suomeen, mistä valtio saa miljardeja euroja rahaa. Myös työntekijöille maksetaan palkkoja, joista sitten myös maksetaan veroja. Puhumattakaan toiminnan muista kerrannaisvaikutuksista Suomen talouteen.
Ilman niitä ulkomaisia kaivosfirmoja kaikki rikaudet jäisivät maahan eikä kukaan niitä hyödyntäisi.
Ei aina kannattaisi valittaa asioista, joita ei ymmärrä.
laskentakaavalla Suomi saa kaivoksista enemmän myymällä ne kuin omistamalla ja käyttämällä itse rikkaudet hyväksi? Et ole ilmeisesti tietoinen että Kokoomus teki myös lain joka estää käyttämästä muualta tuotua fosforia joten norjalaisilla on yksinoikeus määritellä hinnat, katso lannotteiden hintakehitystä ja mieti miten se vaikuttaa ruuan hintakehitykseen.
Häkämies ja Kemira riittää esimerkiksi.