Kirjoittaa alleviivauksista, ikäänkuin ne olisivat jostain opetettuja. Ei kaikki alleviivaa. Itse kyllä alleviivaan Raamattua lukiessa. Teen reunamerkintöjä, joilla on asiayhteys toisiinsa. Nim. 1Tim.2:5 on joskus voinut lukea Raamattua, mutta ei pitkiin aikoihin. Nuo ajat olivat silloin kun hänestä tuli käännynnäinen, ei uudestisyntynyt. Asianaan vikoilla uskovia. Mitä tuommoiset täällä televät? Suuret uskonpuhdistajat. Sheriffistä on myös tullut Pe.kun juoksupoika. Onnea virkaasi juoksupoikana herra Sheriffi.
1Tim.2:5 nimimerkki ei ole uudestisyntynyt
koleerikko
3085
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Nytkö sinä vasta sen huomasit?
Miten niin sheriffistä on tullut Pe.kun juoksupoika.
Mitä Sinulla on asiaa?
* " 1Tim.2:5 ", tämä nimimerkki ainoastaan repii Raamattua ja Raamatun sanomaa, täysin ainoastaan häirikkö on se, miksi ylipäätään on tällä palstalla, suorastaan Pe.kun hengenheimoon kuuluva rienaaja, ja Sanan vääristäjä, kieroon vääntäjä, mutta onneksemme, vain omaksi kadotuksekseen. Nämä on niitä henkipattoja hengellisessä mielessä, joihin Pyhä henki ei enää kajoa, että johdattais Kristuksen luokse, he ovat paaduttaneet omantunsa Kristuksen ja Pyhän Hengen pilkan kautta. Jumala heitä armahtakoon.
Paatuneitten kerhon kunniajäsen on itse sheriffi. Syy; hän sallii selviä valeita palstalla, jossa on Jeesusta etsiviä. Pe.kun ja kumppaneiden valeiden ja vääristelyjen hyväksymiseen kaipaa uskovat sheriffiltä selitystä siihen, miksi tämä saa olla palstan kunniajäsen? Lappix on liittynyt näköjään seuraan, liekö tilapäistä vai onko tämäkin paatunut? Ketään ei mikään seurakunta pelasta. Kuitenkin seurakunnassa voi pelastua. Seurakunta on Kristuksen ruumis ja taistellessa sitä vastaan taistelee itse Jeesusta vastaan. Eri asia tuoda mahdolliset seurakunnan epäkohdat esille, nekin johtoportaalle. Mikä on paaduttanut Pe.kun ja nim. 1Tim.2:5 sekä muut heidän hengenheimolaiset?
Tämä ON keskustelupalsta, aiheena helluntailaisuus, EI siis ensisijaisesti pelastusta etsiville tarkoitettu foorumi.
Seriffin toimissa en näe moittimisen sijaa.
ps. oletko jostain syystä katkera (palstalle, seriffille, elämälle, toisin ajatteleville)?
Elähän korreesti! Kirjoituksesi osoittaa, että älyät tasa-arvon ja myös teillä tytöillä on hyvä huumorintaju. En ole katkera kenellekään. Palstalla keskustellaan helluntailaisuudesta ja sen sanomaan kuuluu myös pelastus. Kun tulet uskoon pääset käsittämään asian.
Koleerikko ja Mohis,vielä kysytte
mikä ketäkin on paaduttanut,
ettekä huomaa mitä itse kirjoitatte!
Koleerikko:tim..ei ole uudestisyntynyt.
Sefussa syy....
Mohis:Näihin pyhä henki ei enää kajoa?????
Onko nämä asiat teille jUmala ilmoittanut?
Ja kuinka uskallatte Jumalan nimeen kirjoittaa tällaista soopaa?????
Noiden puolesta leahimn. Kyllä Jumala on ilmoittanut asian Mohikaanille ja Koleerikolle. Monelle muulle myöskin sinulle. Johannes 3 luku jae 3 kertoo uudestisyntymisen välttämättömyydestä. Sinä leahimn et ole uudestisyntynyt uskova. Kuinka sinä aina Jumalaa?
Leahimn.
Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on;
sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti. 1Kor.2:14
Sinutkin leahimn Jeesus tahtoo pelastaa. Raamattu sanoo:
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle:
>>Totisesti, totisesti minä sanon sinulle; joka ei synny uudesti ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa.>> Joh.3:3
Uudestisyntyminen on parannuksessa kääntyminen Jumalan puoleen. Hänen Henkensä koskettaa ja tulee ihmiseen asumaan. Se on Pyhän Hengen sinetti. Siitä Jumala tuntee omansa. Tuolloin ihminen on uudestisyntynyt uskova. Jos uskonratkaisua eikä parannusta tapahdu, on ihminen vielä synneissään eikä pääse taivaaseen.
Menestystä etsintään!
Suurin osa tällä palstalla on perkeleen juoksupoikia. Osa on ateisteja, osa uskonnollisia tai eksyneitä, joilla on osa totuutta.
Kaikki tällä palstalla olevat ovat uudestisyntyneitä omaan uskonnolliseen lahkoonsa.
Pari kolme keskustelijaa pitävät kovaa hälinää.
He ovat kai ottaneet nokkiinsa kun oli esillä Raamatun kohtia, jossa Jeesuksen kantaisäkin eleli suhteessa miehen kanssa.
Eihän sille mitään voi jos Raamatussa niin kerrotaan.
Kristillisen perimätiedon mukaan kaksi Jeesuksen opetuslastakin eli samanlaisessa liitossa.
Joopa joo. Tuossa osoitus sheriffin lellilapsen järjenjuoksusta.
lappix
Sanot kaikkien palstalaisten uudestisyntyneen omaan uskonnolliseen lahkoonsa.
Saanen kysyä, mihin uskonnolliseen lahkoon sinä (palstalla olevana) olet uudestisyntynyt?
Minä en varsinaisesti ole palstalla. Kiellän kuitenkin jyrkästi uudestisyntyneeni mihinkään uskonnolliseen lahkoon.
Mutta sen tunnustan, että minä sitä tietä vaeltaen, jota sinäkin lahkoksi sanot, niin palvelen Jumalaa, että uskon kaiken, mitä Raamattuun on kirjoitettu. Pidän lisäksi sen toivon Jumalaan, että on oleva ylösnousemus, sekä vanhurskaitten että väärien. (viite Apt. 24:14-15)
Miten tuokin Pe.kun mielipide liittyy sheriffiin. Jokainen saa sanoa mielipiteensä, sinäkin. Vai onko käynyt niin että olet yrittänyt poistattaa Pe.kun kirjoituksia eikä sheriffi ole sitä tehnyt. Koita muistaa että tämä on keskustelupalsta.
Katkera? :lle. Tottakai jokainen saa kertoa mielipiteensä. Tämä on keskustelupalsta, olet siinäkin oikeassa ja huomannut asian. Rakentaako Pe.kun tahallinen vääristely ja ainainen valehtelu sinua? Vastaus arveluusi, enpä laittele juurikaan poistopyyntöjä, sillä olen harvoin edes palstalla. Nyt tänä talvena tullut jonkun verran katsottua ja huomattua pelin henki.
Kiitos usko_vainen. Tuossa toit asian ytimen. Miksi ihmeessä ei kaikki käsitä sitä? Onko syy, ettei ole tapahtunut uudestisyntymistä?? Jokainen, ihan mihin seurakuntaan tahansa kuuluva uudestisyntynyt on uskon kautta Jeesukseen Jumalan lapsi. Onhan Tapio522 kirkon uskovia ja veli Herrassa. Myös muista suunnista. Sheriffi vapaakirkollinen. Sitä mietin missä hän luuraa?
Sheriffi Murtsin linjanottoa taas kaivataan!
Miksi minä välittäisin jonkun mielipiteestä? Jollakin on erilainen mielipide kuin minulla, jollakin samanlainen.
En ole täällä rakentuakseni, siihen en tarvitse ihmisten mielipiteitä. Olen täällä
keskustelun ja mielipiteiden vaihtamisen vuoksi.
Ja valettako otat sitten totena? Jos et lue Raamattua sinut johdetaan harhaan joidenkin kirjottajien taholta. Eikös Koleerikko jo kirjottanut asian selväksi? Itekkin halua asiapitoista asiaa, en tyhmää asiatonta valetta.
> Ja valettako otat sitten totena<
Miksi ottaisin? Kirjoitinhan jo etten ole täällä rakentuakseni. Minulla on jo totuus eikä sitä horjuta koleerikot tai mitkään muutkaan kirjoittajat.
On kuitenkin mielenkintoista kuulla eri mielipiteitä vaikka ne olisivat miten päättömiä ja epä-Raamatullisia tahansa, minun mielestäni.
Maailmaan mahtuu mielipiteitä ja niin pitää ollakkin. Muutenhan me olisimme tahdottomia robotteja ilman omia aivojamme.
Sefun rooli foorumilla tulisi tarkistaa. On harhaluulo luulla sefun olevan kypsä tutkimaan itse itseään. Ei taida riittää resurssit. Jos ei palaute auta mitä sitten neuvoksi? Ketä rakentaa vuodesta toiseen tapahtuva Raamatun väärsitely ja toistuva valehtelu, jota peku tekee?
Sulle samat sanat kuin koleerikollekkin, koita muistaa että tämä on keskustelupalsta. Jos haluat rakentaa uskoasi niin mene muualle.
Tämä ei ole oikea paikka uskovalle jolla on heikko usko tai sitä ei ole ollenkaan.
Sitäpaitsi helluntailaisuus on kieroutunein ja sairain yhteisö mitä tiedän, en suosittele sitä terveille ihmisille ja sairaille vielä vähemmän.
Katkera? :lle. Sairas yhteisö? Etkö sinäkin sanonut tämän olevan keskustelupalsta, joka se onkin. Tämä ei ole helluntaiseurakunta.
Tämän pitäisi olla keskustelupalsta. Minulle se on sitä, mutta, valitettavasti se ei ole sitä monellekkaan. Varsinkin helluntailaisia harhaoppeja puolustetaan raivoisasti. Samoin kiivaillaan luterilaisista opeista. Uskon rakennuksesi heikoille ja sairaille tämä ei todellakaan sovi.
Sanoppa yksi helluntailainen harha palstalla?
Koko helluntailaisuuden ydin on Jumalan pilkkaaminen. Se on se suurin synti.
Jumalaa pilkataan monin tavoin. Räikein pilkka on se että Jumala kiduttaisi ihmisiä ikuisesti helvetissä.
Et ole uskossa.
Sanon kaksi harhaa.
Kultahampaiden ilmestyminen henkilön suuhun.
Kuolleista herääminen!
Ai ja kolmas jos sallit:
Valehtelu,siitä että NÄKI hampaiden asennuksen!
Sory,tuli useampi harha.
Kyllä 1Tim.2:5 nimimerkki selittää Raamattua niin asian tuntevasti, että osoittaa sillä olevansa Jumalasta uudestisyntynyt.
Roomalaiskirje 8
5 "Sillä niillä, jotka elävät lihan mukaan, on lihan mieli, mutta niillä, jotka elävät Hengen mukaan, on Hengen mieli. "
1. Korinttolaiskirje 2
13 "ja siitä me myös puhumme, emme inhimillisen viisauden opettamilla sanoilla, vaan Hengen opettamilla, selittäen hengelliset hengellisesti.
14 Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti."