Hyvinkään SANKARIPORTSARIT UHMASIVAT KUOLEMAA!

Kunnia sankareille!

Portieerit, nuo ravintoloidemme massiiviset bodaajajärkäleet, ovat osoittaneet, että he ovat miehistä parhaita. Lue mieltävärisyttävä uutinen siitä, kuinka Hyvinkään verilöylyn aikana portsarit kuolemaa uhmaten pelastivat ravintoloiden asiakkaita:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/ovimiehet-suojelivat-asiakkaita-henkensa-kaupalla-hyvinkaalla/art-1288472564676.html

Nämä jalot sankarit osoittivat, että äärimmäiseen voimaan yhdistyvät myös äärimmäinen päättäväisyys ja rohkeus. He eivät olekaan mitään ruikuttavia luusereita, vaan sota-ajan sankarien henkisiä perillisiä, urheita nykyajan ritareita. Tällaisiin toiminnan miehiin voi Suomi luottaa! Tällaisesta uhrimielestä ja sankaruudesta on aito suomalainen sisu tehty.

12

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hienoja

      miehiä.

    • On siinä ammattia

      Kolikkopalkalla, henkensä kaupalla suojaamassa iltakaudet kaljaa hörppiviä pöhnäisiä sosiaalitapauksia.

      • .

        .


    • kknkhjkmm

      Hyvinkäällä on muuten yleisesti ottaenkin hyvät portsarit. Ei mitään pilkunviilaajia. Riksussa vain vittuilevat että onkohan tullut otettua muutama liikaa. No on on, en kai minä selvinpäin ole niin typerä että baariin menen niillä rosvohinnoilla!

    • Kotiviinat paras

      Viina on kaikkein turvallisinta ja kaikkein parhaan makuisinta silloin kun sen juo yksinänsä kotona. Turhaa lähteä ravintoloihin ammuttavaksi ja kaduilla mustien somaliporukoiden hakattavaksi.

      Kolme pulloa kossua viikonlopuksi kotiin, niin kolme päivää katoaa kalenterista, sen kummempia muistikuvia jättämättä.

    • ratsastapatsashanke

      Patsashanke pystyyn sankareille!

    • Pokejen muistomerkki

      Kotkan kaupunki on jo pystyttänyt Portsareille oman patsaansa vuosia sitten.

      Tämä taideteos "Portsari ja kaksonen" kuvaa hyvin portsarien työn kaksinaista luonnetta ja heidän elämänkaarensa rikkonaisuutta ja pienistä paloista maailmalta kerättävää ja koostuvaa toimeentuloa..
      http://kuvakotka.blogspot.com/2011/07/esko-heikkila-portsari-ja-kaksonen.html

      Toiset pääsee sisään ja toiset ei, portsari päättää. Vaikka identtisistä kaksosista toinen voi jäädä ulos ja toinen lasketaan sisään kaljalle. Portsarilla on valta, ja vallasta seuraavaa suuri vastuu.

      Herkkä, hieno ja oivaltava työ, noista ravintolasalin eteisen hiljaisesti kilisevistä, ikuisista puurtajista.

      • Niin, miksei

        portsareille, kun jopa sodassa palvelleille suomenhevosillekin on pystytetty patsas. "Me ollaan sankareita kaikki, kun oikein silmin katsotaan..."


    • Vanhat pokemuistot

      Eniten harmitti aikoinaan Bottalle kesäajaksi tullut porttikielto. Mussutin liikaa jonossa kun kritisoin pokejen "ohituskaista" järjesteyitä.

      Porttari tuli, kun ei se turpa vaan älynnyt sulkeutua ajoissa. Paksuniskainen poke käytti taivaallista päätösvaltaansa johon päätökseen ei valitusoikeutta ole. Se kesä piti viettää muissa kapakoissa, siihen nuoruuden kiihkeimpään aikaan.

    • Nostetaan ketjua

      tarvittaessa. T. Portsari.

    • Hah hah hah hah

      Sankariportsarit! Hah hah,, Ei ole olemassa mitään sankariportsareita. On vain typeriä, egoistisia, rumia, pillunpuutteessa eläviä kaljupäisiä ja rikollisia paskakasoja.

    • Heikot sortuu

      elon tiellä, jätkä sen kun porskuttaa, sano...:

      Australialainen kehonrakentaja on tehnyt käsittämättömän paluun kilpakentille.
      Lee Sharrett luuli kymmenen vuotta sitten, että hän ei voi koskaan edes kävellä. Nyt hän kuitenkin osallistuu jo kehonrakennuskilpailuun.

      Townesvillestä kotoisin oleva 40-vuotias Sharrett mursi lantionsa ja selkärankansa auto-onnettomuudessa kymmenen vuotta sitten. Hän vietti onnettomuuden jälkeen kolme kuukautta sairaalasängyssä ja kuusi kuukautta pyörätuolissa.

      Vasta vuoden kuluttua onnettomuudesta Sharrett pystyi kävelemään kävelykepin kanssa. Hänen painonsa oli toipilasaikana noussut yli 120 kiloon.

      Hän ei kuitenkaan luovuttanut, vaan aloitti aktiivisen kuntoutuksen heti. Lopulta viime vuoden tammikuussa hän pystyi aloittamaan kehonrakennuskilpailuihin treenauksen tosissaan.

      - Aloitin harjoittelun pala palalta, aluksi otin tavoitteekseni vain sen, että saisin vatsalihakseni takaisin, Sharett kertoo Orange Newsille.

      Nykyisin hän treenaa neljä tuntia päivässä ja seuraa tiukkaa ruokavaliota.
      Iltasanomat 3.6.2012

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1952
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      380
      1782
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      664
    Aihe