Adventtikirkon vastaavat.

Sanalla jos.

Jos henkilö kokisi adventistiyhteisön kotiseurakunnan enemmän kodikseen, onko oviesteitä?
Kulkija, nauttii kahvia, sekä ravintotottumukset sisältää monenlaista proteiinilähdettä, eikä koe Kristuksessa niiden nauttimisen synniksi.
Onko seurakunnan sisäisen toiminnan kannalta parempi, ettei kulkija kolkuttele ovia?
Tähän linkkiin ei kaivata Busmannia, ei Valon taikaa, eikä ilmiantajaa, teillä ei ole iankaikksen elämän sanoja.
1282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Adventtiseurakunnalla on ainoastaan suosituksia ruuan ja juoman suhteen, silti jokainen ihminen joutuu itse valitsemaan, että mitä hän suuhunsa pistää.

Äänestä
  • Asia enemmän painottuu siksi, ettei tule kenellekään loukkaukseksi.
    Seurakunta on perheväkeä, mikä on oikein ja perheväellä ehkä omat pöytätavat.
    Siksi kysyn ajatuksella ovieste, koska kunnioitan arvoja. En loukkaannu, enkä pahastu, reilusta vastauksesta, kodistahan on aina kyse, kotihan se on oltava molemminpuolin. Eikä se pidä ulkopuolisillekaan olla syy moitteeseen, kodeissa kotien tavat..

    Äänestä

  • Adventtiseurakunnassa kastettujen ruuan ja juoman on Kuningas määrännyt.
    Miksi? No,siksi koska on kirjoitettu: " Ette ole itsenne omat"!!..vaan Jumala omistaa kansansa.

    Oikea ravinto terveytemme perusta, kertoi jo Henning Karströmkin

    Äänestä

Hei

En ole vastaava mutta täällä on kiva ottaa kantaa keskustelijana;

- Aina missä on ihmisiä syntyy myös ristiriitoja. Se kannattaa aina pitää mielessä että ihmiset ihmisiä joka paikassa. Niin radolliselta kun se tuntuukin ei kaikki kirkossa ole ystäviä ja voi viitata Sinulle kintaalla ja jos kirkosta jotakin tiedustelet siellä ei suhdetoiminnan merkitystä välttämättä kukaan ymmärrä tavallisen rivikansalaisen suuntaan ja voi olla ettei mitään koskaan kuulu vastaukseksi. Kukaan ei kuitenkaan voi olla aina kaikille mieliksi eikä aika ja voimat riitä joka paikkaan.

Pitää aina katsoa taivasta kohti. Ei ihmisiin eikä ihmisiä arvostellen.
Ihmisiin aina pettyy.
Niitäkin voi olla joilla haluja ottaa Jumalan paikkaa aina eli henkilökohtaisia arvosteluja, yms. Jumalan itsensä tehtävä on, Pyhän Hengen tehtävä on opettaa, kasvattaa, arvostella, nuhdella, lohduttaa, syyttää, jne.
Monet luulevat että valitsijamiesten valitsemispäivät jatkuvat 24 h/ vrk vuoden ympäri alahuulen heilutuksella kun se on hiljainen käsiäänestys alusta loppuun.

Ihmiset ovat ihmisiä joka paikassa.
Seurakuntademokratiassa vallitsevat seurakuntademokratian säännöt.
Ota tai jätä. Ei kukaan voi olla esimiesasemassa toiseen ihmiseen nähden ilman työsopimuksia ja tilinauhoja sekä molemminpuolista vastavuoroista vuorovaikutusta asioiden hoidossa yhteisissä tiedostetuissa tavoitteissa.

Ikävä kyllä hengellisessä yhteisössä ihminen on erityisen altis loukkaantumiselle. Vastakääntyneiden palava rakkaus voi sammua kun ikänsä kymmeniä vuosia omista ehdoistaan kiinni pitävät kokevat uhkaksi kaiken uuden. Psykologinen alitajuinen reaktio on aina tietty kun tuttuun ja turvalliseen
saapuukin uusia asioita ja ihmisiäkin.

Annan Sinulle linkin missä vastasin juuri ravintokysymykseen.

- On kuitenkin aina tärkeätä että ei katso siis toiseen ihmiseen.
Hengellisyys näkyy hiljaisena ilona joka ei arvostele henkilökohtaisella tavalla.

Mahdollisissa konflikteissa ihminen joutuu aina hakemaan lopuksi syyn itsestään. Niin käy kuitenkin aina. Ne ku pitää ihmisen itse hallita ja ymmärtää rajattomasti toista.

yst. jari

Äänestä
  • Ei kait Jeesuskaan mennyt henkilökohtaisuuksiin, vaan antoi sapiskaa ryhmille: " Te kyykäärmeen sikiöt"...ja sitten tuli ruoskaa.. ja myyjät ulos kirkosta. Jumalan huoneesta ei tule tehdämarkkinahuonetta, siten että sinne tullaan myymään markkinoilla olevia tuotteita, kuten rakkautta samaa sukupuolta kohtaan, ja " ota sinä tuon uskovan miehen vaimo,niin minä otan tämän, kun se vilkuille minua joka sapatti tietyllä tavalla..vaimo siis.

    Oriit ovat laitumella ei kirkon penkissä

    Äänestä

Lisäys;

Tässä linkki missä vastasin ravintokysymykseen.

Pitää ymmärtää miksi sellainen on olemassa ja mistä siinä on kysymys.
Sen kun ymmärtää niin homma pelaa.

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10680823

yst. jari

Äänestä
  • keräsin juuri nokkosia, voikukan lehtiä, ja ruohoa,huuhtelin ja tein niistä paksua vihreää tuoremehua,ja join pari lasillista. Tarkoititko Jari että homma pelaa tällätavalla? " Kaikki siementätekevät ruohot olkoon teidän ravintonanne"

    Äänestä

  • pelaakonäin? kirjoitti:

    keräsin juuri nokkosia, voikukan lehtiä, ja ruohoa,huuhtelin ja tein niistä paksua vihreää tuoremehua,ja join pari lasillista. Tarkoititko Jari että homma pelaa tällätavalla? " Kaikki siementätekevät ruohot olkoon teidän ravintonanne"

    Hei


    Vihreässä on vitaaliaineita. Virkistää mieltäkin keväällä.

    Nyt sinne menen itsekin ruohoja syömään ja olen venhänorasta kasvattanut kotona.

    Voikukan nuppuja voi syödä puhtaina mistä vain nyt.

    Kuitenkin on hyvä selvittää onko ns diureetista vaikutusta ja siksi ei voi täysin huoletta syödä sellaisia. Koivunlehti on sellainen jonka kanssa pitää olla varovainen. Nokkonen, voikukka ja herukkapensaat menee isommissa määrissä.

    Minulla on täysin tyhjentävä luettelo kaikesta mitä luonnosta voi syödä hyllyssäni jossakin.

    yst. jari

    Äänestä

Jeesus sanoi: " Minä olen OVI. -...Ja kenelle OVENVARTIJA avaa,hän pääsee ovesta sisälle. Kuka siis on ovenvartijana Jumalan valtakunnan paratiisiin?

Sikako? vai se sikalauma jonka Jeesus salli hukkua? Eivät siat ja koirat peri Jumalan valtakuntaa...älä siis syö sikaa proteiinilähteenä Jes 66: 17.. äläkähauku kuin koira.

Äänestä
  • Jeesus on Tie ja Totuus ja Ovi ja Ovenvartija Jumalan valtakunnan paratiisin Helmiportilla. Ja vain Jeesuksen kautta meillä on pääsy iankaikkiseen elämään paratiisissa.

    Eivät suinkaan siat, velhot, koirat, huorintekijät, sekä kaikenlaiset muun pahan tekijät peri iankaikkista elämää.

    Äänestä

Lisäys;

- Kirkossa on koko Raamattu mistä luetaan ja menee aikaa ennenkuin kaikenlainen voisi olla selvillä.

Ihmisiä on monenlaisen hengellisen tiedon ja kehityksen varassa ja tasolla juuri sillä hetkellä.

Armeijassa sanottiin että hajussa kasvaa, heh.

A-kirkossa ymmärretään lopun ajan meiningin sanoma; - Jeesus ja Jumalan laki. Mistää muusta ei koko pelastushistoriassa ole koskaan ollut kyse.

Tässä "avaimet käteen taivaaseen toimitus Sinulle;"
- Ilm 14:12, 12:17, Hebr 12:14.
Nuo kun parhaan kyvyn mukaan niin olet uudessa maassa ja -eedenissä taivasten valtakunnissa aikanaan.

Sanoisin neuvoksi;
- Perusta rakkaussuhde Jumalan kanssa. Luottavainen ja varma ja lepää siinä.
Mikään muu ei koskaan auta ja tuo vaikutus sitten vaikuttaa ympäristöösi.

Älä koskaan perusta mitään asiaa katsomalla toiseen ihmiseen tai vertaamalla toiseen ihmiseen. Ihminen on erehtyväinen. Jos minuutiksi päästää irti Jumalan Hengestä niin voi tapahtua tuhoisaa ja jos viikoksi päästää irti on viikossa se sama vanha aatami kuin ennen uskoon tuloa.
Ihmisellä on näin aina kaksi persoonallisuutta joista jompi kumpi on aina vallalla sen mukaan elääkö ihminen Jumalan Hengen vaikutuksessa uuden uudestisyntyneen persoonallisuutensa elämää jossa ei mitään vanhaa ole, vai palautuuko vanhaan entiseen persoonallisuuteensa.

Hengellinen yhteisö on herkkä ja haavoittuva sekin ja aina missä ihmisiä on myös inhimillisyyttä kaikin puolin, ristiriitojakin.
Siksi vaan pitää olla pokerina ja ei kuvitella että olisi jo taivasten valtakunnassa kun totuus on se että onkin katkerassa taistelussa jossa ei aina lystiä ole, mutta jossa pitää voittaa ja ainoa lohtu pelastusvarmuus Herrassa puutteiden ja kärsimystenkin keskellä. Kaikkien inhottavien tautienkin kanssa.

Jokainen perustaa oman suhteensa Jumalaan, ja ei keskity toisen arvosteluun.
pelastus on aina yksilöpeliä jossa jokainen käy oman koulunsa oli pappi tai lukkari, rikas, rakas, köyhä tai entinen varas.
Juoksubaana jossa ensimmäinen voi tulla viimeiseksi ja viimeinen ensimmäiseksi eli ajalla ei merkitystä.
Vastasyntynyt kristitty on kaikkein paras ja palavin kristitty rakkautensa vuoksi kuin kymmeniä vuosia kirkon penkillä omista ehdoistaan kynsin hampain tiukasti kiinni pitävä "kaikkitietäväinen."

Jäätelö hyvää kun yksin syö ei päde kristillisyydessä sekään. Kukaan kristitty ei katso huoletta ylpeillen uskostaan kun näkee ihmisiä kulkevan kohti varmaa tuhoaan helvetin portteja kohti.
Jokainen kuitenkin käyttää omaa armolahjaansa ollakseen jossakin määrin hyödyksi yhteisön asioissa mitä osaa, taitaa ja jaksaa. Henkisiä, hengellisiä, taloudellisia ja teknisiä voimavarojaan käyttäen joita Jumala sitten vahvistaa kunkin kykyjen ja halujen mukaan ns. armolahjoilla.

Kaikissa raamattua lukevissa piireissä on Jumalan omia, niitä jotka ovat vilpittömiä tietonsa määrällä puhtaassa omassatunnossa Jumalan edessä. Vehnä ja rikkavilja kasvavat yhdessä elon leikkuun loppuun asti. Leikkaaminen ei ala vielä tässä ajassa siis. Ajassa ja tiedossa kasvaa. Polku kapea ja kaita ja jos ei Jumalan kanssa pidä yhtä vuorovaikutuksessa niin ei onnistu, eli jokainen käy oman taistelunsa ja kasvatuksensa eikä arvostele muita.

Skeptikolle ei Raamatusta jää käteen edes kansia. Saadakseen lisää on orientoiduttava, mutta Jumala on siis taivaassa, ja kirkkojen käytävillä liikkuu vain ihmisiä, ei enkeleitä vaikka jokaisen pitää periaattessa olla ja käyttäytyä kuin enkeli.

Jumalan siunausta
jari

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaipaan vastausta. kirjoitti:

Sanalla jos.

Jos henkilö kokisi adventistiyhteisön kotiseurakunnan enemmän kodikseen, onko oviesteitä?
Kulkija, nauttii kahvia, sekä ravintotottumukset sisältää monenlaista proteiinilähdettä, eikä koe Kristuksessa niiden nauttimisen synniksi.
Onko seurakunnan sisäisen toiminnan kannalta parempi, ettei kulkija kolkuttele ovia?
Tähän linkkiin ei kaivata Busmannia, ei Valon taikaa, eikä ilmiantajaa, teillä ei ole iankaikksen elämän sanoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu