Nooasta ja eläimistä

Kun Nooa vei ne eläimet arkkiinsa, niin miten ne eläimet sitten joutuivat kaikkiin eri maailman kolkkiin? Miten Nooa muka kykeni kaikista elukoista keräämään? Onko tullut uusia lajeja risteytymällä myöhemmin?
Miten tuli jääkausi?
5270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vedenpaisumus-tarina on yksi parhaista syistä, minkä takia siihen kirjaan kannattaa suhtautua suurella varauksella. Ei tuohon tarinaan voi uskoa kuin hyvän mielikuvituksen avulla ja kieltämällä selvät luonnonlait.

Itsekin aikoinaan JT:na ihmettelin tätä asiaa, ja totesin koko kirjan erittäin hyödyttömäksi opettamiseen ja ojentamiseen...

Äänestä
  • Discoveryssä oli ohjelma siitä kuinka on todisteita vedenpaisumuksesta ympäri maailman ja juuri sille ajankohdalle. Samoin ympäri maailman alkukansoilla on samanlaisia kertomuksia suurista vesimassoista vaikka he eivät ole olleet toistensa kanssa tekemisissä.

    Eli vedenpaisumuksen paikkaansa pitämättömyyttä ei ole kukaan todistanut vielä. Sellaiset todisteet kumoisivat Raamatun ja sen opit.

    Äänestä

  • Selittäjä kirjoitti:

    Discoveryssä oli ohjelma siitä kuinka on todisteita vedenpaisumuksesta ympäri maailman ja juuri sille ajankohdalle. Samoin ympäri maailman alkukansoilla on samanlaisia kertomuksia suurista vesimassoista vaikka he eivät ole olleet toistensa kanssa tekemisissä.

    Eli vedenpaisumuksen paikkaansa pitämättömyyttä ei ole kukaan todistanut vielä. Sellaiset todisteet kumoisivat Raamatun ja sen opit.

    [Discoveryssä oli ohjelma siitä kuinka on todisteita vedenpaisumuksesta ympäri maailman ja juuri sille ajankohdalle.]
    Kertoisitko vielä kaikille mikä tuo ajankohta oli discoveryn dokumentissa. Ilmoita vastauksesi vuosisatoina tai vuosituhansina.

    Äänestä

  • Tilastonikkari kirjoitti:

    [Discoveryssä oli ohjelma siitä kuinka on todisteita vedenpaisumuksesta ympäri maailman ja juuri sille ajankohdalle.]
    Kertoisitko vielä kaikille mikä tuo ajankohta oli discoveryn dokumentissa. Ilmoita vastauksesi vuosisatoina tai vuosituhansina.

    Miten ympäri maailmaa voi olla ihmisten kertomuksia vesimassoista tuona aikana, jos kaikki Noaa ja hänen lähimpiään lukuunottamatta hukkuivat?

    Äänestä

  • Vai olet sinä entinen Jehovan todistaja. Saanko onnitella, sillä olet poistunut yhdestä huimasta harhaopin pesästä. Olen nähnyt sivusta tuon harhaopin "hedelmiä": yhden itsemurhan, yhden itsemurhayrityksen, mielisairautta, avioväkivaltaa. "Sivusta" on laimeesti sanottu, sillä nuo osalliset olivat innokkaita jehovia ja kaiken lisäksi lähiomaisiani!
    Minä olen samaa mieltä kanssasi, että jehovien "Raamattu" on silkkaa hölypölyä ja harhaa ja valhetta. Eipä tarvitse kuin lukea kirja: Vartiotorni: Valtakunta uudessa valossa; niin kyllä asiat selviävät. Suosittelen. Sen sijaan ihan oikeinkäännetyn Raamatun uskominen on asiaa. Sillä Jeesuksen sovituskuolema on ehdoton fakta; Sinunkin tähtesi. Jeesus kuoli ristillä, että pelastuisit.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Hmm... kirjoitti:

Kun Nooa vei ne eläimet arkkiinsa, niin miten ne eläimet sitten joutuivat kaikkiin eri maailman kolkkiin? Miten Nooa muka kykeni kaikista elukoista keräämään? Onko tullut uusia lajeja risteytymällä myöhemmin?
Miten tuli jääkausi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu