Hei,
itseltäni poistettiin hieman yli 2 viikkoa sitten luomi reidestä, kerrottiin, että 2 viikkoa tarvii varoa sitä haavaa, jos sinä aikana joutuu tekemään jotain rajumpaa, niin haava tulisi teipata.
Tikit poistettiin viime viikolla ja haava oli kuulemma parantunut hyvin.
Tuossa katsoin sitä haavaa nyt tarkemmin, niin hieman repaleisen oloinen se on, näkyy vielä jotain railoja. Olisi tarkoituksena mennä tekemään rajumpia juoksenteluja/hyppimisiä ulos, niin ajattelin, että varmaan sittenkin olisi vielä järkevä teipata tuo haava.
Itselläni on rulla jotain valkoista "ideaali"teippiä, vai mikäköhän on nimike. Kuitenkin jotain mitä käytetään iholle, varmaan erityisesti siteitä teippaamaan tms.
Kannattaako sen teipin laittaa miten päin haavan päälle? Lihaksen syiden suuntaisesti, vaiko haavan pituussuunnassa? Jotta se suojaisi parhaiten. Ja riittääköhän vain yksi teipin pala?
Haavan/arven teippaus?
klupu
1
1039
Vastaukset
- klupu
Kiitos vastauksista! ;)
Päätin tehdä sitten niin, että ostin tarpeeksi suuria laastareita, joissa liimapintaa jokaisella reunalla. Sen sitten plänttäsin haavan päälle. Saattoi olla ihan turhakin, mutta ainakin haava/arpi säilyi ehjänä.
Jos joku tietää jotain noista teippausasioista, niin olisi ihan mielenkiintoista tietää miten haava/arpi kannattaisi teipata, jos pitäisi suojella rasitukselta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912723
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454750Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201945Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3651634Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471