USA-mielisyys

Suomi jellona

Onko täällä ketään muuta alkanut suoranaisesti v*tuttaan tämä suomalaisten ja Suomen Usa mielisyys ja "huoraaminen" ylipursuava Jenkkilä fanitus?? En kestä edes katsoa teeveetä enään, kun joka ohjelma on tota yliampuvaa Hollywoodpaskaa!
Taitaa tuo paha itänaapuri olla saanut suomalaiset fanittaan tuota rapakon takaista fasistin elkein käyttäytyvää USA:ta.
Miten se oli 30-luvulla oliko suomalaiset silloin sosialistisen natsi-saksan kannattajia suurimmaksi osaksi? Eli toistaako se historia taas itseään? Kertokaa joku viisas miksi suomalaiset on niin USA-mielisiä?

17

511

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaljakerho kokoontuu

      Amerikkaa pidetään Suomessa Venäjän ja kommunismin perivihollisena (vaikka se ei sitä ole aina ollutkaan), samoin "musujen" kurittajana, ja toisaalta USA nähdään erilaisena ja jotenkin läheisempänä kuin Eurooppa, jota vierastetaan (Saksaa lukuunottamatta).

      • Kyllä toimii

        Ja amerikkahan on ihan oikeasti monikulttuurinen kaikkineen.
        Mikä heillä toimii aika hyvin, ilmeisesti kun säännöt on kaikille
        samat, eli pitää olla selviytyjä. Ei helppoa mutta toimii.


      • Anonyymi
        Kyllä toimii kirjoitti:

        Ja amerikkahan on ihan oikeasti monikulttuurinen kaikkineen.
        Mikä heillä toimii aika hyvin, ilmeisesti kun säännöt on kaikille
        samat, eli pitää olla selviytyjä. Ei helppoa mutta toimii.

        hyvin toimii joo, 70 prosenttia vangeista on .... tiedät kyllä.


    • 2000-luvun koululainen

      Joo. Mua kiusattiin tosi pahasti koulun alusta loppuun, kun en käyttäytynyt pinnallisesti ja rikollisesti.
      Ylä-asteella ei ollut enää kavereita, kun heidän arvonsa muuttuivat jenkkiläisemmiksi.
      Muutama henkilö onneksi oli, joiden kanssa saatoin puhua ilkeilyä ja nälvimistä.
      Mut on jopa yritetty kuristaa.
      Sanonpa vaan, että tähän ongelmaan pitäisi kyllä puuttua.
      Kotimaata sanotaan vaan paskaksi ja millään ei ole mitään väliä.
      Ihmettelen vaan, että miten tämä on tullut mahdolliseksi?
      Miksi Suomen televisiossa liehuu Amerikan lippu kolmella kanavalla yhtä aikaa?
      Olen kysynyttä kouluni opettajilta ja he sanovat, että Euroopassa vaan tykätään niin paljon jenkkilästä.
      Jos näin on, niin en ymmärrä eurooppalaisia. En tajua mitä fanittamista jenkkilässä on.
      Aivopesua tämä on.
      Ilmapiiri mätänee.
      En oikein uskaltaisi armeijaankaan mennä,koska en ole varma meneekö Suomi tätä myötä Natoon ja olen valmis kuolemaan etten joutuisi taistelemaan tähtiraitalippuisten leivissä. Eivät saa niillä pommituksillaan mitään hyvää aikaan.

      Eiköhän aleta boikottiin ja ruveta seulomaan tätä kulttuurivaikutusta pois yhdessä.
      Globalisaatio on tuhoisaa, jos se etenee vain yhden maan ehdoilla, varsinkin jos se yrittää tehdä meistä henkisesti samanlaisia tyhjiä kuoria jotka eivät välitä mistään mitään...

      • U.S.A. = Z.O.G.

        Maahanmuuttokritiikki, joka jaksaa keskustella loputtomiin näkyvistä seurauksista, mutta joka samalla vaikenee visusti taustalla olevista oikeista syistä, on yhtä tyhjän kanssa, pelkkää kontrolloitua oppositiota, mahdollisesti väärän lipun operaatio.


      • Mutta mitä ?
        U.S.A. = Z.O.G. kirjoitti:

        Maahanmuuttokritiikki, joka jaksaa keskustella loputtomiin näkyvistä seurauksista, mutta joka samalla vaikenee visusti taustalla olevista oikeista syistä, on yhtä tyhjän kanssa, pelkkää kontrolloitua oppositiota, mahdollisesti väärän lipun operaatio.

        Joo mamutus tuo tänne tasan jotain muuta kun Amerikkalaisuutta.


      • emme mitään

        USA & Israel tekivät 911-iskun itse. Hyökkäsivät Irakiin ja Afganistaniin sen takia, että saivat luonnonvarat haltuun ja Israelia ahdistelevan Saddamin pois päiviltä. Siellä on kuollut näinä vuosina yli 1miljoona ihmistä. Sen takia Suomi ja Muut EU maat ovat joutuneet ottamaan tuhansittain pakolaisia näistä maista: Eli siis tämä meidän fanittama USA kylvää tuhoa ja me teemme korjaustyön.


        Mitä me olemme saaneet Afganistanista tai Irakista muuta kuin pakolaisia?


    • Ei voi mitään.

      Katsos Suomi ei ole kohta enää yhtään mitään, koska kaikki on
      katoavaista kuten hyvinvointiyhteiskunta ja USAN mallinen
      yhteiskunta tulee tänne väjäämättä eli olet oman onnen seppä.

    • Kummaa mussutusta

      Minua taas ottaa päähän tuo että jos ei ole tyytyväinen asuinpaikkansa niin miksi ei lähde muualle mikäli parempaa on tarjolla?

      Kyllä Usalla on vikansa mutta on tuo venäjä siihennähden aivan sikailjoiden takapajula. Venäjällä jyllää raha, valta ja politiikka. Sanoa saat vain sen mitä valtion paperissa lukee ja jos muuta teet niin on henki höllässä tai vankila kutsuu. Karmeeta kun ihmisiltä viedään kaikenmoinen vapaus.

    • InIMMIGRATIONWeTrust

      Amerikka on maailman paras maa ja ainoa supervalta maailmassa. Siellä toimii ihan kaikki niinkuin pitää. Ei tätä maata voi ees verrata siihen.Suomi sais ottaa siitä mallia.

      • FINLAND IS BEST

        SUOMI ON MAAILMAN PARAS MAA!!


      • SUOMI LEIJONA
        FINLAND IS BEST kirjoitti:

        SUOMI ON MAAILMAN PARAS MAA!!

        ITSE VIHAAN AMERIKKAA YLI KAIKEN MINULLA EI OLE MITÄÄN HYVÄÄ SANOTTAVAA AMERIKASTA. SUOMI ON PARAS


      • Anonyymi
        FINLAND IS BEST kirjoitti:

        SUOMI ON MAAILMAN PARAS MAA!!

        Unta näet torvi! Perusteleppa pikkuisen tuotakin kommenttiasi.☝️ Ookko nää joku isänmaallinen hau hau? suomalaiset on jäykempiä kuin rata kiskot, ei mihinkään suuntaan taivu ja nöyriä kuin koirat, ja tottelevat jokaisaista sääntöä pilkun tarkasti, naamat kuin Norsun v.i.t.u.l.l.a asenne kuin perseelle ammutulla karhulla. Ja menevät teuraalle kuin pässit narussa oksettavaa. 🤮 Hector Barbossa: Säännöt ovat suunta viivoja. ☝️


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Unta näet torvi! Perusteleppa pikkuisen tuotakin kommenttiasi.☝️ Ookko nää joku isänmaallinen hau hau? suomalaiset on jäykempiä kuin rata kiskot, ei mihinkään suuntaan taivu ja nöyriä kuin koirat, ja tottelevat jokaisaista sääntöä pilkun tarkasti, naamat kuin Norsun v.i.t.u.l.l.a asenne kuin perseelle ammutulla karhulla. Ja menevät teuraalle kuin pässit narussa oksettavaa. 🤮 Hector Barbossa: Säännöt ovat suunta viivoja. ☝️

        "Suomi on Maailman paras maa" HUH HUH!!! Täytyy olla kyllä MELKO Aivoton dille kuka tollasta skeidaa viittii kirjottaa!! Tämä maa on ajettu niin alas kuin olla voi ja eikä siinä vielä kaikki, sillä lisää sontaa keksitään ja yks vitipää heiluu sakset kädessä (eduskunnassa) kuola poskella hätiköiden että joko saan leikata vähän lisää kun niin tekee mieli rapsia heikkovarasia.. Entä meidän maan tukiranka,eli VANHUKSET & ELÄKELÄISET jotka on antanut koko elämän työnteolla tälle maalle eläkeikään asti tai vielä pidempääkin? Miten heitä kohdellaan tänä päivänä niin ihanassa ja parhaassa maassa niinkö omasta mielestä... ?? Voit kyllä tuon mielipiteen työntää omasta hanurista niin syvälle kuin vaan menee..!!!!!!! Lisääkin olisi sanottavaa mutta nyt jo verenpaineeni on niin korkealla että parempi jättää tähän.. T. Iso Aadolf


    • Anonyymi

      Eihän tässä ketjussa ole edes mainittu RUSKEAA TALOA!?!?!?!?!?!?

    • Anonyymi

      olen asunut jenkeissä, ihan ok mesta, ruoka on todella hyvää, chicagossa tiet aurattiin talvisin, ihmiset on aika rentoja. kyllä sielläkin urpoja on ihan kuten Suomessakin.

      • Anonyymi

        Mutta onko siellä Ruskeaa Taloa? Niinpä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      257
      5737
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      196
      2837
    3. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      60
      2298
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      22
      1861
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      68
      1653
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      138
      1395
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      168
      1360
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      109
      1357
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1271
    10. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      111
      1243
    Aihe