Hiljainen muistohetki

pe klo 14.00,

Perjantaina, 1. kesäkuuta klo 14.00 alkaa pienellä virolaissaaren (Muhu-saaren) pienellä maalaistilalla äidin järjestämä hyvästijättötilaisuus hänen poikansa Steven Aednurmen kuoleman johdosta.

Steven Aednurme oli yksi virolaispojista, joka pitkänä viikonloppuna kiirehti kotiinsa 3 kaverinsa kanssa, mutta menehtyivät matkallaan lentokentälle.

Steven yksinhuoltaja äiti on laittanut ilmoituksen, että hyvästijättö Stevenin kanssa järjestetään ensi perjantaina Muhu -saaren Lahekylän Möisa -tilalla.

Toivoisimme, että kaikki yritykset, joissa on ulkomaalaisia työntekijöitä, muistaisivat pienellä hiljaisuudella yhden virolaisäidin poikansa kipeätä menehtystä.

Usein virolaispojat joutuvat Suomessa työskentelemään pimeästi, heiltä kielletään työntekosopimuksien tekohetkellä suullisesti kaikenlainen liittyminen ja yhteenpito suomalaisiin ammattiliittoihin, vaikkapa pojat itse haluaisivat maksaa veroja, saata siitä etuja sekä kuullua liittoon.

Myös ulkomaalaisten työntekijöiden kohtelu suomalaisissa työpaikoissa on useimmiten rasistista. Ulkomaalaisia kohdellaan eri tavalla loukkaavasti kuin suomalaisia. Heiltä estetään normaali työnteko mikä sallitaan suomalaisille. Kukaan yrityksissä ei reagoi siihen, millä lailla esimiehet kohtelevat ulkomaalaisia työntkeijöitä. Yrityksissä jopa oikeutetaan ulkomaalaisten häirintä ja syrjintä esimiesten ns. direktiovallansa perusteella.

Steven hyvästijättöpäivä voisi olla myös päivä, jolla muistetaan ulkomaalaisten työntekijöiden tilannetta ja oikeuksia Suomessa.

10

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • R.I.P Eestin boisil

      nyyhkyn nyyh ja R.I.P Eestin boisille

    • ¢

      järjestäkäämme jjokaisen luotiin, nälkään tai aidsiin kullleen soma.lin muistoksi hiljainen hetki vaikka korkeasaaressa.

      • c änkyrä

        jokaisen kirjoitetaan yhdellä j kirjaimella. ja Korkeasaari on paikan nimi siis ISOLLA.
        Vítuttaa tuollaiset suomen raiskaajat.


      • ¢
        c änkyrä kirjoitti:

        jokaisen kirjoitetaan yhdellä j kirjaimella. ja Korkeasaari on paikan nimi siis ISOLLA.
        Vítuttaa tuollaiset suomen raiskaajat.

        minä kirjottelen ihan miten huvittaa. Sitäpaitsi en tarkoittanut paikkaa nimeltä 'Korkeasaari' vaan viittasin aloittajan ensimmäiseen riviin jossa lukee "...klo 14.00 alkaa pienellä virolaissaaren..."

        Muutenkin, on luonnonvastaista ja tekopyhää surra ja itkeä täysin tuntemattomien ihmisten kuolemia. Kaikki ihmiset kuolee ja se oikea suru tulee niille jotka rakastivat sitä kuollutta ja jäivät kaipaamaan.


    • äidin suru,

      Vähän kunnioitusta nyt ... please ja hiljaisuutta...

    • iso d

      osanottoni äidin suruun. ja jokaisen suruun.

      maailmassa surua riittää.

      älkäämme riekkuko toisen pahalla mielellä, olipa kenestä tahansa kyse.

    • terska23t

      "Myös ulkomaalaisten työntekijöiden kohtelu suomalaisissa työpaikoissa on useimmiten rasistista"

      Tuskin. Tottakai 110% somaleista (vaikka heillä ei olekaan mitään tekemistä työpaikan kanssa) valittaa rasismista, lisää tukea se tietää.

      • ¢

        maanpetturihyysärit luulevat valheittensa olevan uskottavampia, kun yhdistävät ne kuolleeseen Steveniin ja sen surevaan äitiin.


    • iso d

      mokuttajat ovat aina oleet hanakoita tanssimaan haudoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4339
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1368
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. 152
      976
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      20
      864
    9. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      852
    10. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      26
      805
    Aihe