Seinäjoen vanhushuoltotilanne on katastofaalinen.
Keskussairaalaan ei pääse kuin ambulanssilla ja heti laitetaan pois osatolta terveyskeskuksen sairasostolle infarktipotilaskin.
Siellä makaavat loppusijoituksessa n. 90 v. "aivokuolleet" naiset.
Terveyskeskus pullistelee ja sieltä laitetaan kävelevät kiireesti pois.
Seuraava paikka on Kivipuron jälkihoito-osasto, jossa voi olla max kaksi viikkoa.
Sitten ei olekaan enää mitään paikkaa.
"Vanha" terveyskeskus pitäisi perustaa vanhainkodiksi, kun kaikki osastot ja sängyt ovat valmiina.
Nyt sinne diktaattori-lääkäri on sijoittamassa keskitettyä neuvolaa ja tehdään kallis muutostyö.
Muut neuvolat suljetaan.
Seinäjoki on urheilukaupunki ja sen kyllä huomaa anakin vanha veronmaksaja.
Keskussairaalaan ei pääse kuin ambulanssilla ja heti laitetaan pois osatolta terveyskeskuksen sairasostolle infarktipotilaskin.
Siellä makaavat loppusijoituksessa n. 90 v. "aivokuolleet" naiset.
Terveyskeskus pullistelee ja sieltä laitetaan kävelevät kiireesti pois.
Seuraava paikka on Kivipuron jälkihoito-osasto, jossa voi olla max kaksi viikkoa.
Sitten ei olekaan enää mitään paikkaa.
"Vanha" terveyskeskus pitäisi perustaa vanhainkodiksi, kun kaikki osastot ja sängyt ovat valmiina.
Nyt sinne diktaattori-lääkäri on sijoittamassa keskitettyä neuvolaa ja tehdään kallis muutostyö.
Muut neuvolat suljetaan.
Seinäjoki on urheilukaupunki ja sen kyllä huomaa anakin vanha veronmaksaja.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Joskus todella tuntuu siltä että päättäjät eivät halua nähdä ja myöntää totuutta.
Vaativat ja saivat niin suuren palkankorotuksen, ettei ole varaa palkata lisää hoitohenkilökuntaa joten, näillä mennään.
Johtava lääkäri tekee vääriä päätöksiä.
Kerro toki mikä olisi oikea ja hyvä ratkaisu, kun jaksat arvostellakin! Se on aina helppo huudella sivusta
.
Diktaattori
terveydenhuollossa.
Usein väärässä.
Lääkitystä voi ainakin tarkistaa vanhuksilla, liikaa syötetään rauhoittavia lääkkeitä, monella niin vahva lääkearsenaali, että on sitten aivan tokkurassa. Vanhemmiten tulee omituiseksi, mutta ei siihen tarvitsisi niin kovia psyykelääkkeitä syöttää. Kohta ei pääse liikkumaan ja on vaipat käytössä. Iho ohenee ja märät vaipat kauan vaihtamatta ja niin on virtsatietulehdus menossa ja siihen lääkitys. Kun kunto huononee ja liikkuminen jää niin sitten se onkin jo munuaisissa. Näin kävi läheiselleni ja siihen menehtyi. Vieläkin suru tulee pintaan, että olisiko pitänyt osata vaatia jotain muuta hoitoon. Hoitajia oli niin vähän ja varmasti parastaan tekivät sillä resurssilla. Rahaa vain ei laiteta tarpeeksi vanhustenhoitoon.
Kaikki vanhaikodit täynnä.
Kotipalvelu työtaakan alla.
Eikö vanhuksia voi nykyään sijoittaa muuallekin kuin kotikunnan hoitolaitoksiin? Ei kaikkien seinäjokeliasten vanhusten tarvi olla Seinäjoen hoteissa. Hajasijoitus on tässäkin järkevää.
Nykyisen lain mukaan vanhus tai kuka muu voi asua laitoksessa/tehostetussa asumispalveluyksikössä jossain muussa kuin omassa kotikunnassaan, ainut ehto on että asuminen kestää yli yhden vuoden. Tällöin kotikunta maksaa toiselle kunnalle hoidon.
...vielä..toi vuosi tarkoittaa että vanhukselle tai muulle laitospaikkaa tarvitsevalle tehdään pitkäaikais päätös laitosasumisesta vaikka sitten ei vuotta olisikaan esim.elossa.
Teveyskeskukseta saisi mainion vanhainkodin-hoivakodin.
Miksi johtava ylilääkäri on toista mieltä ???
Kotihoito ei sovi kaikille, kun ei ole päteviä omaisia.
Johtava ylikääkäri siirtää kaikki vanhukset kotihoitoon.
Läheinen oli sydänkohtauksen vuoksi sairaalassa, terv.keskuksen sairasoastolla ja sitten Kivipurossa.
Laitettiin sitten "hyväkuntoisena" kotihoitoon ja kolme eri organisaatioita määräsi 11 eilaista lääkettä vanhukselle.
Omaa kakkaa kynsien alla, housuissa märkä vaippa. Hoidettava kuuluu siihen ikäluokkaan, että valkotakkisia pitää kunnioittaa. Mitään ei enää muista, ei oikein omaa nimeäänkään. Kaikki ympärillä vierasta, outoa ja pelottavaa. Ruoka ei maistu, isot lääkkeet tarttuu kurkkuun, oksettaa. Särkee ja kolottaa. Ai ai aii, ottaa kipiää! Kädet ovat mustelmilla, koska tipan laittaminen ei rimpuilun takia ollut mennyt ihan oppikirjan mukaan. "Mihinä minä oon, vei mun täältä pois!"
Sinne jätin omaiseni, terveyskeskuksen vuodeosastolle. En muutakaan voinut. Kannattaa mennä ruoka-aikaan auttamaan omaistaan syömisessä niin tietää mistä puhuu, ei vain luule. Vaikka viikon ajan, joka ilta.
Samaa kokenut. Kävin syöttämässä ja juottamassa myös päivällä. Aamulla jos menin pyydettiin, voit auttaa pesuissa. Vaippojen alla monenmoista märkivää haavaa. Yritin auttaa voimieni rajoille saakka joka ainoa päivä.
Hyvin surullista aikaa hoidossa olevalle ja omaisille. Hoitajat raatoivat minkä ehtivät, työtä vain oli liikaa hoitajien määrään nähden.
Oma elämä jäi niiden kuukausien aikana täysin elämättä. Halusin saattaa rakkaan omaiseni rajan yli ja edes vähän olla avuksi, tueksi loppumatkalla.
Urheiluihmiset johtavat lautakuntaa ja hallitusta.
Sen tuntee vanhukset nahoissaan, ja johtavalta ylilääkäritäkään ei saa apua. Päinvastoin.
Kuullostaa kammottavalta tulevaisuudelta, meille monelle.
Laskelmat tehdään olettaen, että ihmiset kuolevat X määrään mennessä, paikkoja pitäisi vapautua aikaan x niin ja niin paljon. MUTTA kun ne "Pirut" vanhukset eivät kuolekaan niinkuin päättäjät suunnittelevat... Kaikki paikat täynnä, mikään ei vedä.
Läääkärien tietokoneet ja lääkemääräykset eivät ole verkossa.
Risikko-ministeri tee jotain asialle.
Aivan itku tuli kun luki näitä kirjoituksia,
sääliksi käy hoitajia ja vanhuksia jos asiat on näin vanhustenhoidossa.
.
Osastonhoitajista ylöspäin, päällikkötasolle asti, kaikki virat uudelleen hakuun. Enää ei valintaa suoriteta poliittisin tai hyvävelijärjestelmän mukaan. Puolueettomat henkilöt ( ammatti psykologit) haastattelevat ja testaavat jokaisen virkaan ehdolla olevan henkilön. Paras henkilö valitaan jokaiseen esimiesvirkaan. Sitten jokaiselle osastolle ulkopuolisen konsultin suosittelema henkilömäärä. Rahat saadaan ulkoistamalla kaupungin töitä esim. kadunrakennus, energialaitos ym. Niin ja opettajille määrätään 4 viikkoa vuodessa palkatonta työtä terveys- ja vanhusten huollossa.
"opettajille määrätään 4 viikkoa vuodessa palkatonta työtä terveys- ja vanhusten huollossa"
Siis mitä ihmettä sä selität? Ei kai se opettajien vastuulla ole jos vanhustenhuolto on teillä perseellään??
Eiks sinne ole viisainta laittaa palkattomaan työhön ne jotka asioista päättää.? Pakollisena muutama vanhustyöviikko per vuosi.
´