CRPS - hikoilu

perukkalaenen

Minulla on polventekonivelleikkauksia tehty neljästi samaan polveen. Noin kolme vuotta sitten toisessa leikkauksessa sattui hermoratavaurio, jonka seurauksena järkyttävä hermokipu, välillä oli morfiinikin käytössä.

Sain siihen diagnoosin krooninen kiputila/hermokipu. Koko jalassa oli tuntopuutoksia ja -häiriöitä, istuessa ja seisoessa kipu paheni entisestään. Kerran mainitsin lääkärille, että samanlainen kipu ja tuntohäiriö on myös toisessa jalassa ja hän laittoin fibromyalgia diagnoosin.

Hermoratavaurion jälkeen olen hikoillut kuin sika, koko ajan. Yöllä en hikoile, mutta heti kun nousen sängystä niin se alkaa. Vaikka käyn suihkussa 1 - 3 kertaa päivässä, hien haju leijailee ympärilläni ja se on tosi kiusallista.
Fibron diagnoosin jälkee aloitettiin Lyrica, lihoin kahdessa vuodessa 25 kiloa ja nyt lopettelin Lyrican ja se vaihdettiin Cymbaltaan (kipuun ja masennukseen), hikoilu on ennallaan. Lääkäri vain sanoi hikoilun olevan vaihdevuosivaivoja, olen juuri 50 täyttänyt.

Nyt nettiä kaahlatessani törmäsin CRPS- oireyhtymään ja se tuntui tutulta, siihen kuuluvine hikoiluineen.
Oletteko saaneet apua hikoiluun? Onko yleensäkään CRPS:ään lääkehoitoa? Miten saan tämän järkyttävän hikoilun loppumaan tai edes vähenemään?

1

447

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hermokipu

      minulla selkä leikattu x2 välilevyn pullistuman takia. oireina oli jalan puutumista "sähkötystä",selkäkipua, ja pientä karkailua alakerrassa.. nämä oireet ennen leikkausta! lääkäreillä juoksin kuuden vuoden ajan!! ei noin nuorella selkä voi kipeä olla oli niiden vastaus kudeen vuoden ajan!!! ilman suurempia tutkimuksia ne antoi diagnoosin iän perusteella (17-23v valittamassa kipua!!) tosta ajasta 2 viimeisintä vuotta myös hikoilu tuli kuvioon!! sitten,kun alkoivat asiaa tutkimaan.. laittoivat magneettikuvien jälkeen melkein suorilta leikkaukseen ja siitähän se helvetti vasta alkoi!!!! jalka kramppi,tunnotomuus jatkuvaa!! "sähkötystä" molempiin jalkoihin,akilles kipu yms. toinen leikkaus alle vuoden sisään ja ei apua! sitten kuntoutus orton 9x5 pv kolme vuoden aikana!! siellä sanottiin ei voi auttaa enempää!!! lääkkeinä koitettu kipuun/hikoiluun: ardinex,voltaren,noritren,triptyl,tramal,norflex,temgesic,cympalta,lyrica,neurontin. noista ei apua. tässä nyt oma toimisesti kuntoilua, kuntosali, ym liikunta ja ft terapiaa. liikkeessä ei tunne juuri mitään.. mutta sitten istuminen ja seisominen(paikallaan olo)! yhtä tuskaa, helvetillinen hermokipu ja hikoilu!!! 28v mies ja oireet samat!!!! niin se on muuten hyvä kysymys..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe