Valtaoja puhuu faktoista ja Räsänen toiveajattelusta:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012053115654126_uu.shtml
Vähiten uskovia, vähiten väkivaltaa
8
169
Vastaukset
- Luuta.
Valtaoja pyyhkii Räsäsellä lattiaa.
- kirkosta eronnut
Tässä on tehty taas se klassinen virhe, että on sekoitettu uskonnolliset ja uskovat, millä ei ole mitään tekemistä keskenään. Uskonnolliset ovat ateisteja pahempia. Uskonnolliset ihmiset osaavat puhua kauniita, mutta hengen hedelmiä ei heidän elämässään näy, koska Pyhä Henki puuttuu. He ovat kuin Raamatun fariseukset, jotka ahdasmielisesti yrittävät täyttää lain, ymmärtämättä miksi laki on annettu.
- KTS (Ei kirj.)
Mutta miten EROTETAAN toisistaan "uskonnolliset" ja "uskovat".
Tälläkin palstalla on "uskoviksi" itseään mainostavia NIIN väkivaltaisen aggressiivisia israelfanittajia, että tuntisin oloni turvallisemmaksi Helvetin Enkeleidenkin seurassa...
- Inhottava realisti
Se kuuluisa uudestisyntyneiden Usko isolla u-kirjaimella on samaa uskonnon harjoittamista kuin kaikki muukin. Samat rituaalit ja palvontamenot, pyhät kirjat ja oppirakennelmat kuuluvat siihenkin. Kyse on vain siitä, että sen oman uskon ainutlaatuisuutta yritetään korostaa.
Usein uskovat satuilevat siitä, miten "ennen" kaikki oli paremmin ja miten nykymaailma on turmeltunut ja tuhoisa kaikille. Mitään asiaperusteluita tälle väitteelle ei ole, mutta se ei uskovaisia haittaa.
On oikeastaan järkyttävää, että ministeri päästelee suustaan kaikenlaisia sammakoita tuohon tyyliin. Pääministeri on epäilemättä innoissaan siitä, että KD on hallituksessa...- Rapanhapakko
Jep. Olen huomannut, että vaikka "uudestisyntynyt"-termiä itsestään käyttävät ovat olevinaan kuin heillä olisi joku ylimaallinen laajakaista suoraan Jumalalta, mitään tietoa heille ei sitä kautta tule. Kaikki oppinsa ja dogminsa ovat ihmisten opettamaa uskontoa, ja siitäkin itseään uudestisyntyneiksi sanovat ovat erimielisiä. Koko sana on vain sen kultin tyhjiä sanontoja, jotka kuuluu sanoa. Samalla annetaan vaikutelmaa yliluonnollisesta tiedosta. Käytännössä "lukitaan vastaus" siihen omaan oppiin ja suljetaan silmät muulta.
Totta kai jokainen kristillinen "uskova" on myös "uskonnollinen".
-Hänellä on pyhä kirja kuten muillakin uskonnoilla
-Hän päätää ottaa oman tulkintansa siitä kirjasta Totuutena ja sulkee silmänsä ja korvansa esim. tieteeltä
-Hänellä on uskonnollisia rituaaleja. Luultavasti kaste, hartaushetket, rukoileminen, seurakuntiin kuulumattomillakin useimmiten joissakin seuroissa kiertely.
-Hän kokee saavansa johdatusta Jumalaltaan, olevansa yhteydessä Jumalansa kanssa
-Hän kokee, että kaikki muut uskonnot ovat ihmistekoisia, vain hänen oma uskonsa ei
Kaikki tyypillistä uskontoa ja uskovaisuutta, kaikissa uskonnoissa.
Vaatii melkoista epärehellisyyttä, joten heidän kulttuurinsakin muokkautuu niin ettei ole niin väliä ovatko asiat totta vai ei. Kunhan sanotaan olevan. Sellaisesta valheellisuudesta tulee niin elämäntapa, että ihmekös tuo, että joiltain, siis vain joiltain uskovaisilta menee sitten maallisenkin elämän puolella omat rahat ja toisten rahat, omat vaimot ja tyttäret ja toisten vaimot ja tyttäret sekaisin. Mikäs kumma, koska uskovaisuuden elämäntapa on muutenkin itselle ja muille valehtelu.
- SUORAUSKOVA
Hei "Rapanhapakko"
-on tosi surkeaa lukea tekstejäsi niistä huokuvan tietämättömyytesi vuoksi.
PR:n on oikealla paikalla ja puhuu totuuden ja toimen sanoja.
Jos Jeesuksen Kristuksen sanoja noudatettaisiin maailmassa, rauha olisi automaattinen.
Kristitty, uudestisyntynyt uskova ei ole USKONNOLLINEN. USKONNOLLISUUS ON PAHIN USKON VASTAKOHTA.- Voi luoja
Huh huh. Jotain rajaa sentään. Et taida uskoa tuohon soopaan itsekään...
Pidän Valtaojaa kohtuu fiksuna agnostikkona,ei-uskiksena, hän sentään myöntää tosiasiat, joita monet ateistit eivät kykene/halua myöntää. Esimerkkinä vaikka väite että "liki kaikki uskovaiset on rikollisia". Eskoa lainaten:"- En väitä, että uskonto tekisi ihmisestä rikollisen."
Olen lukenut molemmat kirjat, jotka perustuvat Esko Valtaojan ja Juha Pihkalan välisiin "kirjekeskusteluihin", mainioita kirjoja. Voin suositella vilpittömästi kaikkien luettavaksi vakaamukseen katsomatta :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.33812187Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko463570- 823159
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1272937- 992834
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam612618Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1592536Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2732439- 451511
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �151498