Hyväksyisitkö homoseksuaalisuuden jos Raamattu ei mainitsisi mitään koko asiasta?
Hyväksyisitkö homoseksuaalisuuden jos ...
12
85
Vastaukset
- Oma mielipide !
En hyväksyisi. Sehän on vastoin luonnollista suvun jatkamista. Järkikin tämän pitäisi sanoa. Tähän ei tarvita edes Raamatun kantaa.
- Just asking
Siinä tapauksessa et varmaan myöskään hyväksy
- ehkäisyä
- seksiä raskauden aikana
- suuseksiä
- anaaliseksiä
- masturbointia
- hyväilyä
- Yli 50 vuotiaan naisen seksiä.
- jne.
- minunmielipide
" Siinä tapauksessa et varmaan myöskään hyväksy
- ehkäisyä
*hyväksyn
- seksiä raskauden aikana
*hyväksyn
- suuseksiä
hyväksyn
- anaaliseksiä
*en
- masturbointia
-
- hyväilyä
'hyväksyn
- Yli 50 vuotiaan naisen seksiä.
*hyväksyn
- jne. "
-sä et taida oikein ymmärtää, mistä puhut?- Just asking
Jos suvun jatkaminen on pääpointti niin siinä tapauksessa ei voi hyväksyä yhtäkään kohtaa tuosta listasta.
Jos hyväksyt noi mitä luettelit, alkuperäinen argumentti oli väärä.
Kyse ei siis ole suvun jatkamisesta vaan jostain muusta. Mistä?
- mathetes
Vastaus aloitukseen!
Kirjoitit:
>>Hyväksyisitkö homoseksuaalisuuden jos Raamattu ei mainitsisi mitään koko asiasta?Sama oli mun kohdalla,,, Olin homouden vastainen jo ennen kuin edes tiesin mitä Raamattu asiasta ja niin vaan kaikki vahvisti sitten Raamattu miten luonnonvastaista on homoutta ...
- Voi ressukkaa!
Kirjoituksellasi osoitit vain sen, miten narsistinen olet.
Ihminen, joka himoitsee samaa sukupuolta olevaa,
rakastaa sairaasti omaa vartaloaan ja etsii sitten
itselleen kumppania, joka tyydyttää tuon sairaan
himoitsemisen. - Raamattu mainitsee
sellaisetkin, jotka ovat kykenemättömiä avioliittoon ja
luulenpa, että homoseksuaalit on juuri sellaisia eli
kyvyttömiä avioliittoon vastakkaista sukupuolta olevan
kanssa. Ongelma ja fobia on heillä, ei heteroilla !- Raamattu=satukirja
Raamattu onkin satukirja joten sillä ei ole väliä mitä siellä sanotaan.
- teapot
Asian luonnottomuus ei ole kiinni siitä onko se ilmoitettu Raamatussa vai ei. Asia riippuu sen suhteesta Jumalaan. Homoseksuaalisuus olisi joka tapauksessa väärin koska ei ole sopusoinnussa Jumalan tahdon ja Hänen asettamien hyvien periaatteiden kanssa eli on joka tapauksessa synnillistä. Hieno juttu että Jumala on tämän asian sanassaan ilmoittanut niin ei tarvitse turhaan pähkäillä niiden jotka ovat epävarmoja ja miettivät kuinka se oikeastaan on.
Hyväksyisitkö homoseksuaalisuuden jos Raamattu ei mainitsisi mitään koko asiasta?
Mielenkiintoinen kysymys sinänsä...
En hyväksyisi homoseksuaalisuuden harjoittamista, vaikka siitä ei olisi Raamatussa mainintaa suuntaan eikä toiseen, koska siinä tapauksessa kysyisin asiaa Jumalalta, ja uskon että Hän antaisi sisimpääni oikean vastauksen, sen vastauksen jonka Hän nyt sanassaan antaa.
Ennen uskoontuloa olisin kyllä hyväksynyt... Luultavasti... Ei tarvinnut selkeää kantaa tähän kysymykseen koskaan muotoilla, mutta identiteetilleni oli tärkeää että pystyin määrittelemään itseni "suvaitsevaiseksi" ja melko suvaitsevainen kaiken kaikkiaan olinkin, niin että kyllä... Syntipimeydessä ollessani, kun en vielä tuntenut Jumalaa, joka Raamatun ja Henkensä kautta ilmaisee tahtoaan, olisin hyväksynyt homot ja homoseksuaalisuuden harjoittamisen.
Ehkä olisin jopa ylpeillyt asialla. Jos ei muuten niin kristittyjä ärsyttääkseni...
Olen kylläkin miettinyt asiaa, nyt uskossa ollessani ja kun minullakin on jyrkkä kielteinen kanta homoseksuaalisuuden harjoittamiseen eli TIEDÄN ettei se kuulu kristitylle, niin, että kuinka monella meistä uskovista tämä kanta pohjautuu homofobiaan tai muuhun luontaiseen vastenmielisyyteen, ilman että Pyhä Henki on sitä asennetta vaikuttanut...
Ehkä se tulee näkyviin sävyssä jolla asioista keskustellaan...
Kristityn pitää kyetä rakastamaan jokaista lähimmäistä, myös homoa, erotuksetta, niin että Jumalan rakkaus myös käyttäytymisessä ja asennoitumisessamme tulee esiin, että nämäkin ihmiset on Jumalalle arvokkaita... Toisin sanoen, ei tule hyväksyä syntiä mutta syntistä tulee rakastaa, niin kuin Jumalakin rakastaa ja tahtoo pelastaa, armahtaa ja muuttaa syntisen ihmisen elämän, niin että myös näiden ns. homojen elämä alkaisi ilmentää Jumalan kirkkautta ja hyvää tahtoa.
Jumala haluaa antaa homoille Hänen tahtonsa mukaisen elämän, mutta myös meidät ns. heterot eheyttää fobioista ym. neuroottisista asenteista ja lihallisuuksista, vaeltamaan hyvän Jumalan johdossa. :)Raamattu on aika seksistinen kirja... Minusta asiaa voi verrata hyvään ystävyys, tai työtoverisuhteeseen. Niissäkään suhteissa seksi ei ole ensimmäinen asia joka on mielessä, tietenkään.
Homon kanssa voi olla ystävä. Ei ole mikään pakko ajatella ensimmäisenä mitä se ystävä sängyssä puuhaa.
Kunnioittaminen, ja toisen yksityisyyden huomioiminen ihmis-suhteissa on tärkeä asia.
- wpjeopwng
En tietenkään, se on täysin luonnonvastaista.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse924706Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133882Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1983751Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.862163Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791308- 1301192
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1571162- 531065
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924