Sain kerjuupuhelun

#tyhjä lompakko#

Minulle soitettiin jokin aika sitten jonkin säätiön rahankeruun toimesta, asia johon tarvitsivat tukea oli oikein hyvä ja ajankohtainen, taisi olla olla jotain sairaille lapsille. En voinut auttaa ja perustelin kantani sillä että kun käyn työssä & maksan veroja katson sen olevan riitävä korsi kekoon auttamisasioissa koska minusta yhteiskunnan tulisi jakaa noista verotuloista sitten kohteisiin joissa apua tarvitaan.

Mieluusti olisin soittajan säätiölle veroistani siivun antanut mutta Jykä, Urpo & co. ovat päättäneet toisin ja jakaneet avustusosuuteni kreikkaan ja lopuilla lentelevät bilderberg ym. varakkaan väen kokouksiin. Vievät itsekkäillä toimillaan avun sairaan lapsen edestä ja siksi näitä yhteiskunnan syöpäläisiä vihaan, ei tule tapahtumaan mutta ainahan saa toivoa että syöpäläisetkin aikanaan kuolevat köyhinä ja yksinäisinä vailla kunnollista hoitoa. Kyllä tämä on vihakirjoitus, vihaan syöpäläisiä yhtälailla kuin hekin toimillaan kansaa vihaavat, heidän vihansa vain ikävä kyllä on konkreettisempaa.

3

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esimerkiksi Helsingin lastenklinikan kunto on järkyttävä. Paikka on valtakunnallisesti tärkeä hyvin sairaiden lasten hoidon toteuttamisessa, ja nyt se on räjähtäneisyytensä takia aikamoinen häpeäpilkku "hyvinvointivaltiossamme". Hallitus touhottaa kaikenlaisten organisaatiouudistusten hullaannuttamana, ja konkreettiset nopeat korjaukset jäävät tekemättä. Hyväntekeväisyysvaroillako Lastenklinikkakin pitäisi korjata, Ameriikan malliin? Toivoisin, että verovarojani käytettäisiin tällaiseen, ei hupiklubimatkoihin, mietintötyöryhmiin, puoletukiin.

      Vai aiotaanko Lastenklinikka lakkauttaa, kuten Reumasairaalakin?

    • täkeämpiä nämä
    • loisvirkailija syö

      Ne ovat kaikki huijareita. Keräävät rahaa omaan taskuunsa.
      Lisäksi ihmettelen miksi poliitikot eivät hoida työtään. Me maksamme veroja, jotta nämä asiat olisivat kunnossa. Jos virkamiehet tekisivät jotain muuta kuin lusmuilisivat, niin asiat olisi hoidettu. Miksi maksamme palkkaa veroillamme tyhjäntoimittajille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      63
      1271
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      900
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      825
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      87
      702
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      37
      589
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      574
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      121
      536
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      523
    Aihe