Ohjeet EURO-Titanicin upotessa:

1. Siirrä kansituolisi paikkaan, jossa kuulet orkesterin kunnolla.
2. Tilaa lisää konjakkia.
3. Nauti showsta, sitä ei kestä kuin hetken.
14123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

>>2. Tilaa lisää konjakkia.

Tämä puoli on jo jonkin aikaa ollut kunnossa. Huhtikuulla haettiin pakettiautollinen sekä viskiä että konjakkia kesän rientoja varten.

Kun EURO alka korista viimeisiä korinoitaan, korkataan lastista joka päivä uusi konjakkipullo juhlan kunniaksi. Laskelmiemme mukaan juotavaa riittää koko Euron kuolinkamppailun ajaksi.

Jos Euro sattuisi kestämään yli kesän, niin haetaan autolla Virosta lisää viinaa. Siis mikäli laivat silloin ylipäätään enää liikennöivät.

Hyvin harvoin pääsee ihminen elämänsä aikana näkemään näin suurta taloudellisen tuhon spektaakkelia, kuin mitä nyt on Euroopassa alkamassa.

Äänestä

Tuollainen sopivassa kännissä tehty vaikean asian lopetus lienee henkisessä mielessa se helpoin tapa. Täydellä pakkoryypytyksellä ajetaan se hyvin, ja hyvin palvellut vanha eurokaakki loppuun.

Lisää EKP-viinaa vaan velkakoneeseen, niin paljon kuin ahtamalla mahtuu ja saadaan kurkusta alas menemään. Sitten katotaan miten paljon vanhan mantereen värkistä oikein irtoaa, ennenkuin Euroopan laakerit leikkaa lopullisesti kiinni.

Lyhyet hautajaiset päälle. Ja maanantaina normaalisti takas sorvin ääreen ihan uusilla ideoilla ajetellen.

Äänestä

Tärkein on tämä että pankeista pitää siirtää rahat kiinteään omaisuuteen.

Äänestä

onkohan varallisuus kunnossa?

Herättää tietysti kysymyksiä että onko esim. Nordealla varallisuutta maksaa kaikille tallettajille kerralla kaikki talletuksensa heti pois?

Vai onko rahat hukattu?

Äänestä

On jo nähtykin, nostaminen pankista maksaa enemmän kuin tallettaa tai nostaa.

Espanjalaiset jo aloittivat, kun kohta ei ole pankeissa rahaa mitä nostaa, silloin nostamisesta rahastetaan, nostan 10e, nostaminen maksaa 20e :)

Äänestä

Itseasiassa kansanedustaja Ritva Elomaakin ihmetteli kun ostin äidille äitienpäivälahjaksi sen kirjan joo, ihmetteli itsekin sitä että miten voi maksaa se kun talletat toisen tilille käteistä.

Äänestä

Jos ny vielä samaan syssyy
Andromedakin tuol yläilmoissa
tekis tehtävänsä
ja aurinkokin pimenis,
nii eikö koittais maapallolle ja sen kaikill ihmisille
iha tosi lepo ja rauha.

Loppus turha vouhkaamnen omista ja toisten rahoista ja varoista.

Äänestä

> Espanjalaiset jo aloittivat, kun kohta ei ole pankeissa rahaa mitä nostaa,

Todellisuudessa espanjalaiset kadunmiehet ovat nostaneet tileiltänsa vaivaisen yhden (1) miljardin euron verran käteistä pois.
Loput 96 miljardia euroa Espanjasta ovat siirtäneet pois pankit, yritykset ja sijoittajat.

Espajan kansalaisten piikkiin tuokin asia asinakin puheissa ja tiedotusvälineissä lykätään.

Vaikka todellisuudessa Espanjan kuppia ovat kaatamassa nurin taaskin samat suurpankit. Ne jotka koko Eurokriisistä kaikkein eniten muutenkin hyötyvät.

Äänestä

Oikeestihan Euro ei ole verrannollisesti mikään sellainen isännän arvokas hevonen ja vuosikymmenten vanha työkaveri. Semmoinen iso arvokas eläin, jonka lopettamista pitää aikuisen miehenkin oikein viinakännin kanssa surra alkuun monta iltaa pois alta.

Euro on rahana vain 10 vuoden ikäinen tekele. Se on siis verrattavissa lopettamisikään tulleeseen ajokoiraan tai perheen tuttuun seurakoiraan. Paree kun laitetaan klinikalla nopeasti vaan piikki nivuseen, kipeäksi käyneelle raihnaalle eurokoiralle.

Tuosta se ei olis enää kunnolla noussut. Vahvojen lääkkeiden voimalla sitä vois koettaa vielä pitää vuodenkin verran pitää pystyssä.

Mutta kyllä siitä sen omastakin katseesta ja silmistä jo näki. Rappujen kiipeäminenkin oli täyttä tuskaa. Läähätti tuskasta maatessankin ja halusi ja oli ihan valmis lähtemään pois täältä kärsimästä.

Äänestä

Hanki vähintään vuoden varasto säilyvää ruokaa, säilykkeitä ja kuivamuonaa. Myös vettä kannattaa varastoida. Jos ei paska lennäkkään tuulettimeen euron kaatumisen myötä on sulla silti sitten vuodeksi safkaa tallessa. Muussa tapauksessa on sitten hyvä että on eloonjäämissettiä valmiina kun alkaa kauppojen hyllyt tyhjentyä ja kaaos kaduilla.

Äänestä
  • Varustelu ja hamstraus pitää tietysti osata tehdä vielä kaikessa hiljaisuudessa ja naapureilta salassa ettei näille tule sitten kiusaus tulla tekemään varastoistasi selvää jälkeä kun omansa loppuvat.

    Äänestä

Jokos se kreikka on ilmoittanut konkurssistaan? Eikös se viikonloppuna sen tee, kun pörssit ovat kiinni? Minun sijoituksiini tuo ei mitään vaikuta, koska omistan vain kaksi kättä.

Äänestä

4. Tarvittaessa tilaa myös sikareita.

Äänestä

Ja kaikesta tärkein:

5. Maksa laivayhtiön liikkeellelaskemalla lainapaperilla...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nearfarwhereverjuaar kirjoitti:

1. Siirrä kansituolisi paikkaan, jossa kuulet orkesterin kunnolla.
2. Tilaa lisää konjakkia.
3. Nauti showsta, sitä ei kestä kuin hetken.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu