Eikä nämä juutalaiset sen vertaa tiedä

muka viisaita

Että itkumuuri on keisari Hadrianuksen rakentaman Jupiterin temppelin jäännös. Josefus sanoo ettei vuonna 70 jäännyt kiveä kiven päälle Jerusalemissa joten Solomonin ja Heroduksen temppeli se ei ainakaan voi olla.

4

62

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuri näin

      Sitähä ne itkeeki ...

      • hillelel

        Nooh taitavat itkeä sitä että ympärileikkaus oli Egyptistä kopioitu. Sieltä se vaelteleva irakilainen mustalainen Abrahamkin sen kopioi jos oli edes olemassa.


    • Antisemitistien iso

      dilemma tuntuu olevan koettaa osoittaa juutalaiset syyllisiksi kaikkiin maailman epäkohtiin ja samaan aikaan yrittää todistaa, ettei juutalaisia tai heidän historiaansa ole koskaan ollut olemassakaan. Tästä seuraa avauksen kaltaisia anakronismeja.

      Länsimuurin vanhimmat osat ovat kiistatta esikristilliseltä ajalta. Flaviuksen kaikkia lauseita ei kannattane ottaa aivan kirjaimellisesti, roomalaiset tarvitsivat muureja tai niiden osia myös omaan käyttöönsä. Varsinaisen temppelirakennuksen he kyllä hävittivät.

      • hebreew myht dimb

        Ei kukaan yritä todistaa muuta kuin sen että semiitit päivitti babylonialaista ja egyptiläistä mystiikkaa ja hölynpölyä. Kristityt sitten lisäsi jotain eurooppalaista pakanuutta. Ensimmäisenähän ihmiset kumarsi aurinkoa ja härkiä vai oliko nekin hebreaa möllöttäviä savipäitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4592
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3403
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      41
      1438
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1353
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1206
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      998
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe