Nykyajan isänmaallisuus

feldgendarmerie

Aikaisemmin isänmaallisuus oli koti, uskonto ja isänmaa. Mielestäni näitä voisi hieman päivittää.

Koti ei enää ole välttämättä paikka, missä on isä, äiti ja kaksi lasta. Yhden hengen taloudet ovat nykyään tavallisia. Myös homopariskuntien taloudet ovat tulleet päivänvaloon. Itse en kuulu niihin, mutta hyväksyn ne kyllä. Kunhan ovat suomalaisia. Tietenkin perinteisiä perheitä olisi hyvä olla mahdollisimman paljon, muuten kuolemme sukupuuttoon. Joka tapauksessa käsite koti voi sisältää monenlaista taloutta.

Aikaisemmin yli 95% suomalaisista oli kristittyjä. Määrä on koko ajan ajan vähentynyt. Huolestuttavaa on islaminuskoisten määrän lisääntyminen. Se uskonto ei Suomeen kuulu. Niiden määrää ei saa paljon lisätä. Ainakaan niille ei saa antaa sananvaltaa. Luterilainen kirkko ja valtio kuulunevat vielä yhteen, siten voimme pitää puolemme islamia vastaan.

Isänmaa on vaikeampi käsitys. Itsestään selvänä siihen kuuluu mm. maanpuolustus. Kuitenkin armeijan käyneiden miesten osuus vähenee koko ajan. Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, ettei kaikkien tarvitse sinne mennäkään. Nykyinen n. 80% aste on varsin hyvä. Reserviarmeijamme on vielä riittävän suuri ottamaan vastaan iivanan hyökkäyksen. En usko, että Putin sieltä hyökkää, mutta hänen jälkeensä kuka tietää.

Isänmaa pitää sisällään valtiomme nykyiset rajat. Ryssä vei osan 1944, mutta maamme on vielä riittävän suuri. Suomen asukkaista on vielä yli 90% syntyperäisiä suomalaisia. Voi olla, että se määrä tulee vähenemään, mutta se on tehtävä hallitusti. Missään tapauksessa emme saa antaa muille kulttuureille ylivaltaa täällä.

Suomalaiset ja hallitulla maahanmuutolla tulevat siirtolaiset ovat jatkossa Suomen perusta. Edellytyksenä on, että maahanmuuttajat omaksuvat suomalaisen kulttuurin ja tavat. Sharia lain -vaatijat voivat painua helvettiin. Mokoma nykyaikaan kuuluva barbarismi on ehdottamasti estettävä ja siten monikulttuurisuus torjuttava. Suomessa on suomalainen kulttuuri.

Pitäisin näitä eväitä nykyajan isänmaallisuutena. Olemme luoneet hyvän valtion ja pitäkäämme siitä kiinni.

8

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fvgbhnjk

      Nykyajan isänmaallisuus on kolmen ässän yhdistelmä eli Siitoin, Sylvain ja Sepi. Tästä me nautimme.

    • docdoc

      Koti on siellä missä asun, en usko mihinkään uskontoon ja isänmaa on sattumalta Suomi.

      Voin pitää kotiani muualla, uskoa realististen todisteiden mukaan ja vaihtaa maata jos siltä tuntuu.

      Ainoa mikä estää Suomen mahdollisen sodan on omistamamme ydinpommi, muutoin meillä pyyhitään laittiaa naapurin toimesta. En jää tänne tapettavaksi. Onneksi nykyisin on hyvät välit naapurimaahan mutta huomisesta ei tiedä.

      Haluan olla vapaa asumaan ja liikkumaan missä vain. Kiitän kuitenkin Suomea koulutuksesta ja suhteellisesta vapaudesta. Moitin liiallisesta verotuksesta ja yhteiskunnan byrokratiasta mitkä tukahdutavat vapaan elämän. Suomessa on näennäinen vapaus.

    • jäärä.
    • myötähäpeä

      Tyypillistä kansallissosialistista sionismia, kaikki kritiikki sensuroidaan kun ei kyetä argumentoimaan opponenttia nurin.

    • WTT

      Erään tiedon mukaan Venäjä aikoo hyökätä Suomeen. Tätä valmistellaan siten, että Suomen puolustusvoimia heikennetään, mm. itärajalla. Siis suomalaisiakin on juonessa mukana. Myös maa-alueiden myynti venäläisille tärkeistä paikoista on tätä samaa. Siitä on ollut TV:ssä. Venäjä on laittanut sotakalustoa lähelle Suomen rajaa, tästäkin on ollut mediassa. Bilderberg-ryhmä on juonessa mukana.
      Toinen mörkö on Suomen muuttuminen monikulttuurisekasotkuksi, jossa islam on mukana.

    • helenashemu

      Venäläiset ovat pikkuhiljaa vallanneet Suomea, pala palalta. Suomimiehet ovat ihan vapaaehtoisesti naineet venäläisnaisia, venäläiset ovat ostaneet hyvällä rahalla mökkejä ja maa-alueita Suomesta, maahanmuutto on Venäjältä Suomeen kiihtynyt ,samoin matkustajavirta Venäjältä Suomeen on koko ajan kiihtynyt. Suomen päättäjät eivät välitä Suomen kansasta, he ovat valmiita myymään Suomen rahasta. Kai he sitten loppupeleissä karistavat Suomen pölyt jaloistaan ja pakenevat esim.Ruotsiin tai Taimaahan kun suomalaisten elinolot Suomessa ovat heikenneet riittävästi.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4118
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      26
      2980
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1328
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      133
      891
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe