New Jerseyn ylioikeus on määrännyt lapsensa pahamaineisten natsijohtajien mukaan nimenneet vanhemmat menettämään lastensa huoltajuuden.
Natsiaatteen kannattajiksi julistautuneet Heath ja Deborah Campbell olivat otsikoissa ensimmäistä kertaa vuonna 2009, kun he yrittivät tilata pojalleen syntymäpäiväkakkua. Koska vanhemmat olivat nimenneet pojan Adolf Hitler Campbelliksi, kakkukauppa ei suostunut tilattua leivosta toimittamaan.
Hieman tapahtuneen jälkeen paikalliset lastensuojeluviranomaiset ottivat huostaan Adolfin sekä tämän kaksi sisarusta, jotka olivat myös nimetty pahamaineisten natsijohtajien mukaan. Viranomaiset ottivat huostaan myös perheeseen syntyneen Hons-vauvan melkein heti hänen synnyttyään.
ABC Newsin mukaan huostaanoton taustalla oli oikea huoli lasten kotioloista. Käräjäoikeuden mukaan Campbellien kotona oli tavattu useita kotiväkivaltatapauksia. Deborah Campbell oli kerran livauttanut naapurin oven alta lapun, johon hän oli kirjoittanut pelkäävänsä aviomiehensä tappavan hänet. ABC:n mukaan Adolf Hitler Campbell myös oireili huonoja kotiolojaan uhkaamalla tappaa useita ihmisiä.
Huffington Postin mukaan kolmen vuoden mittainen oikeustaisto lasten huoltajuudesta on nyt päättynyt ja New Jerseyn ylioikeus on päättänyt, että Campbellit eivät saa lastensa huoltajuutta takaisin.
Kummankaan puolen asianajajat eivät saa oikeuden määräyksen vuoksi kommentoida tapausta, mutta Heath Campbell rikkoi määräystä ja antoi lausunnon medialle. Siinä hän kertoo olevansa vakuuttunut siitä, että lapsensa nimeäminen Adolf Hitlerin mukaan on ollut syynä huostaanotolle.
- Jos minun täytyy luopua natsiaatteesta lasteni vuoksi, niin sitten teen niin, hän vakuutteli.
IS
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/vanhemmat-menettivat-lapsi-hitlerin-huoltajuuden/art-1288474035759.html
Bazarambaksi tai Miloseviciksi tai Staliniksi tai Maoksi tai Napoleoniksi tai Iivana Julmaksi tai Tsingis-kaaniksi tai Julius Caesariksi tai joksikin muuksi massamurhaajaksi saisi pojan ilmeisesti nimetä, mutta ei Adolf Hitleriksi.
Natsin poika otettiin huostaan.
10
69
Vastaukset
- ropakantaa
Mikähän siinä oli vikana?
Terveisin Carl Gustaf Mannerheim ja lastensuojeluliiton vapaamuurari Joseph Goebbels (6 lasta) - Delfoin oraakkeli
Pohjois-Amerikan Yhdysvalloissa on kaikenlainen hulluus mahdollista...
- mitäs luulette?
Samaahan tuo on ollut sisäsiittoisten hyrrien johdossakin... Arvatkaapa nauretaanko hyrrejä Venäjällä?
Pikku vinkki: hyrrit ovat anuksesta....- MIkä on
hyrri?!?
- ?
?
- hyi kakkaa
MIkä on kirjoitti:
hyrri?!?
Hurrit on alinta paskasakkia tässä maassa. Varsinkin suomenhurrit.
- österbottuilija
hyi kakkaa kirjoitti:
Hurrit on alinta paskasakkia tässä maassa. Varsinkin suomenhurrit.
millähän perusteella ? Joskus tuntuu , että esim. me e-pohjalkaiset olisimme sitä - siis omasta mielestänikin.
- Hmmmh,
Saa nimetä, ihmettelenkin syvästi onko USA:ssa minkäänlaista valvontaa nimen annossa jos tuo kerta oli mennyt läpi. Suomessa ei Stalinit sun muut onnistuis, tosin Stalin onkin sukunimi kuten Milosevic, Bazaramba ja Mao.
Josif, Josef, Jooseppi sen sijaan onnistuu hyvin mutta kyllä täytyy vanhempien paljon lastaan vihata jos tuollaisia nimiä antavat.
Napoleon tuskin menee läpi jos viranomaisilla on vähääkään järkeä päässä.
Iivana Julma taas ei ole mikään kokonainen nimi vaan lempinimi, kuten tuo Tsingiskin. (Ivan, Iivari, Iiro(?)) ja Temujin.
Juliuksia olen tavannut muutaman kappaleen elämäni aikana. - JK
NIINKÖ
- Jostakin syystä
murhamiehen ja pedofiilin, joka edelleenkin esimerkillään kiihottaa tuhansia ihmisiä murhaamaan ja lapsiinsekaantumaan, nimi on kuitenkin varsin suosittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663