Oletko jo nähnyt pommirobotin tai Suojelupoliisin panssaroidun auton? Kiinnostavatko Liikkuvan poliisin takaa-ajovideot, lasten oma poliisikamari tai vanha rikostutkimuslaboratorio?
Poliisimuseo Tampereen Hervannassa tarjoaa nähtävää koko perheelle. Museossa voi istahtaa mustanmaijan penkille, ihmetellä Suomen ensimmäistä lottokonetta tai tähyillä kattoon, josta on köydellä laskeutumassa poliisin erikoisyksikön Karhun jäsen.
- Poliisimuseo on mielenkiintoinen ja ilmainen käyntikohde kaikenikäisille. Museon perusnäyttely kertoo suomalaisesta poliisista ja sen työtehtävistä keskiajalta nykypäivään asti. Vielä ehtii tutustua myös Ohranasta Supoon -erikoisnäyttelyyn, kertoo Poliisimuseon intendentti Aimo Aitasalo.
Lapsille riittää tekemistä museon lastenosastolla, poliisikamari Pokelassa. Siellä lapset voivat pukea päälleen poliisiunivormun ja kokeilla rosvona olemista Pokelan putkassa.
- Muistoksi vierailusta saa mukaan poliisihatun ja Junnukonstaapelin kortin, johon tulee pikkukonstaapelin oma sormenjälki. Kotiin saa myös Pikkupoliisin tehtäväkirjan, joka sisältää 5 - 8-vuotiaille sopivia tehtäviä.
Poliisimuseo on avoinna kesälläkin tiistaista perjantaisin kello 10 - 15 ja lauantaisin kello 12 - 17. Opastuksia voi tiedustella Poliisimuseon aulapalvelusta p. 071 878 3900.
Poliisimuseossa Tampereella on nähtävää koko perheelle
Informaatiota
3
154
Vastaukset
- Ehkä tai ei
Supon auto lienee jokin vanha edustuskosla ja ne videot löytyy juutuupistakin.
- Poliisimuseo 360
poliisimuseo panoraama 360 toimii nyt myös Ipad / Iphone / Ipod:lla.
www.virtuaalikierros.fi tai suora linkki sivuille:
http://www.kaupunkikierros.fi/etsi-kohde/panoraamat/tampere/museot/poliisimuseo/poliisimuseo.php tonne kun pääsis.. kiinnostaa eritoten 144 ja 99 saabit poliiseilla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341967Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29959- 69866
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?260740Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65726- 10709
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132680- 79665
- 26659
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.205652