Todella syrjäytynyt jo 1 vuoden

Todellinen syrjäyminen tapahtui siten että muutin toiseen paikka kuntaa työn perässä joka ei sitten koskaan toteutunu.
Tottakai otin yhteyttä paikkakunnan sosiaalitoimistoon jossa sitten evättiin kaikki sosiaalinenetuus kuten vuokra,terveydenhuolto,toimeentuloa en saa ja kun viellä asia meni sosiaalilautakunnan päätettäväksi sieläkin asia ei muuttunu.
talvi meni siten että tein hätäisesti itelle asumuksen ja olen joutunu tekmään päätöksiä jotta selviäisin jokaisesta arkisesta askareestani.
Tässä vaiheessa pitäneen sanoa vaikka olen joutunu yhteiskunnan ulkopuolelle niin näen montakin asiaa toisin jota voisi tehdä monien hyväksi.
alkoholiongelmaa ei ole koska en juo ja rikoksia en tee koska tässäkin tilanteessa moraalini o tiukka.
Tässä kohtaa olen kateelinen niille maahanmuuttajille tosin jotka saa asumuksen ja ne sosiaalisetetuudet joita minä suomessa syntynyt en pääse edes pienitäkään oikeutta saamaan ilman että todella olen käyny tämän pohjan josta vain kaikki o ylöspäin.
en kyllä toivo tätä kenellekkään
11453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Todellista syrjäytymistä on kun sut tuhotaan kirjaimellisesti kiusaamalla ja et oo mukana enään työelämässä ja olet syrjäytynyt kaikesta kuten minä koska mul ei o kavereitakaan, ei duunipaikkaa, ei harrastuksia, ei mitään paitsi omat rakkaat lähimmäiset.

Äänestä
  • Täällä kanssa kovaa vauhtia syrjäytyvä. Miten tätä junaa enää pysäyttää.

    Äänestä

  • syöksy kirjoitti:

    Täällä kanssa kovaa vauhtia syrjäytyvä. Miten tätä junaa enää pysäyttää.

    Niinpä, mikä pysäyttäisi...

    Oman virheen ja huonon tuurin takia vääjäämättä tipahtamassa yksinäiseksi ylivelkaiseksi työttömäksi ja minäkin ainakin aluksi jopa alle perusturvan varaan kun tuet tulevat ensin evätyiksi ja ilman läheisiä jotka voisivat auttaa. Lähiviikkoina.

    Tuntuu jotenkin epätodelliselta, että ei voi kuin odottaa tipahdusta. Ikäänkuin katsoisi elämänsä menoa sivusta. Ja sivuun. Joskus yksi virheliike riittää viemään pitkään hyvin lentäneen koneen onnettomuuteen. Eipä tullut mietittyä silloin kun siivet vielä oli ilmaa siipien alla. Että vielä mennään pienestä syystä alas ja syrjään. Tiedän että näinä päivinä meitä on monta.

    Ikää on sen verran ja ala sellainen että uudelleenkouluttautuminen on lähinnä vitsi. Jos olisin oikeasti vaikka edes mt-kuntoutuja niin tukea palveluiden käyttämiseen olisi. Mutta nyt on tapahtumassa mahalasku kovalla nopeudella. Ei auta että on kymmenet vuodet tehnyt töitä ja maksanut veroja.

    Tätä nettiyhteyttäkään ei sitten enää ole ole. Syrjäydyn myös bittiavaruudesta. Vähän ennen kuin muusta elämästä.

    Äänestä

  • No et sä kyllä sitten oo vielä syrjäytyny jos sulla on sentään rakkaat lähimmäiset. Todellista syrjäytymistä on se kun ei oo duunipaikkaa, kavereita eikä lähimmäisiä.

    Tosin en minäkään ole syrjäytynyt täysin, ikävä kyllä. Minun lähimmäiset, eli vanhemmat, ovat osallistuneet kiusaamiseen ja tuhonneet mun elämän. Se on mukavaa kun on syntynyt hullujen narsistien lapseksi ja nämä vanhemmat nauttivat siitä jos he pääsevät tuhoamaan oman lapsen elämän jotta he voivat sitten voivotella yhdessä lapsen kanssa "maailman pahuutta". Odotan tässä milloin vanhemmat kuolis pois jotta niistä pääsis loppullisesti eroon. Syrjäytymistä ei ole täysin tapahtunut minun osalta koska mm. faijaa pitää nähdä kerran viikossa tai parissa. Jos yrittää katkasta kokonaan suhteen niin faija hyökkää heti kysymään vihasena mikä mulla on vikana ja muuta paskaa.. Vikana on tietysti se ettei heistä pääse eroon ja että he ovat elossa. Ei kai siinä muuta vikaa.

    Sitten kun syrjäytyy täysin niin se on todellista vapautta! Odotan innolla sitä päivää kun pääsen syrjäytymään!

    Äänestä

Sinulla on aimo annos positiivisuutta jäljellä ja koet että voit antaa panoksesi monin tavoin yhteiskunnassa. Kun on tuollinen mieli, et käytä päihteitä niin asiasi ennenpitkää järjestyvät. Saat vielä asunnon ja talouskin kohee.
Kaikilla joskus elämä takkuilee.

Äänestä

Tätähän tämä pahimmillaan on. Ja kun ei ole töitä niin mitään ei voi tehdä, muutakun tuijotella neljää seinää. Onhan ne ystävien näkeminen mutta nekin ajallaan jää. Kenellä nyt olisi varaa mennä kahville kenenkään kanssa kun se kahvikupin hinta on sitten pois jonkun päivän ruuasta, ja ehkä pahinta vielä kahvikupillisessa on jos joutuu vielä edes takasin mennä julkisilla kulkuvälineillä jotka nostavat lippujen hintaa joka vuosi. Toisin sanoa ystävän kanssa kahvittelusta joutuu maksamaan pyöreesti 10e, kenellä nyt olisi siis ystävien näkemiseen varaa. Elikkä yksin neljän seinän sisällä istumme ja pyrittelemme peukaloita miettien mikä meni vikaan kun ei elämässä ole sisältöä??

Äänestä
  • Perusta kahvila niin ihmiset tulee sun luokse ja kahvikuppi ei oo pois päivän ruuista vaan maksaa ne.

    Äänestä

Jokaisella on oikeus toimeentulotukeen, jos muuta tuloa ei ole. Sosiaaliasiamieheen yhteys heti, jos asia ei muuten onnistu. Kirjoituksesi ei oikein tunnu uskottavalta tältä osin. Te-toimistosta saa apua, jos vain haluaa. Työhön pääsy on ensisijaista, mutta kannattaa mennä työharjoitteluun/työelämävalmennukseen/työtoimintaan/pajatoimintaan tai työvoimapoliittiseen koulutukseen siksi aikaa kun työpaikka löytyy. Aivan varmasti paikka järjestyy jostain, jos vain oikeasti haluaa. Silloin saa Kelan tuet ensimmäisestä mukanaolopäivästä alkaen maksuun. Jos asuntoa ei ole, niin tilanne on silloin hankalampi. Työssäni olen huomannut, että ihmiset eivät osaa käyttää eri viranomaisten palveluja ja asuntoakaan ei osata aina etsiä oikealla tavalla, mutta apua saa kun vain osaa sitä pyytää. Hienoa ettet käytä päihteitä ja pysy jatkossakin niistä erossa. Asioilla on tapana järjestyä.

Äänestä
  • Kuntouttavaan työtoimintaan ei pidä kenenkään terveen ja työkykyisen ryhtyä, ei varsinkaan oman alansa tehtäviin. Siinä kauppaa vain oman aikansa, ammattitaitonsa ja ihmisarvonsa vastikkeetta ja käteen jää pelkkä morkkis, vitutus ja masennus. Kokemusta on, ikävä myöntää.

    Äänestä

Nyt on metsät pullollaan mustikkaa ja sienet pian nousevat. Tuulipuvut päälle ja hyttysverkkohattu, poimuri, sieniveitsi ja sankot ja eikun metsään töihin! Marjat ja sienet puhdistetaan keräämisen jälkeen ja viedään esim. marjanmyyntipisteisiin ostajille, esim. torille ja marja- ja sienitukkukauppiaille, ja verotonta tuloa kilisee kassaan! Että näin, vaikka jotkut eliitit yrittivät kieltää tämänkin jokamiehen oikeuden työttömiltä, mutta onneksi hallitus ei siihen suostunut...

Äänestä

Kysykää Nalle Walhroossilta. Kyllä se hoitaa asiat kuntoon ja tietää mistä kiikastaa. On se niin kova jätkä että.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Todella 0,001% kirjoitti:

Todellinen syrjäyminen tapahtui siten että muutin toiseen paikka kuntaa työn perässä joka ei sitten koskaan toteutunu.
Tottakai otin yhteyttä paikkakunnan sosiaalitoimistoon jossa sitten evättiin kaikki sosiaalinenetuus kuten vuokra,terveydenhuolto,toimeentuloa en saa ja kun viellä asia meni sosiaalilautakunnan päätettäväksi sieläkin asia ei muuttunu.
talvi meni siten että tein hätäisesti itelle asumuksen ja olen joutunu tekmään päätöksiä jotta selviäisin jokaisesta arkisesta askareestani.
Tässä vaiheessa pitäneen sanoa vaikka olen joutunu yhteiskunnan ulkopuolelle niin näen montakin asiaa toisin jota voisi tehdä monien hyväksi.
alkoholiongelmaa ei ole koska en juo ja rikoksia en tee koska tässäkin tilanteessa moraalini o tiukka.
Tässä kohtaa olen kateelinen niille maahanmuuttajille tosin jotka saa asumuksen ja ne sosiaalisetetuudet joita minä suomessa syntynyt en pääse edes pienitäkään oikeutta saamaan ilman että todella olen käyny tämän pohjan josta vain kaikki o ylöspäin.
en kyllä toivo tätä kenellekkään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu