Ateistin hautaaminen

Kertokaahan ateistisita hautajaisista missä olette olleet tai mitä suunnittelette?

Itselleni ei ole tullut vastaan kuin näitä tylsiä kristillisiä hautajaisia joten haluaisin kuulla vähän vaihtoehdoista. Isäni on ateisti ja minä myös, eli jossain välissä moisen järjestäminen tulee eteen. Eli en halua pappia hautajaisiini, en veisaamista vaan parempaa musiikkia (Beethovenin yhdeksäs yms.). Jos mahdolliset hautajaisvieraat tulevat hautajaisiin minun takiani niin he kuuntelevat toivettani. Voivat sitten kotonaan veisata jos aivan pakko on. Sukuhauta on hautasumaalla eli sinne kait silti.
17189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Toivosin että ruumiini pilkottaisiin ja vietäisiin Kuhmon korpeen karhun haaskaksi.

Äänestä
  • Oletko Kuhmosta kun tuollaista toivot: Itse käyn siellä kesäisin erikoisesti Kamarimusiikin aikaan.

    Äänestä

Enimmäkseen olen ollut uskonnollisissa hautajaisissa, mutta myös parissa uskonnottomassa.

Uskonnolliset hautajaiset ovat järjestään hyvin synkkiä. Virsiosuudet ovat kammottavia! Eikä ne pappien puheetkaan hääppöisiä ole olleet.

Parissa uskonnottomassa muistotilaisuudessa olen ollut ja ne olivat kauniit. Niissä soitettiin vainajien lempimusiikkia ja puheen pitäjä oli todellakin perehtynyt heidän elämäänsä.

Minut tullaan toiveeni mukaisesti tuhkaamaan ja tuhkat sirotellaan luontoon. En halua mitään muistotilaisuutta. Sen olen kumppanilleni selväksi tehnyt. Olemme molemmat tehneet todistajien allekirjoittamat paperit toiveestamme hautajaisten osalta. Joita ei siis pidetä. Ei sukulaisia sinne teeskentelemään, kun ei nytkään olla missään tekemisissä.

Äänestä

Olen ollut monissa hautajaisissa, mutta en koskaan sellaisissa, jossa vainaja olisi ollut tunnustava ateisti. Homma on mennyt aina kristillien kaavan mukaan.

Äänestä

Mahdollisimman halpa arkku, ei muistotilaisuutta, ei siis hautajaisia, vaan tuhkat mereen.

Äänestä

Minulle ihan sama mihin ja miten sukulaiseni ja omaiseni minut hautaavat. En minä siitä mitään enää tiedä. Kaikki hautajaiset missä olen ollut ovat olleet samaa kaavaa noudattavia ikäviä tilaisuuksia. Niihin on vain ollut pakko mennä.

Äänestä

Tuhkaksi mahdollisimman halvalla ja tuhkat mereen, jos mahdollista. Ei missään nimessä näitä perusluterilaisia tekopyhyyden multihuipentuma-hautajaisia, joihin tullaan ainoastaan kyttäämään sukulaisten pukeutumista ja syömään ilmaiseksi.

Äänestä
  • Niin ja sinä maksat ne serkunkumminkaimojenkin syömiset, joita et muista koskaan nähneesikään. Paitsi tietenkin jos kiellät hautajaistesi järjestämisen.Ei ne pakollisia ole.

    Äänestä

Tuhkaus ja pieni muistotilaisuus. Tuhkalle on paikka katsottuna puutarhassa ja siihen istutetaan ruotsin pihlaja.

Äänestä

Joillain hautausmailla on uskonnottomille oma paikkansa hautausmaalla. Uskonnottoman muistotilaisuus voidaan viettää kappelissa, mutta silloin paikalla ei tietenkään ole pappia yms. Tilaisuus voidaan suunnitella itse.

Minusta muistotilaisuus ei ole vainajaa, vaan omaisia varten - varsinkin, jos vainajalla oli heihin läheiset välit. Tietysti vainajan elämänkatsomus täytyy ottaa huomioon, mutta jonkinlaisen tilaisuuden järjestäminen voi olla omaisille tärkeä osa surutyötä.

Tämä on tietysti vain oma mielipiteeni.

Äänestä
  • Kaikissa seurakunnissa ei kappelia anneta sellaisen vainajan muistotilaisuuteen, joka ei kuollessaan ollut kirkon jäsen. Niissäkin jossa se annetaan käyttöön peritään maksu. Tässä on taas muistettava se, että kappelien kulut maksetaan yhteisöverosta (ne on hautaustoimen kuluihin merkitty) ei kirkollisverosta.

    Äänestä

Olen ollut monissa uskonnottomien hautajaisissa. Muuten ne ovat samankaltaisia uskovien kanssa paitsi pappi ja uskonnolliset riitit puuttuvat.

Haudalla joku voi sanoa muistosanat ja muistotilaisuudessa usein joku pitää pienen puheen vainajan elämänkertaan liittyvistä seikoista. Halukkaat voivat muistella ääneen vainajaa. Hyvät tutut yleensä sanovat jotain.
Muistotilaisuuteen voi kutsua myös erikseen esim. vapaa-ajattelijoista erityisen puhujan. Hänkin fiksuna ottaa omaisilta selville, mitä erityistä vainajasta tovotaan lausuttavan.

Tilaisuuden muodot ovat avoimet. Ei niissä tarvitse olla kaavoja.
Se on ottanut pattiin, jos omaiset ovat kutsuneet papin paikalle, vaikka vainaja on ollut uskonnoton.

Äänestä

Mulla on olemassa paikka, johon olen istuttanut puut itselleni ja rakkaalleni. Minulle pihlaja, hänelle vaahtera. Paikka on metsässä, vanhan pyhän lähteen luona.
Ajatukseni on että tahtoisin tuhkani ripoteltavan niiden puiden juurelle, jos sellainen on mahdollista.

Sinne mettään tuskin mitään hautajaisia järjestetään. Vähäiset omaiset voivat muistella sitten parhaaksi katsomallaan tavalla.

Äänestä

Ihan sama, minä en ajatellut niihin enää osallistua.

Äänestä

Toivon, että minut haudataan Kremlin muuriin.

Äänestä

ihan sama minulle. Jos joku haluaa juhlia kuolemaani niin juhlikoon.

Äänestä

Ei mitään muistotilaisuutta minun kuolemani jälkeen. Tulkoon nyt käymään ne jotka tavata haluavat, mutta muistotilaisuudet ovat teennäisiä.

Mutta jos haluat jotain seremoniaa, niin tässä vähän osviittaa.

http://www.pro-seremoniat.fi/juhlat/hautajaiset.phtml

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ööli-läiskyy kirjoitti:

Kertokaahan ateistisita hautajaisista missä olette olleet tai mitä suunnittelette?

Itselleni ei ole tullut vastaan kuin näitä tylsiä kristillisiä hautajaisia joten haluaisin kuulla vähän vaihtoehdoista. Isäni on ateisti ja minä myös, eli jossain välissä moisen järjestäminen tulee eteen. Eli en halua pappia hautajaisiini, en veisaamista vaan parempaa musiikkia (Beethovenin yhdeksäs yms.). Jos mahdolliset hautajaisvieraat tulevat hautajaisiin minun takiani niin he kuuntelevat toivettani. Voivat sitten kotonaan veisata jos aivan pakko on. Sukuhauta on hautasumaalla eli sinne kait silti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu