Älkää saastuttako palstaa itsemurha-aikomuksilla. Jos on itsemurha-ajatuksia menkää terveyskeskukseen puhumaan niistä. Se paikka on sitä varten. Osaavat ohjata eteenpäin. Toki jos ei muualta saa apua kuin täältä, niin sallittakoon silloin. Siis sellaista apua, että valitsee elämän sittenkin. Parempaa apua varmasti saa livenä asiantuntijoilta.
Älkää saastuttako tätä palstaa itsemurhalla
ajatus.
2125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä mielestäni jokaisella on oikeus kirjoittaa tätä palstalla. Monelle on helpotus kun saa purkaa vaikka sanoin kirjoittamalla kun on ylipääsemättömän raskasta elää.
Ylläpito voisi ottaa sellaisen linjan, että kaikki itsemurhaan liittyvä suoraan sensuroitaisiin. Nythän näin ei tehdä. Se voisi silti olla ylläpidon linja.
Itsemurhakonsultointi sinällään ei riko Suomen lakia;
"Itsemurhaan avustamisesta ei rikoslaissa ole erityisiä säännöksiä. Rikosoikeuden yleisten oppien perusteella avustajan rankaiseminen avunannosta tai yllytyksestä edellyttäisi rangaistavaa päätekoa. Itsemurha ei ole rangaistava teko. Oikeuskirjallisuudessa on kuitenkin katsottu mahdolliseksi, että itsemurhassa avustanut tai siihen yllyttänyt voitaisiin saattaa rikosoikeudelliseen vastuuseen välillisenä tekijänä tilanteissa, joissa itsemurhan tehnyt ei esimerkiksi psyykkisistä syistä olisi ymmärtänyt tekonsa merkitystä. Myös jos avustajalla olisi asemansa perusteella erityinen velvollisuus estää seuraus, vastuun on joskus katsottu voivan seurata laiminlyöntisäännösten perusteella.
Itsemurhassa avustamisen nimenomainen kriminalisointi saattaisi johtaa vaikeisiin tulkintaongelmiin mahdollisen avunantajan tai yllyttäjän toimien ja myötävaikutuksen arvioimisessa. Se myös muuttaisi itsemurhan tutkinnan kuolinsyyntutkinnasta rikostutkinnaksi. Kriminalisointi edellyttäisi itsemurhatapauksissa lähiomaisten tai muun lähipiirin kuulustelua mahdollisten osallisten selvittämiseksi. Uhrin lähipiiri saattaisi kokea tutkinnan syyllistävänä, ja se olisi heille henkisesti raskasta muutoinkin vaikeassa elämäntilanteessa. Erityissäännöksen aiheuttamat haitat saattaisivat siten valtaosassa itsemurhatapauksia olla suuremmat kuin mahdollisesti saavutettavat hyödyt."
Helsingissä 8 päivänä maaliskuuta 2005
Oikeusministeri Johannes Koskinen