Aika hyvin lausuttu lehdeltä, joka hyppää ja pomppii siellä, missä rimaa ei ole laisinkaan, käsittämättömällä insentiteetillä, maolaisten Sanoma -kouluoppilaittensa aivopestyillä nk. ajattelimilla.
Kiva kiva: kauniita muistoja ajalta, jolloin suomi ajatteli itsenäisesti ja tahtoi elää. HS:n ikinulkit päätoimittajat eivät -sori vaan pojat - voi ottaa vanhemman valtiomiehen asemaa tässäkään kysymyksessä; katsos kun he eivät pysty irtautumaan ihmisen sisäisestä IKL:stä
HS: Makarov alensi keskustelun rimaa
10
54
Vastaukset
- Ulkopol.syöksykierre
Media pitää suomalaisia juntteja pilkkanaan väärillä tiedoilla ja selkärankaohjauksella. Uho nousee ja aseita ostellaan lisää. Nato-bisnekset rullaa ja suomalaisten kukkarot tyhjenee. Makarov vain totesi yksinkertaiset tosiasiat: Suomi vaihtoi varuskunnat ja rajavalvonnan (mikä on tärkeä Venäjän kannalta) Naton risteilyohjuksiin ja samalla alisti Hornetit Islannin huvilentelyn nimissä Naton tulenjohtojärjestelmille. Tämä on jyrkkä käännös suomalaiseen itsenäiseen turvallisuuspolitiikkaan. Olisi täysin johdonmukaista että Venäjä tulkitsee Niinistön nimissä kulkevan ulkopolitiikan vihamieliseksi avaukseksi.
- Niinistö oli vaikeena
Kun Niinistö kätteli Makarovia, Niinistö oli se jolla oli vaikea olla. Tietysti, Hornetteihin risteilyohjukset, leijapommit, tutkayhteistyö Naton kanssa. Kaikki noi on vain Venäjää vastaan.
Joku voisi sanoa että me puolustaudutaan niillä, mutta ei me puolustauduta. USA määrää mihin risteilyohjuksilla ammutaan. Muutenkin. USA ja Nato rakentavat koko ajan hyökkäysvalmiutta Venäjälle. Siksi ne on Niinistön ja Suomen kimpussa. Ne tarvitsevat Suomen mukaan hyökkäykseen. - Mitä vtä me
Niinistö oli vaikeena kirjoitti:
Kun Niinistö kätteli Makarovia, Niinistö oli se jolla oli vaikea olla. Tietysti, Hornetteihin risteilyohjukset, leijapommit, tutkayhteistyö Naton kanssa. Kaikki noi on vain Venäjää vastaan.
Joku voisi sanoa että me puolustaudutaan niillä, mutta ei me puolustauduta. USA määrää mihin risteilyohjuksilla ammutaan. Muutenkin. USA ja Nato rakentavat koko ajan hyökkäysvalmiutta Venäjälle. Siksi ne on Niinistön ja Suomen kimpussa. Ne tarvitsevat Suomen mukaan hyökkäykseen.... tällaisilla tehdään: "USA määrää mihin risteilyohjuksilla ammutaan." Nehän on silloin USA:n omia aseita, jotka me maksamme ja Hornettimme on niiden lentävinä laukaisualustoina.
Maailma on perustunut melkein 70-vuotta olettamukseen, ettei suinkaan demokraattinen länsi voi keskenään sotia. Aika vaikeata se on kuvitellakin, mutta entä sitten, kun joku asia muuttuu ja sen mukana moni muu, eikä väittämä mukavasti "yhdessä pysyvä Länsi" olekaan enää tulevaisuutta? Se on ihan mahdollista (toki ei nyt vielä ihan tätä päivää), mutta kuitenkin niin silmänkääntötemppu, ettei kukaan asiantuntijoista edes harjoituksen vuoksi ala sellaista miettimään. Kaikki voisi aluksi lähteä alkuun Euroopan ja Yhdysvaltain välisestä riidasta, kuka Euroopassa sotilaallisesta vallasta lopulta päättää, nyt se on USA, mutta tyytyykö Euroopan suuret ja pienetkin maat ikuisesti tähän? Jos he joutuvat vielä entistä enemmän panostamaan puolustukseensa, joka sikäli olisi ihan tervettä ja normaalia.
-masson.
http://www.saul-masson.info
- Asdertson
Hesarin Washingtonin-kirjeenvaihtaja jo toivoi uusia sotatantereita, joihin Suomi saisi osallistua USA-kytkyään todistaakseen.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10672842- Tyhmyysstrategia
Aivan selvästi kenraali Makarovin vierailu Suomeen oli kaksijakoinen, tutustua Presidentti Niinistöön ja ilmoittaa Niinistölle, että hänen Nato-politiikkansa muodostaa uhkan Venäjälle.
Niinistön reagointi Makarovin puheeseen, pakoilu, kommentoinnin delegointi Natolle, pikkupottuilu Makaroville Suomen tiedotusvälineiden kautta jälkikäteen ja erittäin sekava selittely "väärästä analyysistä" johtanee siihen, että Venäjän poliittinen johto ottaa Suomen suhteissaan strategiakseen tyhmyyden ymmärtämisen. - Sale on poju
Tyhmyysstrategia kirjoitti:
Aivan selvästi kenraali Makarovin vierailu Suomeen oli kaksijakoinen, tutustua Presidentti Niinistöön ja ilmoittaa Niinistölle, että hänen Nato-politiikkansa muodostaa uhkan Venäjälle.
Niinistön reagointi Makarovin puheeseen, pakoilu, kommentoinnin delegointi Natolle, pikkupottuilu Makaroville Suomen tiedotusvälineiden kautta jälkikäteen ja erittäin sekava selittely "väärästä analyysistä" johtanee siihen, että Venäjän poliittinen johto ottaa Suomen suhteissaan strategiakseen tyhmyyden ymmärtämisen.Diplomatia on vielä haussa. Kun kenraali astuu sisään esittäytymään kohteliaisuusvierailulle Suomen valtion päämies huutaa salin yli hädissään : Teidän puheenne pelästytti minut! Ja sitten kenraalin lähdettyä uhoaa että syy oli siinä kenraali ei ollut lukenut minun sepustustani. Niinkuin nykyisen nukkeperidentin juttuja kukaan tutkisi.
- kuksaa2
Nämä Nato-porvarit lopettaa kohta Suomen kaupalliset suhteet Venäjän kanssa.
- waler
Pahimmassa tapauksessa aiheuttaa vielä konfliktin venäjän kanssa.
Tuskin tämä on vaan sen Makarovin oma mielipide,vaan
siinä on paljon muutakin,venäjän tuntien? - kuksaa2
Sekä Venäjän tiedeakatemia, Putin että Makarov ovat tietoisia tästä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9896086- Koira ja kalikka
Kenraali Makarov sai sen aikaan että Niinistö ja kumppanit rupesivat lausuilemaan täysin älyttömiä ja media yritti puolustaa Niinistön mokaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640