Jalkaväkimiinoista ei ehditä luopua ?

Tali-Ihantala

Vai ehditäänkö? Miettikää sitä. Jos ehditään ennen tarvetta, aseistariisujat sitten vaan aivan etulinjaan ensimmäisinä ottamaan terveiset vastaan. Eikö se olisikin reilua?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • polje miinat lyttyyn

      Kyllä Tarja siellä ihan varmaan on alligaattorinhymyineen rajaa puolustamassa.

    • sdsdfsdsss

      Paras olisi kun niiden hävittämisessä ei alettaisi hätiköimään. Vielä ehditään irtautua mokomasta sopimuksesta sallitun ajan puitteissa. Jalkaväkimiinoja ei ole rajoilla ne on vain sotatilannetta varten. Miinat on äärimmäisen halpa ja tehokas keino puolustaa pitkiä rajojamme verrattuna "korvaaviin" vaihtoehtoihin.

    • Jalkaväkimiinat?

      Mitä niillä miinoilla enää tekee? Eihän niillä ole sodan vallitessa mitään tekemistä. Ne saavat lojua korvessa kaikessa rauhassa, kun vihollinen valtaa maan ilmasta käsin.
      Ei me eletä enää II maailmansodan aikoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe