Raamattu-uskollisten yhteistyö

Kannatan yhteistyön tiivistämistä herätyskristillisyyden säilyttämiseksi liberalismia vastaan.
Raamattu kunniiaan luterilaisessa kirkossa.

http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/8454-paatoimittaja-konservatiiviluterilaisten-kannattaisi-tiivistaa-yhteistyota
13105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Nummelan ehdotus on hyvä.
Ei muuta kuin asia viemään eteenpäin.

Äänestä

Ja taas puuhataan uutta hajottoajjärjestöä. Eikö kristittyjen yhteyteen pitäisi mieluummin pyrkiä?

Äänestä
  • No siihen juuri tuolla pyritään.

    Äänestä

  • Raamatun hylkääjät niitä hajottajia ovat.

    Äänestä

Ai että kristittyjen yhteys löytyy kokoamalla yhden äärisuunnan veitikat smaan puljuun?

Ei nin!

Yhteys löytyy kohtaamalla erilaisia ihmisiä kunnioituksen ja rakakuden hengessä.

Äänestä
  • Kyse onkin kuule Raamattu-uskollisista, ei kaikenmaailman liberaaleista.

    Äänestä

Eli eristäytymisen ja itsensä ylentämisen halua piisaa.

Äänestä
  • tuo nyt on sinun käsityksesi ja pahsti vinossa, erittäin pahasti.

    Äänestä

  • Selitähän tarkemmin tuota lausumaasi, mitä sillä tarkoitat?

    Äänestä

  • Raamattu käskee ojentaa veljeä kerran tai kaksi rakkaudella ja jos ei ojennus kelpaa, käsketään lähteä eri teille. Vikaan menneen puolesta voi rukoilla, että hän tulisi takaisin kaidalle tielle. Raamatun vesittäminen on poikkeamista kaidalta polulta. Olen itsekin sortunut siihen hävettävään syntiin ja palannut häntä koipien välissä takaisin. Enää en aio vesittää Jumalan sanaa vaan jos en jotakin ymmärrä, rukoilen saadakseni ymmärrystä.

    Äänestä

Leif Nummela ei annan mitään uutta ehdotusta. Radikaalimpaakin on kuultu. Jo kymmenisen vuotta sitten kerrottiin Kansanlähetyksen julkisessa tilaisuudessa, että viidesläiset ovat valmistelleet pöytälaakkoon suunnitelman muodostaa luterilaisten herätyskristittyjen yhteenliittynmä siltä varalta, että toiminta kirkon alaisuudessa kaventuu.Toistaiseksi hankepaperia ei ole nostettu julkisuuteen. Käytännössä sen toteuttaminen merkitsisi uuden kirkkokunnan syntyä.
Herätyskristilliset järjestöt ovat kansanopisto-oikeuksineen ja kirkon avustuksineen taloudellisesti suuresti riippuvaisia kansankirkostamme. Toistuvasti viidesläisyydestä todetaan, että "nyt ei ole aika erota kirkosta, vaan nyt on rukoilsemisen aika". Rukoilemisen aikaa elämme aina siihen saakka, kunnes Jeesus saapuu hakemaan omiaan. Viidesläisyydestä on jouduttu myöntämään, että se on kirkon toimijana lopulta marginaalinen, eikä sen kannanotoilla ole ollut minkäänlaista vaikutusta suuren kirkon päätöksiin: naispappeus, homoseksuaalien siunaaminen, viimeisin raamatunkäännöksen hyväksyminen monine puutteineen ja Jumalan Sanan vastaisesti toimivien ja puhuvien pappien virkaan siunaamiset tapahtuvat surutta.
Päinvastoin kuin curnutan curnutan ja curnu kirjoittavat, niin kristittyjen yhteyttä ei synnytetä siihen pyrkimällä. Luterilainen kirkkomme on siihen ekumeniassaan pyrkinyt mm. hyväksyessään vuosia sitten ns. yhteisen julkilausuman vanhurskauttamisesta mm. katolilaisten kanssa. Julkilausuma ei ole Raamatun Sanan mukainen eikä näin ollen luo Jumalan mielen mukaista yhteyttä. Yhteisissä kokouksissa voidaan hymyillä ja puhua kauniista, mutta kysymys on maailmallisesta, normaalista ihmisten välisestä lihallisesta yhteydestä. Jumalan antama yhteys on niiden uskovien kesken, joilla on yksi usko, yksi herra ja yksi kaste (Pyhän Hengen osallisuus). Jeesus ei ole niiden Herra, joille Jumalan Sana Raamattu ei ole ylin autoriteetti elämän ja päätösten ohjenuorana ja rakkaudellisen armon tuojana. Tämän yhteyden synnyttää Sanan kautta Pyhä Henki ja meidän on vain pysyttävä sanassa ja pysyttävä tässä yhteydessä. Vaikka uskovat eivät voi olla kaikista yksityiskohdista prikulleen samaa mieltä, niin Raamattuun pohjautuvat pelastukseen liittyvät perustotuudet ovat kaikilla uskoville yhteiset.

Curnun kommenttiin sen verran, että meidän tulee toki kunnioittaa ja rakastaa lähimmäisiämme, mutta sekään ei luo Hengen yhteyttä. Rakastan mm. homoseksuaaleja, mutta en Jumalan kasvojen edessä voi tukea heidän elämäänsä, mikäli he elävät julkisesti homoseksuaalisessa suhteessa. Jumalan Sanan mukaisen suhtautumiseni takia moni homoseksuaali voi hyvinkin karsastaa seuraani ja pitää minua kovana ja lakihenkisenä. Jos olen sellainen, olen samassa vaunussa niin Jeesuksen kuin Paavalinkin kanssa. Yhteyden puute on omantunnon kristittyjen piskuisessa laumassa hyväksyttävä, vaikka se tuottaakin meille surua.

Rakkaus ilman totuutta on teeskentelyä ja totuus ilman rakkautta on kovuutta.

Äänestä
  • Ekumenia on sellainen asia että siihen pitää suhtautua varauksella. Kannatan uudestisyntyneiden välistä yhteyttä, koska silloin ihmisiä yhdistää Pyhä Henki. Jos tätä Hengen yhteyttä ei ole, se yhteys ei ole aitoa vaan teeskenneltyä yhteyttä. Siihen kuuluu silloin mielistely, sekä jokaisen tunnustaminen Jumalan lapseksi vaikka ei välttämättä tällainen olisikaan se toinen osapuoli. Pahimmillaan ekumenia voi johtaa uskontojen väliseen sekamelskaan, jossa Jeesus on sivuutettu ainoana pelastajana. Näistä syistä siihen on suhtauduttava varauksellisesti.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


316 kirjoitti:

Kannatan yhteistyön tiivistämistä herätyskristillisyyden säilyttämiseksi liberalismia vastaan.
Raamattu kunniiaan luterilaisessa kirkossa.

http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/8454-paatoimittaja-konservatiiviluterilaisten-kannattaisi-tiivistaa-yhteistyota

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu