Fitch laski Espanjan luottoluokitusta.

jari.pilli

http://yle.fi/uutiset/fitch_laski_espanjan_luottoluokitusta_rajusti/6171050?origin=rss

"Luokitusta laskettiin kolmella pykälällä A:sta BBB:hen, vain kahden pykälän päähän roskalainaluokasta."


Tuo 60 miljardin pankkituet on vain pintaraapaisu siihe mitä tuleman pitää. Espanjan vaikeudet ei siihen lopu ja todellinen ongelma on jättimäinen työttömyys. Espanjassa tuo työttömyys ole ihan uusi juttu, 90-luvullakin oli 20% työttömyyslukuja ja tällä hetkellä mikään ei puhu sen puolesta, että tätä saataisiin alas.

Samaan aikaan USAssa Katainen puhuu integraation syventämisestä Euromaiden kesken. Elämme vakavia aikoja ja nyt olisi aika ottaa aikalisä. Mitään ei menetetä, vaikka sanottaisiinkin, että mietitään vuosi tai pari. Ei EVMän edes pitänyt vielä alkaa, se oli Urpilaisen ja Kataisen juttuja kun alettiin hoputtamaan EVMn täytäntöön panoa. Nyt se ollaan vielä avaamassa sijoittajien turvaksi mm pankkitukiin. Urpilainen OLI näitä vastaan. Arhinmäki OLI näitä vastaan.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosi on

      Kovin on samanlainen Espanjan kriisin kehitys kuin Kreikan kriisi tilanteessa.

      • Tjaa... Minusta erillaiset sisällöltään, mutta kehitys vakaasti vaikeampaan suuntaan menossa. Tuosta pankkien rahoituksesta kai varmaan selviääkin, mutta muuten vuodenvaihteessa on ehjäesissä. Oikeasti Espanjan korot ei vielä niin karmeita ole, etteikö voisi selvitä itsekin pankkien. Kyseessä on vain painostus jotta EVM tulisi menemään läpi. Eikö ketään ihmetytä, miksi ehdotus tukiin tuli ensin Espanjan ulkopuolelta, eikä Espanjalta?

        Minusta näissä tuissa ei ole mitään järkeä. Eikä EVMssäkään.


      • jari.pilli kirjoitti:

        Tjaa... Minusta erillaiset sisällöltään, mutta kehitys vakaasti vaikeampaan suuntaan menossa. Tuosta pankkien rahoituksesta kai varmaan selviääkin, mutta muuten vuodenvaihteessa on ehjäesissä. Oikeasti Espanjan korot ei vielä niin karmeita ole, etteikö voisi selvitä itsekin pankkien. Kyseessä on vain painostus jotta EVM tulisi menemään läpi. Eikö ketään ihmetytä, miksi ehdotus tukiin tuli ensin Espanjan ulkopuolelta, eikä Espanjalta?

        Minusta näissä tuissa ei ole mitään järkeä. Eikä EVMssäkään.

        Kyseessä on kuitenkin pankkien rahoitus, eikä mikään velaksi eläminen tällä kertaa. Vuodenvaihteessa asia on eri.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4263
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3233
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2350
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 141
      948
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe