Miksi luostarikilvoittelijat ovat

kouluttamaton

aina korkeasti koulutettuja?

Onko se vaatimus luostarielämälle, nykyisin kun pitäisi olla tuottelias ja haalia materiaa?


Koulutushan ei varsin monestikkaan kerro siitä onko ihmisellä oikeasti kykyjä työhön tai tuotteliaisuuteen.Koulutus on vain yhteiskunnan vaatimus.

12

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minuakin himottaisi nähdä luostarikilvoittelija maatöissä.

      Tähän saakka olen nähnyt likaisissa hommissa vain talkoolaisia.

      Luostarien karvaisimmat ystävät taasen lienevät etuoikeutettuja kun ovat parhaimmissa duuneissa.

    • Yx ortodoksi

      Sen takia, kun ihmiset ovat yleensäkin nykyään hyvin koulutettuja. En tunne montakaan ihmistä, jollla ei olisi ammattitutkintoa.

      • sellasta se

        No katos.. duunari kun ei ole koulutettu.Duunareita ovat putkimiehet, siivoojat ja kiinteistöhuoltajat ja siihen verrattavat ammattikoulun suorittaneet.

        Koulutettuja ovat kaikki yliopiston alemman tai ylemmän tutkinnon käyneet sekä tohtorit.


    • putkiremontti

      Kaikki työ on arvokasta... niin sanoo presidenttikin. No, jos putkimies on duunari, niin olkoon, olen itse akateemisesti koulutettu, mutta sekä työ- että yksityiselämässä on tullut noi putkimiehet tutuiksi, ja tullut siihen tulokseen, että heillä on yleisesti ottaen erittäin hyvä alansa tuntemus. Talossamme tehtiin taannoin putkiremontti eikä ne pojjaat mitään tumpeloita olleet.

      Ja putkimiehet tienaavat useimmiten paljon paremmin, kun me akateemisesti koulutetut, joten useimmat putkimiehet eivät kuuluu proleteriaattiin.

      • öööööööööööööööööööö

        Kukapa estää sinua opettelemasta duunarinkin hommia vaikka olisitkin akateeminen?

        Siis muuna kuin harrastuksena.

        Minulla on molempia mutta nautin enemmän käsilläni tekemisestä kuin pakkoajattelusta.Myönnän että akateemisuus tyydyttää minun uteliaisuuden haluni joskaan en aina pidä lopputuloksesta minkä muut ovat ajatelleet valmiiksi.

        Toisaalta vaikkä kädentyö on mukavaa mutta kanssa duunareiden ajatuksen juoksu ei aivan jaksa tyydyttää kaikkea ajatustarpeita.Kyllä sieltäkin tosin helmiä löytyy välillä.

        Elämällä täytyy olla mielekäs tarkoitus.Minulle ei riittäisi että saan leivän pöytään ja huomenna sitten kakki pönttöön ja perjantaipullon kun on tilipäivä.

        Ennemmin vaikkapa nälän kurjimuksessa ja hengellinen hegemonia.Joskin on aika kamalaa katsottavaa jos on koulutettu jolla lyö välillä rattaat tyhjää.Sellaisenkin olen nähnyt.Pohti lyijykynän elämäntaivalta ynnä muuta kummallista... ja aivan vakavalla naamalla.Ehkä se oli perin tärkeää.


      • Undermann

        No Niinistön sloganeissa mainitsema "työ" taitaa tarkoittaa sitä, Kokoomus herrain muodostaman "työväestön" työtä, eli työn kriteerit täyttynevät siitä toimihenkilön tittelistä ylöspäin, muu on sitä pennosten edestä puuhastelua. Muistaako kukaan muuten erään Kokoomuspoliitikon legendaarista lausahdusta 1990-luvulta "minua iljettää niin nuo köyhät".


    • Kysymys myös

      "Miksi luostarikilvoittelijat ovat aina korkeasti koulutettuja?"

      Miten niin 'aina'?

      • Lisäkysymys:

        Miksei luostarikilvoittelijoilla juuri koskaan ole konservatoriotutkintoa laulussa?


      • ?

        Oletko koskaan tavannut duunari kilvoittelijaa?


      • .
        Lisäkysymys: kirjoitti:

        Miksei luostarikilvoittelijoilla juuri koskaan ole konservatoriotutkintoa laulussa?

        Taitaapi siellä olla yksi noviisi jolla sellainen varmaan löytyy.


    • yx tuttu vaan

      Ainakin Valamossa eräillä munkeilla on ns. tavallinen "duunari"-tausta. Athoksella on paljonkin duunareita.

      • .

        Katsokaapa ihan maalliselta kannalta;Vanha Valamo ja Uusi Valamo ja Naisluostarit,ei tyhjä säkki pystyssä pysy.Ennen luostarit toimivat agraaripohjalla ja rikkaiden mesenaattien tukemana ja kirjojen kopiointi oli eräs tulolähde.Nykyään munkit käyvät(ainakin osa) luostarin ulkopuolella töissä ja hyödyttävät henkistä osaamistaan,Onhan nytkin puutarhanhoito .rakennustyöt ,taloudenhoito jayms pätevien ammattilaisten(etten sanoisi parhaiden käsissä)He vaan eivät ole tehneet munkki tai nunnalupausta.Ovat sen verta alavia,etteivät tee numeroa itsestään.Muut nemeltä mainitsemattomat ryhmät hoitavat kivityksen ja Hyökkäilyt Ortodoksista Kirkkoa vastaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe